Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

24 czerwca 2022 - Piknik integracyjny +++ 23 czerwca 2022 - Ciekawy film na wakacje +++ 23 czerwca 2022 - XII NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 19.06.2022 Dzisiaj dwunasta niedziela w roku l ... +++ 20 czerwca 2022 - 85. rocznica urodzin Szanownej Pani Jadwigi Brzeźniak 19.06.2022 +++ 20 czerwca 2022 - Intencje Mszy Świętych 20.06.2022 – 26.06.2022 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 17 czerwca 2022 - NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA „C” 16.06.2022 Dzisiaj obchodzimy uroczystość Na ... +++ 16 czerwca 2022 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 16.06.2022 +++ 14 czerwca 2022 - 30. rocznica sakramentu małżeństwa Państwa Wandy i Jana Salwa 11.06.2022 +++ 13 czerwca 2022 - UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ „C” 12.06.2022 Dziesiąta niedziela w roku liturgi ... +++ 13 czerwca 2022 - Intencje Mszy Świętych 13.06.2022 – 19.06.2022 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ webdesign
 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną w tradycji uroczystością Bożego Ciała. Inicjatorką ustanowienia tej uroczystości była Święta Julianna z Cornillon, żyjąca w XIII wieku we Francji. Tamtejszy biskup Jakub z Liege po wyborze na papieża już jako Urban IV wprowadził obchody święta Bożego Ciała w Rzymie w 1264 roku, natomiast papież Jan XXII na początku XIV wieku zatwierdził to święto dla całego Kościoła.
 2. Krakowski biskup Nankier wprowadził Boże Ciało w 1320 roku, podczas synodu krakowskiego, dlatego po raz pierwszy ta uroczystość była obchodzona w Krakowie. W całej Polsce święto zaczęto obchodzić 100 lat później.
 3. Msze Święte dzisiaj w naszej parafii o godzinie 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 wyruszy procesja eucharystyczna (teoforyczna) do czterech ołtarzy, następnie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata i zakończenie uroczystości w kościele. Nasz udział w procesji Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
 4. Boże Ciało to uroczystość „nakazana”, dlatego obowiązuje nas udział we Mszy Świętej. Komunia Święta jest udzielana w naszym kościele pod dwiema postaciami, podobnie jak w Wielki Czwartek, podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej. Przed przyjęciem Komunii Świętej przyklękamy przynajmniej na jedno kolano, jeśli jest to możliwe.
 5. Serdeczne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, pocztów sztandarowych, dziewcząt sypiących kwiatkami oraz dla dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej i odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego. Szczególnie dziękujemy grupie chłopców, którzy ponieśli w procesji Różaniec. Dziękuję Liturgicznej Służbie Ołtarza, Panu Damianowi – Szafarzowi Nadzwyczajnemu Komunii Świętej, Panu Organiście Adrianowi i Panu Patrykowi pełniącemu obowiązki Pana Kościelnego. Szczególne podziękowania dla druhen i druhów z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za obecność i pomoc organizacyjną. Bóg zapłać wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.
 6. Bardzo dziękuję za przygotowanie czterech ołtarzy, które w odpowiedni sposób nawiązują do dzisiejszej uroczystości oraz tematyki Roku Duszpasterskiego w Kościele w Polsce „Posłani w pokoju Chrystusa” oraz kończącego się Roku Rodziny w Kościele Powszechnym.
 7. Ołtarze zgodnie z tradycją naszej parafii wykonują mieszkańcy poszczególnych miejscowości: ołtarz pierwszy przy posesji p. Kościug – Chrostowo Wielkie, ołtarz drugi przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe (mieszkańcy ulicy Długiej i Bagiennej), ołtarz trzeci przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, ołtarz czwarty przy posesji p. Pikus – Chojnowo (w bieżącym roku). Dziękuję za dekorację naszych domów i posesji. Urzędowi Gminy w Czernicach Borowych za dekorację skwerku przy ulicy Chełchowskiego, a Radzie Duszpasterskiej za współpracę i okazaną pomoc.
 8. Na stoliku z prasą przy wyjściu z kościoła znajdują się książeczki pt. „Śpiewnik na procesję Bożego Ciała” z ciekawymi informacjami na temat zwyczajów eucharystycznych i cudów eucharystycznych w Polsce. Jest także Katolicki Dwumiesięcznik Ewangelizacyjny pt. „Miłujcie się”, skierowany szczególnie do młodzieży i rodzin, wydawany przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Egzemplarze są bezpłatne, dzięki życzliwości Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Ciechanowa.
 9. Po uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa przeżywamy dawną oktawę Bożego Ciała i obrzędy poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach naszej parafii. Jutro w piątek miejscowość Dzielin – godzina 14:00 i najbliższą sobotę ta uroczystość odbędzie się w miejscowościach Miłoszewiec i Ostafieje – godzina 11:00. Msza Święta w kościele, a potem modlitwa przy poszczególnych stacjach.
 10. Nabożeństwo czerwcowe jest odprawiane w dni powszednie zgodnie z godziną głównej Mszy Świętej, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00 lub o godz. 12:00. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 przed Najświętszym Sakramentem.
 11. Dziękuję za złożoną ofiarę materialną na dekorację kwiatową w kościele oraz za kwiaty przeznaczone na uroczystość sakramentu małżeństwa, które z inicjatywy Pary Młodej zostały przygotowane trochę wcześniej.
 12. Wszystkim parafianom i naszym gościom, którzy przeżywają w tym tygodniu swoje osobiste święta, szczególnie imieniny i urodziny oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, składamy najlepsze życzenia. Chorych wspieramy modlitwą, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. Wszystkim życzymy dobrej, spokojnej i błogosławionej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, dziękując za każde dobro i modlitwę.
 13. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
 • 17 czerwca (piątek) – Święty Albert Chmielowski (1845-1916). Żołnierz Powstania Styczniowego, a później zakonnik i rozmodlony pokutnik, który odznaczał się heroiczną miłością bliźniego, dzieląc swoje życie z ubogimi. To przykład jego życia uczy nas, że trzeba być „dobrym jak chleb”.
 1. Eucharystia to sakrament miłości Boga do człowieka, a Boże Ciało jest stygmatem tej miłości. Bóg jest z nami, dlatego w każdym tabernakulum jest skrawek nieba na ziemi. Z wiarą starajmy się przyjąć tę trudną, lecz piękną prawdę, aby trwać w niej przez wszystkie dni naszego życia.
Rok liturgiczny 2021/2022

Poczta www

Archiwa