W środę 27 września 2017 r. Gminę Czernice Borowe odwiedzili uczestnicy ogólnopolskiej konferencji poświęconej miejscom pamięci narodowej w Polsce, zorganizowanej przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Nasza Gmina została zauważona przez władze IPN oraz służby Wojewody i wskazana jako dobry przykład opieki nad obiektami grobownictwa wojennego. Wizytacją objęto mogiłę zbiorową Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. usytuowaną na cmentarzu parafialnym w Czernicach Borowych oraz mogiłę mieszkańców Gminy Czernice Borowe pomordowanych w Pomiechówku w 1944 r. Uczestnicy konferencji odwiedzili także cmentarze z I wojny światowej w Obrębcu i w Chojnowie.
Na cmentarzu parafialnym odbył się uroczysty apel nawiązujący do wydarzeń wrześniowych na terenie Czernic Borowych i okolicy oraz modlitwa za ofiary, której przewodniczył Ks. Michał Gaszczyński – Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czernicach Borowych. Wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza pełnili harcerze z miejscowej szkoły. Przy dźwiękach Hymnu Państwowego w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej podniesiono flagę na maszt.
Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać historię 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” i jego legendarnego przywódcy generała Stanisława Sosabowskiego, pod dowództwem którego w czasie kampanii wrześniowej żołnierze walczyli w rejonie Czernic Borowych. Zebrani zapoznali się z zakresem prac wykonanych przez Gminę na mocy porozumienia z Wojewodą Mazowieckim:
– 2015 r. – remont mogiły mieszkańców Gminy Czernice Borowe pomordowanych w Pomiechówku w 1944 r. na cmentarzu parafialnym w Czernicach Borowych
– 2016 r. – remont mogiły zbiorowej Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Czernicach Borowych,
– 2017 r. – remont mogiły zbiorowej Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Węgrze.
Prace remontowe zostały sfinansowane z dotacji Wojewody Mazowieckiego oraz budżetu Gminy Czernice Borowe.
Zamierzenia na rok przyszły: remont cmentarza z I wojny światowej w Chojnowie.
Podkreślono również duże zaangażowanie środowisk w opiekę nad miejscami pamięci, w szczególności: Proboszcza, Harcerzy, Szkół i jednostki OSP z Czernic Borowych.
Ponadto wizytujący na zaproszenie miejscowego Proboszcza zwiedzili średniowieczny Kościół Parafialny pw. Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników oraz poznali jego historię.
Uczestnikom konferencji udostępniono ekspozycję frontu wschodniego I wojny światowej w zabytkowym dworze w Chojnowie. Goście z dużym zainteresowaniem obejrzeli etiudę filmową pt. „Stanisław Chełchowski – pionier z Mazowsza” przygotowaną przez uczniów Gimnazjum im. 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”.
W wizytacji uczestniczyli:
- Pan Adam Siwek – Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej wraz z Pracownikami,
- Pan Piotr Oleńczak – Kierownik Oddziału Współpracy Instytucjonalnej Biura Wojewody Mazowieckiego,
- Pani Magdalena Staszków – Inspektor ds. opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego,
- Pani Katarzyna Kubicius – Kierownik Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża,
- Pracownicy oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.
(źródło: www.czerniceborowe.pl)