Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj przypada pierwsza niedziela Adwentu i nowego roku kościelnego w Polsce, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. W Kościele Powszechnym rozpoczynamy ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. Adwent to czas świętego i radosnego oczekiwania na spotkanie ze Zbawicielem w święta Bożego Narodzenia i w dniu ostatecznym. Dzieli się na dwie części: pierwsza do 16 grudnia, która kieruje nasze myśli ku wieczności i druga od 17 grudnia, która zwraca nasze myśli na święta Bożego Narodzenia.

2. W naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, dlatego wśród nas jest obecny nasz ojciec rekolekcjonista ksiądz Rafał Winnicki – Duszpasterz Szkoły Nowej Ewangelizacji pw. Świętego Łukasza Ewangelisty w Płocku , którego serdecznie witamy i życzymy Bożego błogosławieństwa, światła Ducha Świętego, a także opieki Matki Bożej Czernickiej. Sakrament pokuty będzie sprawowany jutro i pojutrze.

3. Wyrazem naszej wdzięczności wobec Ojca Rekolekcjonisty są ofiary na tacę, które zgodnie z parafialnym zwyczajem, składamy w poniedziałek i wtorek. Jest to drugi i trzeci dzień rekolekcji.

4. Od dzisiaj możemy zgłaszać chorych, którzy nie mogą czynnie uczestniczyć w rekolekcjach w celu ustalenia terminu przedświątecznej wizyty duszpasterskiej. Odwiedziny chorych zasadniczo planujemy 5 grudnia w piątek od godziny 8:30.

5. Msza Święta wotywna o Najświętszej Maryi Pannie w adwencie nazywana Roratą, będzie odprawiana w każdą środę i sobotę, zgodnie z wyznaczoną godziną Mszy Świętej. W tym tygodniu w środę o godz. 8:00, a w sobotę o godz. 9:00. Do licznego udziału w tej Mszy Świętej zapraszam dzieci z lampionami, młodzież i dorosłych.

6. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego po Mszy Świętej o godz. 8:00 z rozważymy Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii. W pierwszy piątek miesiąca od godz. 15:30 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym dniu w zasadzie nie będzie sakramentu pokuty, a wszyscy którzy obchodzą pierwsze piątki miesiąca spowiadają się w czasie rekolekcji. W pierwszą sobotę miesiąca zostanie odprawiona Msza Święta roratnia o godzinie 9:00, poprzedzona modlitwą różańcową, która rozpocznie się o godz. 8:30.

7. Niedziela za tydzień to pierwsza niedziela miesiąca grudnia, dlatego w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nowenna przed peregrynacją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafiach diecezji płockiej.

8. Również za tydzień w drugą niedzielę Adwentu będzie obchodzony w Kościele w Polsce i w parafiach polonijnych XV Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wyrazem naszej solidarnej pomocy będzie okolicznościowa modlitwa i ofiary zbierane do puszek.

9. Od jutra Pan Organista rozpocznie roznoszenie opłatka wigilijnego, który dzisiaj zostanie poświęcony, a jego wizyta jest zapowiedzią zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz wieczoru wigilijnego, który jest piękną polską tradycją, dlatego proszę o życzliwe potraktowanie tej wizyty i przyjęcie opłatka od Pana Organisty.

10. W czwartek 4 grudnia wspominamy Świętą Barbarę i obchodzimy Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Dlatego w tym dniu, szczególnie będziemy polecać Bożej Opatrzności wszystkich ludzi poszukujących pracy, przede wszystkim z naszej parafii.

11. Rozpoczyna się 21. akcja prowadzona przez Caritas Polska pod nazwą Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, która w tym roku nosi hasło „Dziecko sercem rodziny”. Piętnasty raz ma charakter ekumeniczny. W ramach tej akcji możemy nabywać świece „Caritas” w cenie 6 zł i 12 zł. Dochód ze sprzedaży tych świec jest jak co roku przeznaczony na dożywianie, edukację i wypoczynek dzieci z ubogich rodzin w całej Polsce. Świece „Caritas” możemy nabyć w zakrystii po każdej Mszy Świętej.

12. Rada Duszpasterska oraz Parafialny zespół „Caritas” przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czernicach Borowych, chcą od dzisiaj po raz trzeci rozpocząć „Przedświąteczną Akcję Dobroczynną”, która polega na przygotowaniu paczek z okazji świąt Bożego Narodzenia dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, które zamieszkują w poszczególnych miejscowościach naszej parafii. Chętne rodziny i osoby indywidualne, instytucje, grupy i wspólnoty, które chcą przygotować taką paczkę, zapraszamy do zakrystii lub kancelarii parafialnej w celu uzyskania szczegółów organizacyjnych. Będziemy wdzięczni za każdy przejaw życzliwości i okazanej pomocy, za którą już teraz bardzo dziękujemy.

13. Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania adwentowej dekoracji naszego kościoła. Szczególnie dziękuję za wykonanie okazałego wieńca adwentowego, który będzie poświęcony w następną niedzielę podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00.

14. W ramach ogólnopolskiej pomocy na remont spalonej katedry w Sosnowcu nasza parafia przekazała 120 zł. Jest to średnia wysokość ofiar do puszek zbieranych na różne cele w ciągu roku kalendarzowego.

15. Postępują prace remontowe dzwonnicy, choć są również pewne problemy. W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa pomiędzy parafią i Urzędem Marszałkowskim w celu otrzymania dofinansowania prowadzonych prac, ale parafia musi najpierw zainwestować ok. 35 tysięcy, żeby później otrzymać zwrot wykorzystanych środków. Mam nadzieję, że wszystkie problemy rozwiążemy i pomyślnie przeprowadzimy prace remontowe dla naszego dobra i całej parafii.

16. W ostatnim czasie ofiarę materialną na rzecz naszej parafii złożyli: p. Andrzej i Halina Kamińscy z Dzielina, rodzina p. Rutkowskich z Zembrzusa, rodzina p. Mikłowskich z Czernic Borowych. Ofiarę na renowację ołtarza przekazała rodzina p. Dzielińskich z Zalesia. Bóg zapłać.

17. Wszystkim solenizantom Andrzejom w dniu ich święta składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Czernickiej w codziennym życiu. Szczęść Boże.

18. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 3 grudnia (środa) – Święty Franciszek Ksawery (1506-1552). Prezbiter jezuita, który jest jednym z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.

• 4 grudnia (czwartek) – Święta Barbara, dziewica i męczennica z przełomu III i IV wieku, szczególna patronka górników i hutników (wspomnienie dowolne).

• 6 grudnia (sobota) – Święty Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który podbił serca wiernych w Mirze Licyjskiej (dzisiejsza Turcja) nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także troską o ich sprawy materialne (wspomnienie dowolne).

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa