Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która łączy w sobie wymiar czci Matki Bożej, jak też wielkie wydarzenia z dziejów narodu polskiego. W osobie Maryi historia zbawienia łączy się z burzliwą historią naszej Ojczyzny.
 2. Początki tego święta sięgają czasów „potopu szwedzkiego” z 1656 roku, kiedy to król Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Oficjalnie obchodzimy to święto od 1923 roku, choć zostało zatwierdzone przez papieża Benedykta XV trzy lata wcześniej. W 1969 roku papież Paweł VI na prośbę prymasa Stefana Wyszyńskiego podniósł święto Matki Bożej Królowej Polski do rangi uroczystości.
 3. Dzisiejsza uroczystość to również 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto pamiętać, że ta konstytucja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.), nowoczesną ustawą zasadniczą, którą uchwalono na Zamku Królewskim w Warszawie. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecamy Maryi – Królowej naszą Ojczyznę w tym trudnym czasie.
 4. Dziś przypada pierwszy piątek miesiąca. Sakrament pokuty przed każdą Mszą Świętą. Ze względu na rangę uroczystości dzisiaj nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 5. Msze Święte będą odprawione o godzinie 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 z nabożeństwem majowym (transmisja on-line).
 6. Dzisiaj o godz. 12:00 zostanie odprawiona też Msza Święta w intencji naszej Ochotniczej Straży Pożarnej z okazji wspomnienia Świętego Floriana oraz w roku 100. rocznicy założenia. Druhny i druhów razem z bliskimi zapraszamy do wspólnej modlitwy i świętowania. Po Mszy Świętej przejście na cmentarz, podniesienie flagi państwowej, zapalenie zniczy na Grobie Nieznanego Żołnierza i Pięciu Zamordowanych w Pomiechówku oraz modlitwa za zmarłych strażaków przy figurce Świętego Floriana, która w 2019 roku została ustawiona na końcu głównej alejki z okazji 95. rocznicy założenia OSP. Na zakończenie Mszy Świętej odbędzie się obrzęd poświęcenia figurki Świętego Floriana, która z okolicznościową dedykacją, zostanie przyniesiona w darach i przekazana podczas głównej Mszy Świętej Jubileuszowej w niedzielę 30 czerwca br. o godz. 12:00.
 7. W najbliższą niedzielę 5 maja o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji maturzystów z naszej parafii z dziękczynieniem za pomyślne ukończenie szkoły średniej oraz prośbą o światło Ducha Świętego w czasie egzaminów maturalnych. Zapraszamy wszystkich maturzystów razem z rodzicami i bliskimi do wspólnej modlitwy.
 8. Będzie to również pierwsza niedziela miesiąca. W czasie Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo majowe oraz procesja eucharystyczna. Zapraszam asystę procesyjną, służbę liturgiczną, poczty sztandarowe oraz dziewczęta do sypania kwiatkami, jeśli będzie taka możliwość.
 9. Jutro w pierwszą sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Maryi. Modlitwa różańcowa rozpocznie się o godz. 9:30, a o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Na zakończenie Mszy Świętej zostanie odprawione nabożeństwo majowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
 10. W środę 1 maja rozpoczęliśmy miesiąc poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwo ku czci Majowej Pani z „Litanią loretańską” od poniedziałku do soboty o godz. 16:00 (z małymi wyjątkami), a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00 (również z małymi wyjątkami). Starajmy się uczestniczyć w nabożeństwie majowym przede wszystkim w kościele parafialnym oraz módlmy się rodzinnie, a także z sąsiadami lub ze znajomymi przy pobliskich kapliczkach i krzyżach.
 11. Miesiąc maj jest dobrą okazją do zatroskania o przydrożne kapliczki, figurki i krzyże, ponieważ są milczącym świadkiem historii naszych „małych ojczyzn” oraz świadectwem wiary naszych przodków, a często też pięknym wyrazem rzemiosła ludowego oraz zachętą do okazjonalnej modlitwy. Cieszy to, że przydrożne i przydomowe krzyże i kapliczki powstają również współcześnie.
 12. Dziękuję Panu Organiście Adrianowi i Panu Trębaczowi Bogusławowi – chorążemu Wojska Polskiego w stanie spoczynku oraz Panu Zakrystianinowi Adrianowi za współpracę w przygotowaniu dzisiejszej uroczystości, Panu Szafarzowi Stanisławowi, Liturgicznej Służbie Ołtarza i wszystkim, którzy się przyczynili do jej piękna i uświetnienia, szczególnie lektorkom i lektorom, a także śpiewającym psalmy.
 13. Wszystkim parafianom i naszym gościom obchodzącym w tym tygodniu swoje imieniny oraz inne osobiste uroczystości składamy serdeczne życzenia. Przede wszystkim nasze życzenia kierujemy do dostojnej i sędziwej Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernicach Borowych z okazji 100. rocznicy założenia. Do życzeń dołącza się kapelan diecezjalny ksiądz kanonik dr Andrzej Zakrzewski oraz kapelan powiatowy ojciec Wiesław Wiśniewski CP. Modlitwą otaczamy chorych, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 14. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 4 maja (sobota) – Święty Florian. Rzymski żołnierz i męczennik z IV wieku, patron strażaków oraz hutników. Jego relikwie znajdują się w Krakowie.
 1. Umocnieni sprawowaną Eucharystią idźmy tam, gdzie jesteśmy posłani. Trudne sytuacje codziennego życia polecajmy opiece Matki Najświętszej Królowej Polski razem ze Biskupami Męczennikami: Świętym Stanisławem i Świętym Wojciechem, a w tych dniach również ze Świętym Florianem patronem braci strażackiej.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa