List pasterski Episkopatu Polski z okazji 30. rocznicy reaktywowania w Polsce Akcji Katolickiej

Dziś, w niedzielę Trójcy Przenajświętszej, Kościół daje nam do rozważenia słowa Chrystusa posyłającego swoich uczniów na misję: „dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 18-20).

Chrystus wypowiada z mocą te ostatnie słowo swego ziemskiego posłannictwa. Wypowiada je w Imię Boga Żywego, a więc w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Ten, który został odrzucony, jest teraz Panem. Jednoczy w sobie moc Stwórcy, który daje życie światu, i moc Odkupiciela, który zbawia świat. I to On właśnie posyła swoich Apostołów, aby szli na krańce świata, aby wzywali do nawrócenia i głosili Królestwo Boże.

Apostołowie, będąc świadkami życia i zmartwychwstania Jezusa, stali się fundamentem Kościoła, do którego na mocy chrztu św. wszyscy należymy. Poddając się Jego władzy, doświadczamy radości bycia Jego dziećmi i dziedzicami tego, co On odwiecznie dla nas przygotował. Należąc do wspólnoty Chrystusowego Kościoła, jesteśmy tak jak Apostołowie posłani do świata z Jego dobrą nowiną. Mamy to czynić poprzez naśladowanie Mistrza i bycie Jego świadkami, wnosząc tym samym twórczy wkład w dzieło ewangelizacji. W realizacji tego zadania pomaga nam Trójca Święta, a szczególnie Duch Święty. To Bóg Trójjedyny sprawia, że nasze życie staje się na miarę świadectwa.

Nasze codzienne apostolstwo ma zwykle wymiar indywidualny, osobisty. Wyraża się w zachowaniu wiary i tożsamości chrześcijańskiej wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Ma ono również wymiar wspólnoty. W epoce, gdy wiara nie jest już wspólnym dziedzictwem społeczeństw, a jedynie ziarnem – często zapomnianym lub zagrożonym przez ludzi tego świata – istnieje pilna potrzeba apostolstwa zrzeszonego. Obie te formy harmonijnie się dopełniają. Dla realizacji apostolatu wspólnotowego Kościół ustanowił przed laty Akcję Katolicką.

Historia Akcji Katolickiej

Przeżywamy aktualnie jubileusz trzydziestolecia reaktywowania i działania Akcji Katolickiej w Polsce. Chcemy więc przypomnieć o jej ważnej roli we wspólnocie Kościoła. Jak wiemy, formalnie została ona powołana do istnienia już w 1928 r. przez papieża Piusa XI, a w Polsce do jej organizacji i powstania w 1930 roku przyczynił się znacznie ks. prymas August Hlond. Jednakże po II wojnie światowej, ze względu na zaprogramowaną walkę ówczesnej władzy komunistycznej z Kościołem, zakazano jej działalności. Obawiano się bowiem jej wpływu na życie społeczno-religijne, które wówczas było bardzo znaczące. W nowej sytuacji społeczno-politycznej po 1989 r. podjęto próbę jej reaktywacji, a stało się to na wyraźną prośbę papieża Jana Pawła II.

Papież Jan Paweł II, znając działalność przedwojennej Akcji Katolickiej, pragnął, aby na nowo zaistniała w naszej Ojczyźnie. Z tą prośbą zwrócił się do biskupów w 1993 r., zaznaczając wyraźnie, że bez niej infrastruktura zrzeszeń katolickich w polskim Kościele byłaby niepełna. W odpowiedzi na ten apel podjęto starania o jej utworzenie, które uwieńczono powołaniem do istnienia w 1995 r. Stało się to dzięki zaangażowaniu wielu biskupów, kapłanów i wiernych, którzy w niej widzieli ważne i konieczne środowisko formacji oraz aktywności apostolskiej ludzi wierzących. Ojciec Święty Jan Paweł II z radością mówił podczas pobytu w Krośnie w 1997 r.: „Jakże dobrze się stało, iż została przywrócona do życia w Kościele na polskiej ziemi Akcja Katolicka (…), która obok różnych ruchów i wspólnot modlitewnych staje się szkołą wiary”.

Wielką radość sprawiła Ojcu Świętemu pierwsza krajowa pielgrzymka Akcji Katolickiej do Rzymu, która odbyła się w 2003 r. Podczas audiencji Jan Paweł II powiedział: „wiem, że Akcja Katolicka w Polsce posiada już pełną strukturę organizacyjną, obejmującą rzesze ludzi świeckich, którzy z oddaniem służą Kościołowi, odnajdując własne charyzmaty i pola osobistego zaangażowania w dzieło ewangelizacji. Dziś mogę powiedzieć, że Wy, wszyscy członkowie Akcji Katolickiej, jesteście wspaniałym darem dla całej wspólnoty Ludu Bożego”.

W tym miejscu należy wspomnieć z wdzięcznością jej krajowych asystentów i prezesów, członków zarządów i wszystkich zrzeszonych w jej strukturach oraz sympatyków. Są wśród nich ludzie oddani Kościołowi, którzy w sposób niezwykle twórczy przyczynili się do jej istnienia i działania.

Akcja Katolicka potrzebna Kościołowi

Akcja Katolicka od początku pozostaje w służbie Kościoła i realizuje jego cele. Jest ważnym miejscem dla ludzi świeckich, którzy mają do niej prawo. To na mocy chrztu świętego świeccy otrzymują od samego Chrystusa swoje miejsce w Kościele oraz prawo i obowiązek apostołowania.

Jan Paweł II w adhortacji poświęconej wiernym świeckim nauczał: „polem właściwym dla ich ewangelizacyjnej aktywności jest szeroka i bardzo złożona dziedzina polityki, życia społecznego, gospodarki; dalej, dziedzina kultury, nauki i sztuki, stosunków międzynarodowych, środków przekazu społecznego; do tego dochodzą niektóre dziedziny szczególnie otwarte na ewangelizację, jak miłość, rodzina, wychowanie dzieci i młodzieży, praca zawodowa, cierpienia ludzkie” (Christifideles laici, nr 23).

Akcja Katolicka jest urzędem Kościoła, to znaczy szczególnym miejscem organizowania laikatu, będącego w ścisłej współpracy z hierarchią Kościoła. To w niej katolicy świeccy mogą realizować powołanie, które otrzymali na mocy sakramentów chrztu i bierzmowania. Dzięki niej w zorganizowanej formie ściśle współpracują z hierarchią kościelną w realizacji celów apostolskich Kościoła.

Błogosławione owoce jej działalności

Trudno ukazać wszystkie owoce działalności Akcji Katolickiej w naszej Ojczyźnie. Wskazując na aktualne, nie możemy zapomnieć także o tych z początkowego okresu jej istnienia. To niezliczona ilość różnych aktywności: modlitwy, rekolekcje, spotkania formacyjne, konferencje i zjazdy, pielgrzymki, pomoc uchodźcom, marsze dla życia i rodziny, przeglądy poezji i pieśni patriotycznej i wiele, wiele innych dzieł.

Stowarzyszenie prowadzi także działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, wydawniczą i turystyczną. Podejmuje i rozwija działania na szczeblu parafialnym, diecezjalnym i krajowym. Zabiera odważnie głos w trudnych sprawach społeczno-politycznych. Zdecydowanie broni wiary i moralności na szczeblu krajowym. Odważnie stoi na straży świętości małżeństwa i rodziny. Wypowiada się w sprawie godności osoby ludzkiej i jej praw. Szczególnie wiele miejsca członkowie Akcji Katolickiej poświęcają obronie życia ludzkiego.

Najważniejszym elementem działalności stowarzyszenia jest formacja członków. Należy ona do jego priorytetowych zadań. Formacja daje podstawy do owocnej działalności na rzecz nowej ewangelizacji. Przez lata istnienia Akcja Katolicka stała się dla wielu szkołą wiary, modlitwy, apostolstwa i świętości. Warto w tym miejscu wspomnieć, że za formację odpowiedzialni są kapłani – i to od nich zależy jakość życia moralnego i duchowego zrzeszonych w jej strukturach.

Wielu ludzi wierzących odnalazło w niej bliską wspólnotę, z którą się integrują i za którą czują się odpowiedzialni. Dzięki niej zawiązały się liczne znajomości, wielu rozumiało, że wiara łączy i pomaga czynić wielkie dzieła, których nie sposób wykonać w pojedynkę. Można powiedzieć, że uchroniła wielu z nich przed indywidualizmem. Pozwoliła postrzegać wiarę w jej aspekcie społecznym. Wiara ma bowiem wymiar wspólnotowy i w taki sposób powinna być przez nas przeżywana.

Wszyscy powinniśmy wspierać to dzieło

Akcja Katolicka zasługuje na uznanie i dowartościowanie zarówno przez osoby duchowne, jak i świeckie. Należy więc dziękować wszystkim tym, którzy włączają się twórczo w jej rozwój i biorą za nią odpowiedzialność. Pamiętajmy, że nie tylko my jesteśmy jej potrzebni, ale i ona jest potrzebna nam. Dzięki niej wielu odnalazło ważne miejsce w Kościele, stali się bardziej aktywni w nowej ewangelizacji. Przybliżyli się do swoich duszpasterzy, których wspomagają w posłudze duszpasterskiej, ale też ich duszpasterze znaleźli w nich bliskich współpracowników. Wielu duchownych i świeckich zaświadcza, że bez Akcji Katolickiej życie parafialne byłoby o wiele uboższe.

Zachęcamy wiernych, aby włączali się – każdy na swój sposób – w dzieła podejmowane i realizowane przez to stowarzyszenie. Akcja Katolicka potrzebuje ludzi, którzy zasililiby jej szeregi. Jest w niej miejsce dla osób młodych, dla małżonków i ich rodzin, dla ludzi chętnie włączających się w służbę dla tak wielu potrzebujących. Dołóżmy starań, by mogła ona powstać we wszystkich parafiach, gdyż w każdej z nich są ludzie, którzy oczekują na jej powstanie. Prosimy duszpasterzy, aby z miłością i odpowiedzialnością podjęli to ważne religijnie i społecznie zadanie. Jego realizacja zapewne przyczyni się do ożywienia życia religijnego w naszych parafiach i diecezjach.

Wierni świeccy żyją w świecie, tam uświęcają się i prowadzą działalność apostolską. Świat jest miejscem ich aktywności. Zatem to przede wszystkim oni odpowiadają za uspołecznienie wiary, czyli przenoszenie zasad ewangelicznych z przestrzeni prywatnej do życia publicznego, społecznego i zawodowego. Chrystus ma być obecny w życiu społecznym na wiele sposobów, zarówno poprzez instytucjonalną działalność Kościoła, jak i – przede wszystkim – poprzez świadectwo życia wiernych, którzy żyją Ewangelią w rodzinach, miejscach pracy i przestrzeni publicznej. Ich postawa miłosierdzia, uczciwości i sprawiedliwości uobecnia bowiem Chrystusa w codziennych sytuacjach naszego życia społecznego.

Do zrzeszonych kierujemy apel, by nie zrażali się trudnościami. Trwajcie w Akcji Katolickiej, dostosowując formy działania do konkretnych życiowych możliwości. Jeśli nie możecie czynnie w niej uczestniczyć, to duchowo wspierajcie ją modlitwą i cierpieniem. To jest wielka wartość, za którą serdecznie dziękujemy.

Maryi – Matce Kościoła powierzamy wszystkie dzieła realizowane w Akcji Katolickiej. Spraw, Matko, aby dzięki posłudze tego ważnego stowarzyszenia wzrastała chwała Boża na polskiej ziemi, aby zachowywano przykazania Boże i naukę Ewangelii świętej, aby miłowano Kościół, Ojca Świętego i pasterzy, aby mocą wiary żywej pokonywano bierność i apatię w życiu społecznym, aby otrzymany przed laty dar wolności zaowocował prawdziwym umiłowaniem Ojczyzny.

„Akcjo Katolicka, nie lękaj się. Należysz do Kościoła i mieszkasz w sercu Boga!” – niech te słowa św. Jana Pawła II, jej Patrona, umocnią zrzeszonych w działalności apostolskiej, niech dodadzą odwagi duszpasterzom i wiernym do większej troski o jej przyszłość. Ufamy, że Bóg hojnie nagrodzi wszystkich za to, co czynią, będąc w służbie Kościoła i Akcji Katolickiej. Króluj nam Chryste!

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 401. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Powołaniowa walizka czeka na papieskie błogosławieństwo

Diecezja płocka jest organizatorem pielgrzymki śladami św. Stanisława Kostki z Wiednia do Rzymu (4.07-15.09). Bp Szymon Stułkowski oraz bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, podczas środowej audiencji generalnej przedstawią Ojcu Świętemu Leonowi XIV inicjatywę pielgrzymki i poproszą o błogosławieństwo dla jej uczestników oraz o pobłogosławienie walizki powołaniowej, która będzie towarzyszyć pielgrzymom na całym szlaku.

Biskup płocki Szymon Stułkowsi oraz bp biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej oraz reprezentacja pielgrzymki w intencji powołań, którą w tym roku organizuje diecezji płocka pojechali do Rzymu, aby podczas audiencji generalnej 27 maja, Ojciec Święty pobłogosławił szczególny relikwiarz – walizkę. Znajdują się w niej relikwie św. Stanisława Kostki i św. Carlo Acutisa oraz obraz inspirowany sceną powołania św. Mateusza namalowaną przez Caravaggia. Autorem współczesnej interpretacji jest młody francuski malarz Bruno Desroche z Lyonu.

Pierwszą wspólnotą, która modliła się przy relikwiarzu, byli kapłani z Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, gdzie dotarł ten szczególny relikwiarz. We wtorkowy wieczór przy walizce sprawowano także Mszę św. w domu Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Rzymie. To szczególne Zgromadzenie, dla naszej diecezji – ponad 100 lat temu, właśnie w Płocku, tę rodzinę zakonną założyła Matka Józefa Hałacińska. Jej doczesne szczątki spoczywają w kościele św. Bartłomieja. Siostry posługują w Rzymie od 1974 roku.

Mszy św. z udziałem księży naszej diecezji pracujących i posługujących w Rzymie przewodniczył bp Szymon Stułkowski. W homilii Biskup Płocki przypomniał, że każdy chrześcijanin jest wezwany do świętości i odkrywania własnego powołania. – Pan Bóg każdemu z nas daje powołanie, ale potrzebna jest nasza odpowiedź i współpraca z łaską – mówił biskup. Nawiązując do obrazu znajdującego się w walizce powołaniowej, zwrócił uwagę, że jego symbolika prowadzi do Eucharystii i życia Kościoła. – Wino i chleb są nawiązaniem do Eucharystii, która gromadzi i uzdalnia nas do realizowania powołania do świętości, kiedy karmimy się Ciałem i Krwią Chrystusa – podkreślił.

Bp Stułkowski zaznaczył również, że pielgrzymka organizowana w intencji powołań ma być zaproszeniem do odważnego pójścia za Chrystusem. – Chcemy, żeby ten relikwiarz pielgrzymował razem z pątnikami i przypominał, że świętość nie jest zarezerwowana dla nielicznych, ale jest zadaniem każdego z nas – powiedział.

Pielgrzymka wyruszy 4 lipca z Wiednia, gdzie uczył się młody Stanisław a zakończy się 15 sierpnia w Rzymie, przy jego grobie. Inicjatywa wpisuje się w obchody 300-lecia kanonizacji świętego z Rostkowa, które przypadną 31 grudnia br.

W jubileuszowym programie znalazły się także liczne wydarzenia organizowane w diecezji płockiej, m.in. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Liturgicznej do Rostkowa (13.06), spotkania młodzieży oraz uroczystości pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego (16.08). Organizatorzy podkreślają, że pielgrzymka ma być nie tylko jednorazowym wydarzeniem, ale początkiem trwałego szlaku duchowego i modlitwy o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Transmisję ze środowej audiencji generalnej (godz. 10.00) z udziałem delegacji będzie można śledzić za pośrednictwem VaticanMediaLive: https://www.youtube.com/watch?v=x4F6qn3VCTs

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

Intencje Mszy Świętych 25.05.2026 – 31.05.2026

DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI
PONIEDZIAŁEK

25.05.26

16:30 Śp. Wojciech Karczewski – 5. intencja po pogrzebie. Następna Msza Święta 20.06.2026, godz. 16:30.
Śp. Heronim Andrzej Kobyliński – 25. Msza Święta Gregoriańska.
WTOREK

26.05.26

16:30 Śp. Teresa Tylińska oraz Julianna Deptuła – Msza Święta z okazji Dnia Matki.
Śp. Heronim Andrzej Kobyliński – 26. Msza Święta Gregoriańska.
ŚRODA

27.05.26

16:30 Śp. Stanisława Bugaj i Jadwiga Szwejkowska – Msza Święta z okazji Dnia Matki.
Śp. Heronim Andrzej Kobyliński – 27. Msza Święta Gregoriańska.
CZWARTEK

28.05.26

16:30 Śp. Andrzej Jakubiak oraz dziadkowie Jadwiga i Józef Miłoszewscy – 15. rocznica śmierci Andrzeja.
Śp. Heronim Andrzej Kobyliński – 28. Msza Święta Gregoriańska.
PIĄTEK

29.05.26

16:30 Śp. Heronim Andrzej Kobyliński – 29. Msza Święta Gregoriańska.
SOBOTA

30.05.26

15:30 Śp. Mieczysław i Czesława Litner – 25. rocznica śmierci Mieczysława.
Śp. Elżbieta Gaszczyńska – Msza Święta z okazji dnia Matki.
16:30 Śp. rodzice Krystyna i Gustaw Kamińscy oraz żona Mirosława Kamińska – rocznica śmierci Krystyny, intencja Rodziny.
Śp. Heronim Andrzej Kobyliński – 30. Msza Święta Gregoriańska.
 

NIEDZIELA

31.05.26

9:30 Śp. rodzice Marianna i Aleksander Czerwińscy oraz bracia Tadeusz i Jan Czerwińscy.
Śp. rodzice Aniceta i Marian Starzyk – 6. rocznica śmierci Anicety, dziadkowie Ewa i Jan Starzyk oraz Henryk, Waldemar i Halina Starzyk, Halina Ilków –intencja Mirosława z Rodziną.
12:00 Msza Święta za Parafian – Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
15:00 Śp. rodzice Paweł i Cecylia Smolińscy – rocznica śmierci Pawła.
Śp. Agnieszka Łąkowska i Mirosław Łąkowski oraz rodzice Władysława Achcińska i Tadeusz Nagłowski – rocznica śmierci Agnieszki.

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO „A” 24.05.2026

  1. Dzisiejsza niedziela to uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która nazywana jest Pięćdziesiątnicą (łac. Pentecoste). W tradycji ta uroczystość znana jest również jako Zielone Świątki w nawiązaniu do święta zbiorów z czasów Starego Przymierza, a także na pamiątkę dawnego zwyczaju ozdabiania domostw gałązkami brzozy, kwiatami piwonii i tatarakiem.
  2. Za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O, Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa „Wierzę w Boga” i „Ojcze nasz” oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego Leona XIV, a także brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.
  3. W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy drugi dzień Zielonych Świątek, czyli święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, wprowadzone do kalendarza liturgicznego w Polsce, w czasie Soboru Watykańskiego II.
  4. W naszej parafii jest to jednocześnie niedziela uroczystości Pierwszej Komunii Świętej przez 11 dzieci z klasy trzeciej, która obędzie się w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00. Dzieci uczestniczą w Białym Tygodniu, który będzie trwał do piątku 29 maja. Modlitwę rozpoczynamy o godzinie 16:00 nabożeństwem majowym, a później Msza Święta.
  5. Słowa podziękowania dla pani katechetki Anny Rekosz za przygotowanie dzisiejszej uroczystości, dla rodziców za przygotowanie kościoła i dar ołtarza w postaci ornatu z wizerunkiem Serca Jezusowego oraz bukiet kwiatowy do procesji z darami, a także dla Pana Stanisława – szafarza nadzwyczajnego Komunii Świętej, Pana Organisty Mateusza Chmielewskiego z parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Jaciążku k. Płoniaw, Pana Zakrystianina Adriana i Służby Liturgicznej Ołtarza. Serdeczne słowa wdzięczności dla wszystkich, którzy przyczynili się do upiększenia dzisiejszej uroczystości, szczególnie osobom dekorującym nasz prastary 500-letni kościół. Dziękuję Rodzicom i Rodzicom Chrzestnym, Paniom Dyrektorkom Szkoły Podstawowej, nauczycielom, wychowawcom (p. wychowawczyni klasy trzeciej), z nieobecnymi łącząc się duchowo. Dziękujemy za posługę foto-video.
  6. W następną niedzielę o godz. 12:00 uroczystość Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Sakrament pokuty dla dzieci, rodziców i bliskich w sobotę 30 maja o godz. 10:00, a w najbliższy piątek 29 maja ok. godz. 17:15 zapraszam rodziców do pomocy w przygotowaniu kościoła do tej uroczystości.
  7. Spotkania przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego dla dzieci z klasy czwartej i rodziców w środę i czwartek o godzinie 14:30.
  8. Niedziela Zesłania Ducha Świętego jest zakończeniem okresu wielkanocnego w liturgii Kościoła. Następna niedziela to uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy możliwość Komunii Świętej wielkanocnej w tym roku. Przepis Kościoła głosi: „Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy, ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku. Ten nakaz powinien być wypełniony w okresie wielkanocnym, chyba że dla słusznej przyczyny wypełnia się go w innym czasie w ciągu roku”. Tą słuszną przyczyną w naszych warunkach jest uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych.
  9. Dzisiaj w naszym dekanacie parafia Święte Miejsce przeżywa odpust z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Uroczysta Suma odpustowa o godz. 12:00.
  10. Przed nami ostatni tydzień nabożeństw majowych, które w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godzinie 16:00, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.
  11. We wtorek 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji już dzisiaj składamy życzenia naszym mamom, ale też polecamy Bogu w modlitwie, prosząc dla nich o wszystkie potrzebne łaski, by mogły dobrze wypełniać swoje powołanie. Dla matek, które Bóg już wezwał do wspólnoty ze sobą w niebie, prośmy o Boże miłosierdzie, aby mogły cieszyć się chwałą zbawionych na wieki. W tych intencjach będziemy modlić się w czasie nabożeństwa majowego.
  12. W środę 27 maja przeżywamy Dzień Samorządu Terytorialnego. Jest to polskie święto, które zostało uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku i upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. Katolicką patronką polskiego samorządu jest Święta Kinga, której polecamy w modlitwie naszych lokalnych pracowników samorządowych oraz składamy życzenia wytrwałości w posłudze dla naszych „małych ojczyzn”, które wspólnie tworzymy.
  13. W czwartek 28 maja przypada 45. rocznica śmierci błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który będąc Prymasem Polski kolejny raz oddał naszą Ojczyznę w macierzyńską niewolę Maryi. Ten dzień to również 85. rocznica męczeńskiej śmierci Abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w hitlerowskim obozie przejściowym w Działdowie.
  14. Również w czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy liturgiczne święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. To święto zostało ustanowione w 2012 roku przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na propozycję papieża Benedykta XVI, aby w ten sposób upamiętnić Rok Kapłański i głębiej przeżywać tajemnice wiary, które rozważamy w czasie Triduum Paschalnego.
  15. Zbliża się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku przypada 4 czerwca, dlatego zwracam się z prośbą o przygotowanie czterech ołtarzy zgodnie ze zwyczajem naszej parafii. Ołtarz na Boże Ciało z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulic: Kościelnej, Sadowej, Dolnej i Jasnej. Mieszkańcy tych samych ulic przygotowują również wieniec dożynkowy na parafialne święto plonów.
  16. Po uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się poświęcenia pól w naszej parafii. Słowa podziękowania za złożone ofiary z tej okazji dla mieszkańców Zembrzusa Wielkiego. W najbliższy czasie będzie dostępny grafik z terminami poświęceń pól na stronie naszej parafii.
  17. Gmina Czernice Borowe wraz z parafiami dekanatu przasnyskiego i partnerami, szczególnie Szkołą Podstawową, zaprasza do udziału w II edycji  wydarzenia pn.  „Noc Kościołów”, które odbędzie się 30 maja br. w Rostkowie – Sanktuarium pw. Świętego Stanisława Kostki w roku 300-lecia kanonizacji. Podczas spotkania będą otwarte drzwi świątyni, by odkrywać jej duchowe piękno, historię i znaczenie. W ciągu dnia już od godz. 14:00  będzie można bezpłatnie przejechać się londyńskim autobusem z przewodnikiem szlakiem Świętego Stanisława Kostki i odwiedzić dwa wyjątkowe miejsca: Kościół Farny i Zespół Klasztorny Ojców Pasjonistów w Przasnyszu. Kursy autobusu odbywać się będą co godzinę, wcześniej obowiązują zapisy. Od godz. 15:00 w parku w Rostkowie czekać będą również liczne atrakcje dla całych rodzin: rodzinny turniej Rummikub, strefa gier planszowych, warsztaty florystyczne, przejazdy drezynami, animacje i dmuchańce dla dzieci. Wieczorem odbędzie się majowy przegląd pieśni w wykonaniu chórów i solistów. Serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżycia tego wyjątkowego wydarzenia. Wydarzenie ma charakter otwarty – zapraszamy dzieci, młodzież, rodziny, osoby starsze oraz każdego, kto pragnie umocnienia duchowego i wspólnotowego. Szczegóły na okolicznościowym plakacie w gablocie kruchty bocznej oraz na stronie Urzędu Gminy i naszej Parafii. Więcej informacji >>>
  18. W naszym czernickim kościele od godziny 17:00 do 18:00 również można będzie też przeżyć małą namiastkę „Nocy kościołów”.
  19. W najbliższą sobotę od godzin porannych będzie usuwane martwe drzewo na cmentarzu, dlatego proszę o zabezpieczenie grobów znajdujących się w pobliżu.
  20. Dziękuję p. Monice i Karolowi Kołakowskim za złożoną ofiarę na rzec naszego kościoła parafialnego.
  21. Msze Święte w naszym kościele o godz. 9:30, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
  22. Muzeum Niepodległości w Warszawie, w ramach Międzynarodowych Targów Książki, zaprasza w najbliższy czwartek 28 maja br. o godz. 11:00 na spotkanie autorskie z ks. Hubertem Komorowskim (proboszczem parafii pw. Świętego Macieja w Pawłowie Kościelnym), który opowie o swojej publikacji pt. „Dzieje Harcerstwa w Płocku w latach 1912-1950” (Stoisko nr 170/G).
  23. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA IV DIECEZJALNE ŚWIĘTO RODZINY. Drodzy Bracia i Siostry! Serdecznie zapraszam Was do Płocka na Diecezjalne Święto Rodziny, które odbędzie się w niedzielę 31 maja. Spotkanie rozpoczniemy Mszą Świętą w bazylice katedralnej o godz. 11:30. Tegorocznym obchodom towarzyszyć będą słowa: „Czas obronić małżeństwo, czas obronić życie”. To nie hasło na transparent czy plakat, ale zachęta, by na nowo odkryć wartość małżeństwa, rodziny i ludzkiego życia. Podczas Eucharystii będzie okazja do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Dlatego w sposób szczególny zwracam się do Was, drodzy małżonkowie sakramentalni – przyjdźcie do katedry. Może właśnie teraz potrzebujecie zatrzymać się przy sobie? Może umocnić to, co w codziennym pośpiechu nieco osłabło? A może po prostu pobyć razem i przypomnieć sobie, dlaczego kiedyś zdecydowaliście się być razem? Niech to będzie okazja do umocnienia miłości, bliskości i więzi z Bogiem. Około godz. 12:30 z Tumskiego Wzgórza wyruszy „Marsz dla Życia i Rodziny”. W roku 35. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Płocku upamiętnimy miejsca jego obecności i wrócimy do papieskiego przesłania o rodzinie, życiu i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Marsz zakończymy w ogrodach seminarium i Szkół Katolickich, gdzie będzie czas na rozmowy, koncerty, konkursy i wspólny posiłek. Zapraszam wszystkich: rodziny z dziećmi, młodzież, dziadków, osoby samotne, kapłanów i osoby konsekrowane. Pamiętajmy, że jesteśmy jedną rodziną – rodziną dzieci Bożych. Modlę się za Was i z serca błogosławię.
    Do zobaczenia w Płocku! BpSzymon Stułkowski
    Biskup Płocki
    .
  24. Wczoraj w Bazylice Katedralnej w Płocku o godzinie 11:00, kleryk V roku Wyższego Seminarium Duchownego Jakub Ciesielski, otrzymał świecenia diakonatu. Diakon Jakub pochodzi z parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu. Tym bardziej gratulujemy i łączymy się w modlitwie, życząc wytrwałości w drodze do sakramentu kapłaństwa.
  25. Dzisiaj przeżywamy liturgiczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych, które zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego w 1816 roku przez papieża Piusa VII jako podziękowanie za wyzwolenie z niewoli napoleońskiej. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI od 2007 roku tego dnia modlimy się za Kościół w Chinach, ponieważ dzień 24 maja jest w Chinach wspomnieniem Matki Bożej z Sheshan – Królowej Chin (sanktuarium niedaleko Szanghaju).
  26. Wszystkim parafianom i naszym gościom, którzy przeżywają w tym tygodniu swoje osobiste święta, szczególnie imieniny i urodziny oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, składamy najlepsze życzenia. Nadal wspieramy duchowo tegorocznych maturzystów. Chorych otaczamy modlitwą, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
  27. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
  • 26 maja (wtorek) – Święty Filip Nereusz (1515-1595). Kapłan odznaczający się wielką miłością bliźniego, ewangeliczną prostotą i radosną służbą Bogu. Założył zgromadzenie zakonne księży oratorianów (filipinów) oraz Kolegium Polskie w Rzymie.
  • 29 maja (piątek) – Święta Urszula Ledóchowska, dziewica. W 1920 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego do pracy wychowawczej nad młodzieżą.
  1. W tym pięknym, świątecznym, majowym dniu dzieci naszej parafii przeżywają uroczystość Pierwszej komunii Świętej. Niech nas wspiera opieka Najświętszej Maryi Panny, która jest najpiękniejszą Matką i Królową oraz błogosławieństwo Jej Syna Jezusa Chrystusa.