Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce nazywamy świętem Trzech Króli. W Kościele ta uroczystość znana jest już od III wieku i przypomina, że Syn Boży ukazuje się ludziom jako Zbawiciel całego świata. W Kościołach Wschodnich jest obchodzona wigilia Bożego Narodzenia
 2. Uroczystość Objawienia Pańskiego, to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, który ustanowił papież Pius XII w 1950 r. W Polsce Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci działa od roku 1959, a ten dzień był obchodzony po raz pierwszy w 1984 roku. W tym roku nosi hasło „Kolędnicy misyjni dzieciom w Kolumbi”. Jest to także Światowy Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom pod hasłem „W Kościele jesteśmy misjonarzami”, dlatego zachęca do modlitwy o nowe powołania misyjne, a ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego.
 3. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, dziś podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku. Dziękujemy scholi pod opieką Pana Organisty za zaśpiewane kolędy oraz obecnym dzieciom i młodzieży.
 4. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara ( K+M+B 2024) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – „niech Chrystus błogosławi to mieszkanie” (C+M+B 2024).
 5. Dzisiaj mamy obowiązek obecności podczas Mszy Świętej, ponieważ jest to uroczystość „nakazana”. Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line). Ponieważ jest to pierwsza sobota miesiąca stycznia, dlatego szczególnie czcimy Niepokalane Serce Maryi, wynagradzając grzechy świata. Koła Żywego Różańca poprowadzą modlitwę w intencji misji na świecie, którą rozpoczniemy zwyczajem każdej pierwszej soboty miesiąca o godz. 9:30.
 6. Na zakończenie każdej Mszy Świętej symboliczne błogosławieństwo kredy, kadzidła i wody, które w tych dniach świątecznych otrzymaliśmy w naszych domach na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził drogami Nowego Roku. Kreda, kadzidło i woda to także zapowiedź wizyty duszpasterskiej, która w naszej parafii rozpocznie się w poniedziałek 8 stycznia w Miłoszewcu i Ostafiejach od godziny 9:00. Ramowy plan kolędy znajduje się na stronie parafii.
 7. Pod hasłem „W jasełkach leży!” po raz piętnasty ulicami ponad 800. miejscowości w Polsce i na świecie przejdzie Orszak Trzech Króli. W Płocku to wydarzenie odbędzie się trzynasty, a do uczestniczenia w nim zaprasza diecezjan biskup płocki Szymon Stułkowski. W naszym dekanacie Orszak Trzech Króli odbywa się po raz trzeci w parafii Święte Miejsce oraz dziesiąty raz w Przasnyszu, po Mszach Świętych, odprawionych w trzech parafiach o godz. 11:30. W ubiegłym roku minęło 800 lat od pierwszych jasełek, które w roku 1223 zapoczątkował Święty Franciszek z Asyżu we włoskim miasteczku Greccio.
 8. Biskup senior Piotr Libera obchodzi dzisiaj 27. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Razem z modlitwą składamy życzenia emerytowanemu pasterzowi naszej diecezji.
 9. Jutro niedziela Chrztu Pańskiego, która kończy bezpośredni liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Będzie to również pierwsza niedziela miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Litania do Dzieciątka Jezus.
 10. Dzisiaj o godz. 18:00 zapraszam na spotkanie Radę Gospodarczą naszej parafii.
 11. Wszystkim świętującym w tym kończącym się tygodniu urodziny, imieniny, różne rocznice i jubileusze składamy serdeczne życzenia. Pamiętamy w modlitwie o chorych, szczególnie przebywających w szpitalu, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu. Modlimy się za ofiary kataklizmu trzęsienia ziemi w Japonii.
 12. W osobach Trzech Króli lub Mędrców ze Wschodu pogański świat złożył pokłon i ofiarował dary nowonarodzonemu Jezusowi Królowi Wszechświata, który objawił się jako Zbawiciel całej ludzkości. Niech Boże błogosławieństwo, jak gwiazda betlejemska, zawsze prowadzi nas prostymi drogami i pomaga nam dobrze pełnić posłannictwo głoszenia Ewangelii w trudnej codzienności życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa