Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu, która ma charakter chrzcielny, pokutny i pasyjny, a także kończy trwające od środy popielcowej Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty. W okresie Wielkiego Postu katechumeni przygotowują się do przyjęcia sakramentu chrztu świętego. Natomiast my przez pokutę, uczestnictwo w Eucharystii, nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach przygotowujemy się do odnowienia obietnic chrztu świętego w Wigilię Paschalną.

2. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00, a Droga Krzyżowa w każdy piątek o godzinie 16:00. Kościół zachęca nas do udziału w tych wielkopostnych nabożeństwach pasyjnych. W najbliższy piątek 27 lutego nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadzą Koła Żywego Różańca dorosłych razem z Kołem Żywego Różańca dzieci i młodzieży. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

3. W czasie Wielkiego Postu, na ołtarzu Świętego Łukasza Ewangelisty jest dostępna Księga Abstynencji, gdzie można wpisać swoje postanowienia dotyczące dobrowolnej abstynencji od spożywania napojów alkoholowych.

4. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego.

5. Dzisiaj 22 lutego wspominamy 84. rocznicę objawień Jezusa Miłosiernego świętej siostrze Faustynie Kowalskiej, które rozpoczęły się w płockim domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Z tej okazji Krąg Czcicieli Miłosierdzia Bożego przy parafii Świętego Stanisława Kostki w Płocku zaprasza do udziału w akcji „Zapal Światło Miłosierdzia”, która polega na tym, aby dzisiaj w godz. 19:00 – 21:00 zapalić symboliczne światło miłosierdzia w oknach domów i mieszkań. To światło można zapalić również przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych. W ten sposób wiele „skrawków” polskiej ziemi zostanie tego dnia połączonych duchową więzią z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Będzie to także forma dziękczynienia za to, że „Bóg wybrał Płock”. Więcej informacji w aktualnościach na stronie internetowej naszej parafii.

6. Za tydzień 1 marca w drugą niedzielę Wielkiego Postu po każdej Mszy Świętej można będzie złożyć ofiarę do puszki w ramach niedzieli „Ad Gentes”, czyli dnia modlitwy i solidarności z polskimi misjonarzami oraz dziełem misyjnym Kościoła.

7. Pod hasłem „ Wiara i miłosierdzie” w Środę Popielcową Caritas Polska rozpoczął zbiórkę pieniędzy w ramach akcji „Jałmużna Wielkopostna 2015”. Wśród wiernych, a szczególnie wśród dzieci, będą rozprowadzane skarbonki, do których w czasie Wielkiego Postu można wrzucać drobne kwoty zaoszczędzone na wydatkach, z których w tym okresie dobrowolnie zrezygnujemy. Z pozyskanych pieniędzy finansowane są kosztowne operacje, leczenie i rehabilitacja chorych oraz sprzęt dla hospicjów prowadzonych przez Caritas. W myśl pięknego zwyczaju, który mamy w naszej parafii, dzieci i młodzież przynoszą swoje skarbonki w Wielką Sobotę do kościoła, aby w czasie modlitwy przy Grobie Pańskim, uczynić z nich znak miłości Boga i bliźniego w konkretnej postaci. Skarbonki będą dostępne w najbliższym czasie.

8. W sobotę 28 lutego ksiądz biskup Roman Marcinkowski obchodzi swój dzień patronalny, rocznicę urodzin oraz rocznicę nominacji biskupiej. W tym dniu szczególnie pamiętajmy w modlitwie o Dostojnym Solenizancie, już dzisiaj składając serdeczne życzenia. Niech drogi pasterskiej posługi zawsze oświeca blask Jezusa Miłosiernego.

9. „Osobowy wymiar nawrócenia” – pod takim hasłem w Ośrodku Charytatywno -Szkoleniowym Caritas Diecezji Płockiej w Popowie Kościelnym, w dniach 20 – 22 lutego trwają rekolekcje z udziałem 78 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, wśród których jest również p. Jan Pikus. Eucharystii rozpoczynającej rekolekcje przewodniczył ksiądz biskup Piotr Libera.

10. Serdeczne podziękowania dla druhów strażaków z naszej jednostki OSP za prowadzone prace przy stawie parafialnym oraz dla wszystkich, którzy wspierają różne prace porządkowe w otoczeniu kościoła, cmentarza i plebanii.

11. W tych dniach mija 100. rocznica Bitwy Przasnyskiej, która została stoczona w dniach 18 lutego – 26 marca 1915 roku na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej i pochłonęła bardzo dużo ofiar, szczególnie spośród ludności cywilnej z Przasnysza i okolic oraz dokonała wielu zniszczeń. Z powodu działań wojennych w Czernicach Borowych został podpalony przez armię bolszewicką nasz kościół, który bardzo mocno ucierpiał w wyniku tego pożaru. Warto przypomnieć to smutne wydarzenie z przeszłości naszej małej ojczyzny.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa