Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce tradycyjnie nazywamy świętem Trzech Króli. W Kościele ta uroczystość znana jest już od III wieku i przypomina, że Syn Boży ukazuje się ludziom jako Zbawiciel całego świata. W Kościołach Wschodnich dzisiaj jest obchodzona wigilia Bożego Narodzenia.

2. Objawienie Pańskie to uroczystość nakazana, dlatego dzisiaj mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej. Porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę.

3. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2016) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – niech Chrystus błogosławi to mieszkanie (C+M+B 2016).

4. Na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 pobłogosławimy kredę, kadzidło i wodę dla oznaczenia naszych mieszkań i na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził po życiowych drogach.

5. Uroczystość Objawienia Pańskiego to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, który ustanowił papież Pius XII w 1950 r. W tym roku ten dzień nosi hasło „Jesteśmy misjonarzami miłosierdzia” i zachęca do modlitwy o nowe powołania misyjne. Ofiary składane dzisiaj na tacę zostaną przeznaczone na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego.

6. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, dzisiaj podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku, a schola wystąpi ze śpiewem kolęd. Obecność obowiązkowa dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej oraz młodzieży z trzeciej klasy gimnazjum przed sakramentem bierzmowania.

7. Ponieważ uroczystość Objawienia Pańskiego jest dniem wolnym od pracy, dlatego ulicami wielu miast i miasteczek w całej Polsce oraz w diecezji płockiej, pod hasłem “Nade wszystko miłosierdzie”, przejdzie Orszak Trzech Króli, który także po raz trzeci odbędzie się w Przasnyszu, gdzie około godziny 12:00 rozpocznie się przemarsz orszaku w kierunku rynku miejskiego, a potem wspólne kolędowanie i jasełka.

8. Również dzisiaj Biskup Płocki Piotr Libera obchodzi 19. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Razem z modlitwą składamy serdeczne życzenia Dostojnemu Pasterzowi naszej diecezji.

9. W przyszłą niedzielę 10 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego i kończymy liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jest to również druga niedziela miesiąca, dlatego przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, modlitwie różańcowej przewodniczy Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic, a po Mszy Świętej o godzinie 10:00, spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży.

10. Również w niedzielę 10 stycznia po Mszy Świętej o godz. 10:00 w zakrystii, odbędzie się spotkanie z panią krawcową dla dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

11. Jutro pierwszy czwartek miesiąca. Dziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa, a także prosimy o nowe powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, szczególnie z naszej parafii. W tej intencji po Mszy Świętej Koronka do Miłosierdzia Bożego.

12. W czwartek 7 stycznia rozpoczynamy kolędę, czyli tradycyjną wizytę duszpasterską. W czasie kolędy można będzie ustalić terminy poświęcenia pól w roku 2016. Podobnie jak w latach ubiegłych, można składać ofiary materialne na rzecz naszej parafii z przeznaczeniem na spłatę długu parafialnego, który pozostał po remoncie dzwonnicy i renowacji ołtarza głównego, a także na sfinansowanie montażu dwóch elektrycznych nagrzewnic powietrza sterowanych komputerowo, które będą tworzyły system ogrzewania kościoła. W miarę możliwości proszę wszystkich o obecność, a dzieci i młodzież o zeszyty do lekcji religii. Tradycyjnie też proszę o pojazdy z miejscowości, gdzie będzie kolęda i już teraz za wszystko serdecznie dziękuję.

13. Program kolędy:

  • Czwartek (7 stycznia) – Miłoszewiec i Ostafieje , godz. 9:30
  • Piątek (8 stycznia) – Kownaty, godz. 9:30.
  • Sobota (9 stycznia) – Dzielin, godz. 9:30.
  • Poniedziałek (11 stycznia) – Kuskowo, godz. 9:30.

14. Spotkanie z Jezusem w tajemnicy dzisiejszej uroczystości ma przemieniać nasze życie. Niech Boże błogosławieństwo zawsze prowadzi nas prostymi drogami i pomaga nam dobrze wypełniać posłannictwo nowej ewangelizacji.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa