24 czerwca 2022 - Piknik integracyjny +++ 23 czerwca 2022 - Ciekawy film na wakacje +++ 23 czerwca 2022 - XII NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 19.06.2022 Dzisiaj dwunasta niedziela w roku l ... +++ 20 czerwca 2022 - 85. rocznica urodzin Szanownej Pani Jadwigi Brzeźniak 19.06.2022 +++ 20 czerwca 2022 - Intencje Mszy Świętych 20.06.2022 – 26.06.2022 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 17 czerwca 2022 - NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA „C” 16.06.2022 Dzisiaj obchodzimy uroczystość Na ... +++ 16 czerwca 2022 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 16.06.2022 +++ 14 czerwca 2022 - 30. rocznica sakramentu małżeństwa Państwa Wandy i Jana Salwa 11.06.2022 +++ 13 czerwca 2022 - UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ „C” 12.06.2022 Dziesiąta niedziela w roku liturgi ... +++ 13 czerwca 2022 - Intencje Mszy Świętych 13.06.2022 – 19.06.2022 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ webdesign

Stół wigilijny sprzed stu lat, drzewka choinkowe ozdobione opłatkiem czy grupy kolędnicze można obejrzeć na wystawie „Boże Narodzenie na Mazowszu” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wystawa została otwarta 10 grudnia br. i wieńczy obchody 50-lecia skansenu. Od grudnia placówka proponuje też lekcję on-line o Bożym Narodzeniu dla uczniów szkół podstawowych.

Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” prezentuje obchody święta na przełomie XIX i XX wieku. W obiektach muzealnych pokazano cały przebieg świąt, które zaczynają się Adwentem, a kończą laniem świec na święto Matki Bożej Gromniczej.

Na wystawie pokazano, co robiono na wsi w okresie Adwentu (np. darcie pierza, łuskanie fasoli), potem przygotowania do Bożego Narodzenia. W kilku chałupach zaprezentowano przygotowanie Wigilii i potraw wigilijnych oraz pieczenie opłatka. Są też pokazane Wigilie w chłopskiej chałupie, u bogatego gospodarza i w dworze ziemiańskim.

Następnie przechodzi się do ekspozycji o tym, jak wyglądały dni świąteczne. Zwiedzający zobaczą m.in. drzewka choinkowe udekorowane ozdobami ze słomy i bibuły, orzechami, jabłkami czy też wypiekanymi własnoręcznie piernikami. W chałupie wiejskiej, zanim do Polski dotarły choinki, w kątach izb umieszczano snopy niewymłóconego zboża, udekorowane „światami”, czyli ozdobami wykonanymi z opłatka o różnorodnych kształtach.

Ponadto w jednej z izb znajdują się figury grup kolędniczych, które według tradycji odwiedzały gospodarzy sąsiednich domostw. Warto tu wymienić chociażby grupę z gwiazdą, chłopców z szopką, Trzech Króli czy tzw. Herodów.

Ekspozycja „ Boże Narodzenie na Mazowszu” będzie prezentowana do końca lutego 2022 r.

Podczas otwarcia wystawy podsumowano roczne obchody 50-lecia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Goście obejrzeli materiał filmowy poświęcony historii instytucji. Dyrektor Jan Rzeszotarski opowiedział o wszystkich projektach, przedsięwzięciach i inicjatywach zrealizowanych w mijającym roku.

W klimat świąt Bożego Narodzenia wprowadził publiczność również film pt. „Zima” zrealizowany na terenie muzealnej wsi. Potem odbył się koncert zespołu Golec uOrkiestra. Widzowie usłyszeli najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe z różnych regionów kraju. Było też wspólne dzielenie się opłatkiem i życzenia.

Od 6 grudnia br. skansen proponuje lekcje on-line o Bożym Narodzeniu na Mazowszu (w języku polskim i angielskim), dla uczniów szkoły podstawowej. W lekcjach mogą uczestniczyć grupy zorganizowane i uczestnicy indywidualni (np. rodzina). Lekcja obejmuje wykład połączony z prezentacją zdjęć oraz kartę z zabawką choinkową do wykonania.

Rok liturgiczny 2021/2022