Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj 6 stycznia przeżywamy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce tradycyjnie nazywamy świętem Trzech Króli. Jest obchodzona w Kościele już od III wieku i przypomina nam, że Syn Boży objawił się ludziom jako Zbawiciel całego świata. Hołd złożony narodzonemu Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu jest znakiem, że poganie również zostali powołani do wiary. W Kościołach Wschodnich tego dnia jest obchodzona wigilia Bożego Narodzenia.

2. Objawienie Pańskie, to uroczystość nakazana, dlatego pamiętajmy, że dzisiaj mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej.

3. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2015) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – niech Chrystus błogosławi to mieszkanie (C+M+B 2015). W czasie Sumy symboliczne poświęcenie kredy, kadzidła i wody.

4. Uroczystość Objawienia Pańskiego to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, który jest dobrą okazją do modlitwy o powołania misyjne, a także do wsparcia materialnego Krajowego Funduszu Misyjnego, ponieważ ofiary złożone dzisiaj na tacę, zostaną przeznaczone na rzecz Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

5. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, dzisiaj podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku oraz wystąpi schola parafialna ze śpiewem kolęd. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy 3 i 4 szkoły podstawowej przed przystąpieniem do I i II Komunii Świętej oraz młodzież z 3 klasy gimnazjum przed sakramentem bierzmowania.

6. Również dzisiaj Biskup Płocki Piotr Libera obchodzi 18. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Razem z modlitwą składamy serdeczne życzenia Czcigodnemu Pasterzowi naszej diecezji.

7. Dzisiaj już po raz trzeci, a w Płocku po raz czwarty, przejdzie ulicami kilku miast i miasteczek diecezji płockiej Orszak Trzech Króli, który także po raz drugi odbędzie się w Przasnyszu, gdzie ok. godziny 12:00 rozpocznie się przemarsz orszaku w kierunku rynku miejskiego, a potem wspólne kolędowanie i jasełka. O godz. 16:30 w kościele Ojców Pasjonistów odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Ryszarda Morki.

8. W przyszłą niedzielę 11 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego, które zamyka liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jest to również druga niedziela miesiąca, dlatego przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, modlitwie różańcowej przewodniczą wspólnie Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych, a po Mszy Świętej o godzinie 10:00, spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży w celu wymiany tajemnic różańcowych.

9. Również w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 10:00 w zakrystii, odbędzie się spotkanie z panią krawcową dla dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.

10. Jutro 7 stycznia rozpoczynamy kolędę, czyli wizytę duszpasterską. W czasie kolędy można ustalić terminy poświęcenia pól w roku 2015. Podobnie jak w latach ubiegłych, można będzie składać ofiary materialne na rzecz naszej parafii z przeznaczeniem na kończący się remont dzwonnicy przykościelnej, a przede wszystkim na rozpoczęte dzieło renowacji ołtarza głównego. W miarę możliwości proszę wszystkich o obecność, a dzieci i młodzież o zeszyty do lekcji religii. Tradycyjnie też proszę o pojazdy z miejscowości, gdzie będzie kolęda i już teraz za wszystko serdecznie dziękuję.

11. Program kolędy:
Środa (7 stycznia) – Miłoszewiec i Ostafieje, godz. 12:00.
Czwartek (8 stycznia) – Kownaty, godz. 9:30 oraz Czernice Borowe – ul. Krótka, Ośrodek Zdrowia, p. Krupa i p. Malinowscy, godz. 16:00.
Piątek (9 stycznia) – Zembrzus Wielki, godz. 9:30.
Sobota (10 stycznia) – Dzielin, godz. 9:30.

12. W radości Bożego Narodzenia i pierwszych objawień Pana do najbliższej niedzieli, w którą przeżywać będziemy święto Chrztu Pańskiego.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa