Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj Niedziela Palmowa, nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, Wierzbną lub Kwietną, która rozpoczyna Wielki Tydzień i przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie dokonały się wielkie wydarzenia zbawcze

2. Dzisiejsza niedziela to druga w miesiącu, dlatego po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży. Modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 prowadziło Koło Żywego Różańca z Żeber.

3. Również dzisiaj w czasie Mszy Świętej za Parafian o godzinie 12:00 nabożeństwo Gorzkich Żali i adoracja Najświętszego Sakramentu.

4. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 15:00 w naszym kościele będzie wykonywana dekoracja Grobu Pańskiego i Ołtarza Wystawienia. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza do wspólnej pracy dekoracyjnej.

5. Z okazji Niedzieli Palmowej, parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu przeżywa dzisiaj doroczną uroczystość odpustową.

6. W ramach przygotowania do XXIX Światowych Dni Młodzieży, które w roku 2016 odbędą się w Polsce, dzisiaj w Płocku o godz. 15:00 w parafii Świętej Jadwigi Królowej, zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Piotra Libery, w czasie której zostanie przekazana parafiom diecezji płockiej Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia. Z naszej parafii w tym modlitewnym spotkaniu uczestniczy czteroosobowa grupa młodzieży, która tworzy Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży.

7. W Wielką Środę o godzinie 19:00 rozpocznie się w kościele Parafialna Droga Krzyżowa, która przejdzie ulicami Czernic Borowych. Razem z Radą Duszpasterską zapraszamy do licznego udziału w tym szczególnym nabożeństwie Wielkiego Postu, a druhów strażaków z naszej jednostki OSP prosimy o pomoc w sprawach organizacyjnych i porządkowych. Zapraszamy również harcerzy z naszych szkół i Służbę Liturgiczną Ołtarza.

8. W Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne. O godzinie 10:00 w katedrze płockiej zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich. O godzinie 18:00 w naszym kościele zostanie odprawiona Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, sprawowana na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, zakończona przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia, zwanego dawniej Ciemnicą.

9. W Wielki Piątek o godzinie 16:00 rozpocznie się liturgia Męki Pańskiej i adoracji Krzyża. Za udział w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny. Ofiary składane w czasie adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie (Collecta pro Terra Sancta). O godzinie 20:00 Gorzkie Żale (3 części) i możliwość sakramentu pokuty. W tym dniu według starodawnego zwyczaju Kościół nie sprawuje Mszy Świętej, a wiernych obowiązuje post ścisły.

10. W Wielką Sobotę o godzinie 18:00 rozpocznie się liturgia Wigilii Paschalnej: poświęcenie ognia, odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego i Eucharystia (przynosimy świece). Również za udział w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny.

11. Ministranci i lektorzy, którzy będą brali udział w nabożeństwach Triduum Paschalnego, są proszeni o przyjście do kościoła pół godziny przed ich rozpoczęciem.

12. Program adoracji przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę: 9:00-10:00 Miłoszewiec, Ostafieje i Kownaty, 10:00-11:00 Chojnowo Wieś i Osiedle, Chojnowo Kolonia, Chojnówka, 11:00-12:00 dzieci i młodzież, 12:00-13:00 Dzielin, 13:00-14:00 Chrostowo Wielkie, Zalesie, Kuskowo, 14:00-15:00 Zembrzus Wielki, 15:00-16:00 Żebry, 16:00-17:00 Nowe Czernice (całość), Jabłonowo, ok. 20:00 – 21:30 Czernice Borowe (będzie możliwość sakramentu pokuty). Dzieci i młodzież na swoją adorację przynoszą skarbonki Caritas z jałmużną wielkopostną. Ministranci uczestniczą w adoracji razem ze swoimi miejscowościami.

13. Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 oraz po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej. Wodę poświęconą w Wielką Sobotę można będzie zaczerpnąć z naczynia ustawionego w kruchcie kościoła przy bocznym wyjściu.

14. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Msze Święte o godzinie: 6:00 – Rezurekcja, 10:00 – intencja parafialna, 12:00 – sakrament Chrztu Świętego. Nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00. Do czynnego udziału w procesji rezurekcyjnej zapraszam całą asystę, służbę liturgiczną ołtarza, druhów strażaków i dziewczęta sypiące kwiatkami.

15. Asystę procesyjną bardzo proszę o przygotowanie wszystkich paramentów liturgicznych. Za asystę są odpowiedzialni: p. Janina Stępień, p. Jolanta Kalinowska i p. Jan Pikus.

16. Druhów strażaków proszę o rozpoczęcie honorowej warty przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek po zakończeniu liturgii Męki Pańskiej, a także w Wielką Sobotę według ustalonych godzin i zwyczaju naszej parafii.

17. Serdeczne podziękowanie dla wszystkich parafian, którzy przyczynili się do dobrego i błogosławionego przeżywania rekolekcji wielkopostnych oraz czynnie w nich uczestniczyli. Szczególnie dziękuję za wspólną modlitwę dzieciom i młodzieży, a Dyrekcjom i Radom Pedagogicznym naszych szkół za miłą współpracę.

18. W środę ubiegłego tygodnia trzydziestosiedmioosobowa grupa młodzieży naszej parafii przyjęła sakrament bierzmowania, którego udzielił Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania tej uroczystości. Przede wszystkim dla pani katechetki Beaty Gregorczyk, Pana Organisty, Pana Kościelnego, Służby Liturgicznej Ołtarza, a także dla rodziców za współpracę i młodzieży, która w podniosłym nastroju przyjęła dary Ducha Świętego.

19. Apel Biskupa Płockiego o wsparcie zbiórki na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie: Drodzy Diecezjanie, zbliża się Wielki Piątek. Zgodnie z wielowiekową tradycją ofiary składane w tym dniu przez wiernych, uczestniczących w obrzędach wielkopiątkowych są przeznaczone na rzecz chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej oraz w krajach Bliskiego Wschodu (Palestyna, Syria, Liban, Jordania, Egipt, Cypr). Ze specjalną prośbą w tej sprawie zwróciła się do mnie Kongregacja Kościołów Wschodnich. Polecam zatem życzliwości płockich diecezjan „Collecta pro Terra Sancta”. Zebrane pieniądze zostaną przekazane do Stolicy Apostolskiej, która finansuje za nie wiele projektów charytatywno-edukacyjnych w tych regionach Bliskiego Wschodu, w których chrześcijanie żyją w diasporze, a zwłaszcza w ziemskiej ojczyźnie Jezusa, jaką jest Izrael i Palestyna. Apeluję do Was Bracia i Siostry, byście otworzyli swoje serca i w Wielki Piątek, całując rany Ukrzyżowanego Pana, wsparli wielkodusznie wyznawców Chrystusa z rejonu Bliskiego Wschodu. Proszę również Księży Proboszczów o życzliwe potraktowanie tej niezwykle doniosłej sprawy. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa