Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, która rozpoczyna Wielki Tydzień i przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie dokonały się wielkie wydarzenia zbawcze. Zwyczaj błogosławieństwa palm podczas Mszy Świętej pochodzi z XI wieku. Niedziela Palmowa jest nazywana również Wierzbną lub Kwietną.
 2. W procesji z palmami wokół kościoła i Mszy Świętej o godz. 10:00 biorą udział dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed Pierwszą i Drugą Komunią Świętą oraz młodzież przygotowująca się do Bierzmowania.
 3. W czasie Mszy Świętej o godz. 10:00 zostały odnowione przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego ze względu na dzień 25 marca, w którym tradycyjnie obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. Opiekunką tej wspólnoty jest p. Teresa Pikus. W tym roku ta uroczystość ze względu na Niedzielę Palmową i Wielkanoc została przeniesiona na poniedziałek 8 kwietnia. Dzisiaj przypada 24 marca,  obchodzimy Narodowy Dzień Życia i kończy się nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszona za wstawiennictwem Św. Andrzeja Boboli i Bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
 4. Dzisiaj też obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy. Wybrana na dzień obchodów data 24 marca jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku w Markowej na Podkarpaciu rozstrzelano Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, która była w ciąży, ich sześcioro dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Dzisiaj przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionej Rodziny Ulmów.
 5. W czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 trzecia część Gorzkich Żali i adoracja Najświętszego Sakramentu.
 6. Za uczestnictwo w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej w Wielkim Poście można uzyskać odpust zupełny.
 7. Po Mszy Świętej o godzinie 15:00 w kościele będzie wykonywana dekoracja Grobu Pańskiego i Ołtarza Wystawienia. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza do wspólnej pracy dekoracyjnej.
 8. Z okazji Niedzieli Palmowej parafia Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu przeżywa dzisiaj doroczną uroczystość odpustową. Główna Msza Święta o godzinie 13:00.
 9. W Wielką Środę 27 marca o godzinie 19:00 rozpocznie się w Parafialna Droga Krzyżowa, która przejdzie ulicami Czernic Borowych. Razem z Radą Duszpasterską zapraszamy do licznego udziału w tym nabożeństwie Wielkiego Postu. Szczególnie zapraszamy dzieci, młodzież i harcerzy, a druhny i druhów strażaków z naszej jednostki OSP prosimy o pomoc w sprawach organizacyjnych i porządkowych. Weźmy ze sobą lampki nagrobne, które na zakończenie nabożeństwa tradycyjnie pozostawimy przy figurce Serca Jezusa Miłosiernego.
 10. W Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne. O godzinie 10:00 w Bazylice Katedralnej w Płocku zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich. O godz. 18:00 w naszym kościele zostanie odprawiona Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, sprawowana na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, zakończona przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia. Komunia Święta zostanie udzielona pod dwiema postaciami: chleba i wina.
 11. W Wielki Piątek o godzinie 16:00 liturgia Męki Pańskiej i Adoracja Krzyża. Za udział w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny. Ofiary składane w czasie Adoracji Krzyża będą przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Jest to tzw. „Collecta pro Terra Sancta”. O godzinie 20:00 Gorzkie Żale (3 części) i możliwość sakramentu pokuty. W tym dniu Kościół nie sprawuje Mszy Świętej, a wiernych obowiązuje post ścisły.
 12. W Wielką Sobotę o godzinie 18:00 rozpocznie się liturgia Mszy Świętej Wigilii Paschalnej. Przynosimy świece. Za udział w tym nabożeństwie również można uzyskać odpust zupełny.
 13. Program adoracji przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę: 9:00-10:00 Miłoszewiec, Ostafieje i Kownaty; 10:00-11:00 Chojnowo Wieś i Osiedle, Chojnowo Kolonia, Chojnówka; 11:00-12:00 dzieci i młodzież; 12:00-13:00 Dzielin; 13:00-14:00 Chrostowo Wielkie, Zalesie, Kuskowo; 14:00-15:00 Zembrzus Wielki; 15:00-16:00 Żebry; 16:00-17:00 Nowe Czernice (całość), Jabłonowo; 20:00-21:30 Czernice Borowe (będzie możliwość sakramentu pokuty). Dzieci i młodzież na swoją adorację przynoszą skarbonki Caritas z jałmużną wielkopostną. Ministranci w strojach liturgicznych uczestniczą w adoracji razem ze swoimi miejscowościami.
 14. Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 16:00 oraz po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej. Wodę święconą można będzie zaczerpnąć z naczynia ustawionego w kruchcie kościoła przy bocznym wyjściu. W zakrystii są plastikowe buteleczki na wodę.
 15. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Msze Święte o godzinie: 6:00 – Rezurekcja, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. Nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00. Do czynnego udziału w procesji rezurekcyjnej zapraszam całą asystę, liturgiczną służbę ołtarza, druhny i druhów strażaków ochotników oraz dziewczęta sypiące kwiatkami.
 16. Ministranci i lektorzy, którzy będą brali udział w nabożeństwach Triduum Paschalnego, są proszeni o przyjście do kościoła pół godziny przed ich rozpoczęciem.
 17. Asystę procesyjną bardzo proszę o przygotowanie wszystkich paramentów liturgicznych.
 18. Druhny i druhów strażaków proszę o rozpoczęcie honorowej warty przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek po zakończeniu liturgii Męki Pańskiej, a także w Wielką Sobotę według zwyczaju naszej parafii.
 19. W zakrystii i na stoliku z prasą są również małe paschaliki z wosku, które można wykorzystać w czasie liturgii paschalnej Wielkiej Soboty. Cena 5 zł.
 20. W czasie porządków na cmentarzu pamiętajmy, że różne śmieci i odpady zostawiamy w odpowiednich miejscach. W ostatnim czasie zostały podstawione dodatkowe pojemniki 1100 l na odpady plastikowe i szklane.
 21. Serdeczne podziękowanie dla wszystkich, którzy przyczynili się do godnego i błogosławionego przeżywania rekolekcji wielkopostnych oraz czynnie w nich uczestniczyli. Szczególnie dziękuję za wspólną modlitwę dzieciom i młodzieży, a także naszej scholi parafialnej pod opieką Pana Organisty. Podczas kiermaszu charytatywnego na rzecz leczenia ciężko chorego Błażeja Rólki razem z ofiarą od naszej parafii zebrano 3.100 złotych, czerniccy harcerze na cel dobroczynny zebrali 610 zł. Na dzieła duszpasterskie prowadzone przez Zgromadzenie Michalitów z/s w Markach z ofiar zebranych na tacę przekazaliśmy 4758 zł oraz ofiara od naszej parafii na utrzymanie samochodu kaplicy w wysokości 700 zł. Serdeczne podziękowania przekazują nam Stowarzyszenie „Arena Dobra” z Rodziną Błażeja, nasi harcerze i Księża Michalici.
 22. Męka Pańska według Świętego Marka zostanie dzisiaj wykonana w formie śpiewanej w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line). Dziękuję panu organiście Adrianowi i p. Stanisławowi Pszczółkowskiemu.
 23. Dziękuję również za dekoracje kościoła na Niedziele Palmową i złożoną ofiarę na ten cel.
 24. Słowa podziękowania dla mieszkańców Nowych Czernic od strony Chojnowa i Kolonii Chojnowo za zebrane ofiary pieniężne na kwiaty do Grobu Pańskiego, Ołtarza Wystawienia i świąteczną dekorację kościoła.
 25. Parafialna Grupa Teatralna z Gruduska zaprasza na Misterium Męki Pańskiej, które zostało wystawione wczoraj wieczorem w kościele. A dzisiaj o godz. 19.00 będzie wystawione ponownie.
 26. W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w diecezjalnym konkursie plastycznym pod nazwą ,,Z Dobrą Nowiną w świat-artystyczna wizja podróży św. Pawła z Tarsu”, którego organizatorem był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej. Na konkurs diecezjalny wpłynęło 109 prac wykonanych bardzo różnymi technikami. Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe. Pierwsza grupa obejmowała 6-latków, w której wyróżnienie otrzymał: Alan Krajewski uczeń kl. 0A wykonał pracę pt. ,,Męczeństwo świadectwem wiary”. Druga kategoria -klasy I-II, w której III miejsce zajęła: Joanna Włodarczyk z kl. IIB i praca pt. ,,Święty Paweł z Tarsu-gorliwy głosiciel Słowa Bożego”. Trzecia kategoria klasy III-IV, w której III miejsce zajął Karol Włodarczyk z kl. III  i praca pt. ,,Święty Paweł z Tarsu-podróże misyjne”. Pamiątkowy dyplom udziału w finale diecezjalnym otrzymał także Oskar Stryjewski  uczeń kl. IVa. Dnia 29 lutego b w Szkole Podstawowej im. mjr Henryka Sucharskiego w Nowej Krępie odbył się XXX Konkurs Biblijny „Początki rozwoju Kościoła – Dzieje Apostolskie” na etapie dekanalnym. Szkołę Podstawową im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych reprezentowali: Julian Kołakowski i Maciej Ćwiek z kl. 5 a, którzy zostali wyłonieni podczas eliminacji  na etapie szkolnym. W sumie w konkursie wzięło udział 7 uczniów ze szkół znajdujących się na terenie dekanatu przasnyskiego. Choć naszym uczniom nie udało się przejść do etapu diecezjalnego, to cieszy fakt, że Julianowi zabrakło jednego punktu, by być w ścisłej czołówce i reprezentować dekanat przasnyski w etapie diecezjalnym. Gratulujemy dzieciom oraz ich rodzicom, dziękujemy też p. Annie i s. Marcie – naszym katechetkom i nauczycielkom religii za przygotowanie merytoryczne.
 27. W najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę, czyli z 30 na 31 marca br. nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni (noc wielkanocna będzie krótsza), dlatego pamiętajmy o tym uwzględniając swoją obecność na Mszy Świętej Rezurekcyjnej w najbliższą niedzielę.
 28. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 29. Top-Optyka zaprasza na komputerowe badanie wzroku jutro w poniedziałek 25 marca b w godzinach od 12:00 do 13:00 przy Urzędzie Gminy w Czernicach Borowych na ul. Dolnej 2. Zapisy i rejestracja pod nr tel. 690 070 902. Podczas badania istnieje możliwość konsultacji okulistycznej oraz zamówienia okularów korekcyjnych.
 30. Konfesjonał dźwiękoszczelny znajduje się pod chórem w miejscu docelowym i już jest użytkowany, więcej informacji i podziękowania za okazaną pomoc przy jego usytuowaniu w kościele, jak również na temat małej renowacji lamperii pod chórem w najbliższym czasie.
 31. KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA. W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1,49). Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br., podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem OKÓLNIK KURII DIECEZJALNEJ PŁOCKIEJ Płock – dnia 22 marca 2024 r. 11/2024– 68 bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu. Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat. Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane. Abp Tadeusz Wojda SAC Arcybiskup Metropolita Gdański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
 32. Wtorek 26 marca to wspomnienie Dobrego Łotra, który prawdopodobnie miał na imię Dyzmas. Jego prośba o przebaczenie złych uczynków, skierowana z krzyża do Jezusa, jest nazywana pierwszą spowiedzią. Wspomnienie Dobrego Łotra to obchodzony od kilku lat w Polsce Dzień Modlitw za Więźniów.
 33. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia z pamięcią w
  Naszą modlitwą otaczamy chorych (20 osób przeżywa w tych dniach odwiedziny duszpasterskie). Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu, szczególnie tych, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności. Pamiętajmy w modlitwie o zmarłych nagle i tragicznie, szczególnie w zamachu terrorystycznym na przedmieściach Moskwy.
 34. We wtorek 19 marca, w swoje święto patronalne zmarł ks. kan. Józef Bolesław Pokorski – emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Gotarda w Pałukach. Odszedł do Pana w wieku 82 lat i w 58 roku kapłaństwa.  Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem Biskupa Szymona Stułkowskiego odbyła się w sobotę 23 marca o godz. 11:00 w kościele parafialnym. Po zakończeniu żałobnej Mszy Świętej trumna z ciałem zmarłego kapłana spoczęła na miejscowym cmentarzu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 35. Boże błogosławieństwo niech nas umocni, aby godnie przeżywać Wielki Tydzień. Z wiarą rozważajmy czas męki Jezusa i czas naszego zbawienia. Niech nie zabraknie nas w tych wielkich dniach w naszej świątyni.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa