Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiejsza niedziela to drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i ostatnia niedziela kończącego się 2021 roku, która jest świętem Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. Liturgia zaprasza nas do zawierzenia naszych najbliższych Jezusowi, Matce Bożej i Świętemu Józefowi oraz do kształtowania codziennego życia na wzór Świętej Rodziny.
 2. Z okazji Niedzieli Świętej Rodziny z Nazaretu pamiętamy o wszystkich małżeństwach i rodzinach z naszej parafii, które przeżywają rocznice i jubileusze zawarcia sakramentu małżeństwa. Małżeństwom złotym i srebrnym serdecznie gratulujemy i składamy najlepsze życzenia. Za wstawiennictwem Świętej Rodziny modlimy się, aby wszystkie rodziny w naszej parafii zawsze były Kościołem Domowym.
 3. Podczas każdej Mszy Świętej o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line) odnawiane są przyrzeczenia małżeńskie, a na zakończenie Mszy Świętej będzie udzielane specjalne błogosławieństwo.
 4. W czasie liturgii słowa jest odczytywany list Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, a ofiary na tacę są przeznaczone na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz edukacji młodzieży w szkołach katolickich diecezji płockiej.
 5. Dziś również odbędzie się symboliczne poświęcenie kredy, kadzidła i wody, które do naszych domów przyniosą przedstawiciele parafii w zastępstwie Pana Kościelnego jako zapowiedź uroczystości Objawienia Pańskiego nazywanej w tradycji Świętem Trzech Króli i nadchodzącej wizyty duszpasterskiej, która miałaby również charakter „kolędy na zaproszenie”.
 6. Przez cały tydzień trwa oktawa Bożego Narodzenia, dlatego cały tydzień jest jakby przedłużonym dniem uroczystości Narodzenia Pańskiego. Liturgicznie te dni między sobą się nie różnią, a każdego dnia w modlitwie eucharystycznej wypowiadamy słowa: „…uroczyście obchodzimy święty dzień, w którym Najświętsza Maryja Dziewica wydała na świat Zbawiciela.”
 7. Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta. W poniedziałek 27 grudnia wspominamy Świętego Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów. We wtorek 28 grudnia wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników i jest to dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych.
 8. Piątek 31 grudnia, to wspomnienie w randze dowolnej Świętego Papieża Sylwestra I i zakończenie roku kalendarzowego. Msza Święta dziękczynno-błagalno- przebłagalna zostanie odprawiona o godzinie 16:30 w połączeniu z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. W tym dniu za publiczne odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga wysławiamy” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 9. Tego dnia w piątek 31 grudnia Biskup Płocki specjalnym dekretem udziela dyspensy od pokarmów mięsnych wszystkim wiernym diecezji płockiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie diecezji. Treść dekretu znajduje się na stronie diecezji płockiej i naszej parafii.
 10. W sobotę 1 stycznia, będziemy przeżywać uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Razem z Matką Bożą chcemy rozpocząć Nowy Rok Pański 2022. Tego dnia w szczególny sposób będziemy prosić w modlitwie o pokój na świecie. Będzie to również zakończenie oktawy Bożego Narodzenia. Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line). Ponieważ będzie to pierwsza sobota miesiąca o godz. 9:30 Koła Żywego Różańca poprowadzą modlitwę różańcową o pokój na świecie.
 11. W Nowy Rok 1 za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O, Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny.
 12. Niedziela za tydzień to pierwsza niedziela miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią do Dzieciątka Jezus.
 13. W Sylwestra o północy spotkajmy się duchowo przez modlitwę w naszych domach, aby w ten sposób wspólnie powitać Nowy Rok. Przed północą nasz kościół będzie otwarty, żeby można było w tym historycznym miejscu podziękować Bogu za czas, który minął i powierzyć w modlitwie nadchodzącą przyszłość.
 14. Razem z Parafialnym Zespołem Caritas wspieramy w tych świątecznych dniach modlitwą i pomocą Rodzinę z Czernic Borowych poszkodowaną w wyniku pożaru domu, który wydarzył się w Wigilię wczesnym popołudniem.
 15. Serdeczne życzenia dla wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia. Chorych otaczamy naszą modlitwą, szczególnie przebywających w szpitalu. Pamiętamy również o zmarłych w mijającym roku oraz o zmarłych współmałżonkach, rodzicach, dziadkach i rodzeństwie, których polecamy miłosierdziu Bożemu.
 16. W niedzielę 19 grudnia br. zmarł ksiądz Tadeusz Żerdziewski – proboszcz parafii pw. Świętego Wawrzyńca w Czermnie (dekanat gąbiński). Odszedł do wieczności w 67. roku życia i w 41. roku kapłaństwa. Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w środę 22 grudnia pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery. Trumna z ciałem zmarłego kapłana została złożona w krypcie kaplicy cmentarnej w Czermnie. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 17. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 26 grudnia (niedziela) – Święty Szczepan, który żył w pierwszym wieku po narodzeniu Chrystusa. Diakon Kościoła w Jerozolimie i pierwszy męczennik chrześcijański.
 • 27 grudnia (poniedziałek) – Święty Jan, Apostoł i Ewangelista. Jedyny z grona Dwunastu, który nie poniósł śmierci męczeńskiej i do końca długiego życia świadczył o Chrystusie.
 • 28 grudnia (wtorek) – Święci Młodziankowie. Dzieci, które zostały okrutnie zamordowane z rozkazu Heroda, chcącego zabić narodzonego Jezusa.
 • 31 grudnia (piątek) – Święty Sylwester I, papież. Sprawował posługę od 31 stycznia 314 roku do 31 grudnia 335 roku. Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego (wspomnienie dowolne).
 1. Trwamy w radości Bożego Narodzenia. Dziś kierujemy nasze spojrzenie na betlejemską szopkę, gdzie widzimy Świętą Rodzinę, która powinna być wzorem każdej rodziny. Módlmy się o świętość życia naszych rodzin oraz dziękujmy za ofiarną miłość małżonków i rodziców. Powierzajmy opiece Dzieciątka Jezus dzieci i młodzież. Niech Święta Rodzina z Nazaretu nam błogosławi oraz niech broni polskie rodziny, aby nie poddawały się różnym „eksperymentom społecznym i wpływom współczesnych utopii”.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa