Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

Ulicami miast, ale i niewielkich miejscowości w diecezji płockiej 6 stycznia br. pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” przejdą Orszaki Trzech Króli – odbędzie się ich ponad dwadzieścia. Najstarszy orszak, siódmy z kolei, przejdzie w Płocku. We wszystkich parafiach diecezji tego dnia zainaugurowany zostanie Rok św. Stanisława Kostki – głównego patrona diecezji płockiej.

W Płocku Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 11.00 pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. Trasa korowodu będzie wiodła z terenu Szkół Katolickich i Wyższego Seminarium Duchownego – do kościoła parafii św. Stanisława Kostki. Jego wyjście poprzedzi modlitwa „Anioł Pański” i „Szopka Polska” w wykonaniu kleryków seminarium oraz młodzieży Szkół Katolickich. Po pokłonie Trzech Króli na płockiej „Stanisławówce” rozpocznie się około godz. 12.15 Msza św., której przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera.

Kolędy w trakcie wydarzenia wykona Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Zostanie także rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową: „Niech barwny, radosny korowód, ze śpiewem polskich kolęd i uśmiechem na ustach będzie znakiem wdzięczności dla Boga – który `jest dla wszystkich`” – napisał w zaproszeniu na orszaki w diecezji ks. biskup Piotr Libera.

Orszaki Trzech Króli odbędą się również m.in. w: Ciechanowie – z udziałem biskupa pomocniczego diecezji płockiej Mirosława Milewskiego, Rypinie,, Pułtusku, Czerwińsku nad Wisłą, Gąbinie, Golubiu-Dobrzyniu, Gołyminie, Skępem, Gostyninie, Janowie, Nasielsku, Makowie Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckim, Obrytem, Płońsku, Popowie, Przasnyszu, Raciążu, Radzanowie nad Wkrą, Sierpcu, Tłuchowie i Żurominie.

Będą one miały różną formę, na przykład pochody gwiaździste, czyli z różnych miejsc jednej miejscowości czy orszaki zmotoryzowane (samochodowe, na traktorach). Niemal wszędzie towarzyszyć im będą atrakcje, na przykład jasełka czy wspólne kolędowanie, W każdej miejscowości orszaki będą się rozpoczynały lub kończyły Mszą św. Ich organizatorami są m.in. parafie, organizacje i stowarzyszenia katolickie, samorządy lokalne.

Tego dnia w parafiach diecezji płockiej zainaugurowany zostanie także Rok św. Stanisława Kostki (1550-1568) – patrona dzieci, młodzieży i głównego patrona diecezji, pochodzącego z Rostkowa koło Przasnysza. Ponadto orszaki wpiszą się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd w trakcie orszaków pojawią się nawiązania do tego wydarzenia oraz sylwetki Polaków, którzy się do tego przyczynili.

Szacuje się, że w diecezji płockiej przejdzie ponad 20 Orszaków Trzech Króli, aby w ten ewangelizacyjny sposób oddać cześć Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.

Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa