Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce nazywamy świętem Trzech Króli. W Kościele ta uroczystość znana jest już od III wieku i przypomina, że Syn Boży ukazuje się ludziom jako Zbawiciel całego świata. W Kościołach Wschodnich jest obchodzona wigilia Bożego Narodzenia
 2. Uroczystość Objawienia Pańskiego, to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, który ustanowił papież Pius XII w 1950 r. W Polsce Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci działa od roku 1959, a ten dzień był obchodzony po raz pierwszy w 1984 roku. W tym roku nosi hasło „Kolędnicy misyjni dzieciom w „Papui-Nowej Gwinei”. Jest to także Światowy Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom pod hasłem „Z misjonarzami służymy Kościołowi”, dlatego zachęca do modlitwy o nowe powołania misyjne, a ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego.
 3. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, dziś podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku. Dziękujemy scholi pod opieką Pana Organisty za zaśpiewane kolędy oraz obecnym dzieciom i młodzieży. Cieszymy się, że mamy nowych uczestników scholi, są nimi także chłopcy.
 4. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara ( K+M+B 2023) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – „niech Chrystus błogosławi to mieszkanie” (C+M+B 2023).
 5. Dzisiaj mamy obowiązek obecności podczas Mszy Świętej, ponieważ jest to uroczystość „nakazana”. Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line). O godzinie 12:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu z okazji pierwszego piątku miesiąca. Sakrament pokuty sprawowany jest przed każdą Mszą Świętą. Ze względu na rangę uroczystości dzisiaj nie ma obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
 6. Na zakończenie każdej Mszy Świętej symboliczne błogosławieństwo kredy, kadzidła i wody, które w tych dniach świątecznych otrzymaliśmy w naszych domach na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził drogami Nowego Roku. Kreda, kadzidło i woda to także zapowiedź wizyty duszpasterskiej, która w naszej parafii rozpocznie się jutro w Miłoszewcu i Ostafiejach od godziny 10:00.
 7. Pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda!” po raz piętnasty ulicami ponad 660. miejscowości w Polsce przejdzie Orszak Trzech Króli. W Płocku to wydarzenie odbędzie się dwunasty raz i rozpocznie się o godz. 11:00 przy Ratuszu, a następnie przejście do parafii pw. Świętego Stanisława Kostki. Mszy Świętej przewodniczył będzie oraz kazanie wygłosi biskup płocki Szymon Stułkowski. W dekanacie przasnyskim drugi raz Orszak Trzech Króli odbywa się w parafii Święte Miejsce.
 8. Biskup senior Piotr Libera obchodzi dzisiaj 26. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Razem z modlitwą składamy życzenia Dostojnemu Pasterzowi naszej diecezji.
 9. Jutro pierwsza sobota miesiąca stycznia. Czcimy Niepokalane Serce Maryi przez sprawowaną Mszę Świętą wotywną o godz. 9:00 i modlitwę różańcową pół godziny wcześniej.
 10. W niedzielę 8 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego i kończymy bezpośredni liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Będzie to również druga niedziela miesiąca, dlatego przed Mszą Świętą o godz. 10:00 modlitwę różańcową poprowadzi Koło Żywego Różańca z Czernic Borowych.
 11. Wszystkim świętującym w tym tygodniu urodziny, imieniny, różne rocznice i jubileusze składamy serdeczne życzenia. Pamiętamy w modlitwie o chorych, szczególnie przebywających w szpitalu, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 12. W osobach Trzech Króli lub Mędrców ze Wschodu pogański świat złożył pokłon i ofiarował dary nowonarodzonemu Jezusowi Królowi Wszechświata, który objawił się jako Zbawiciel całej ludzkości. Niech Boże błogosławieństwo, jak gwiazda betlejemska, zawsze prowadzi nas prostymi drogami i pomaga nam dobrze pełnić posłannictwo głoszenia Ewangelii w trudnej codzienności życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa