Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

Ranek 20 sierpnia, znowu zapowiada się upalny dzień. Na ten dzień została zaplanowana pielgrzymka autokarowa do Zuzeli – miejsca narodzin i dzieciństwa Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, do Prostyni, gdzie znajduje się Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny oraz do Loretto k. Wyszkowa – Sanktuarium Matki Boskiej Loretańskiej, które odwiedziliśmy po raz kolejny, ponieważ wcześniej Akcja Katolicka i Koła Żywego Różańca organizowały pielgrzymki przy różnych okazjach. W pielgrzymce uczestniczył proboszcz czernickiej parafii Ks. Michał Gaszczyński, brat Marcin Mosakowski – należący do zakonu Braci Serca Jezusowego, pochodzący z Ciechanowa i obecnie pracujący w Rzymie oraz kleryk Damian Mikłowski z Czernic Borowych.
Po błogosławieństwie księdza proboszcza wyruszyliśmy na szlak pielgrzymkowy. Z czernickimi parafianami w pielgrzymce uczestniczyli parafianie z Rostkowa i Gruduska. W modlitwie porannej poleciliśmy się Matce Bożej – śpiewając Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Odmówiliśmy Różaniec – Tajemnice Światła i wielbiliśmy Najświętszą Marię Pannę w pieśniach maryjnych.
A oto przed nami pierwsza stacja pielgrzymkowa – Zuzela. Oczom naszym ukazuje się bryła kościoła z czerwonej cegły. Tamtejszy proboszcz opowiada historię parafii oraz życiorys Prymasa Tysiąclecia zawarty w dwunastu oknach świątyni na kolorowych witrażach.
Obok kościoła na dzwonnicy są trzy duże dzwony im. Jana Pawła II, Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz księdza Jerzego Popiełuszko.
Muzeum Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego znajduje się nieopodal kościoła w budynku dawnej szkoły gdzie zostały zgromadzone różne pamiątki z jego dzieciństwa i czasów późniejszych.
Prostynia to druga stacja pielgrzymkowa, do której wyruszamy i po mniej więcej godzinie jesteśmy na miejscu. Ksiądz proboszcz opowiada historię okazałego kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny, który ma rangę bazyliki mniejszej. Przy akompaniamencie organowym zaśpiewaliśmy Koronkę do Trójcy Przenajświętszej, która jest charakterystyczną modlitwą tego sanktuarium. W sklepiku przykościelnym kupiliśmy pamiątki związane z tym miejscem, szczególnie małe kozy z pieczonego ciasta.
Zarówno w Zuzeli jak i w Prostyni wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej. Czas płynie i przed nami trzecia stacja pielgrzymki, którą jest Loretto k. Wyszkowa gdzie oczekują nas gościnne Siostry Loretanki. Siostra Józefa jest przewodnikiem po całym sanktuarium i opowiada nam jego ciekawą historię. O 15:00 w godzinie Miłosierdzia Bożego wspólnie odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uczestniczymy w Eucharystii sprawowanej przez naszego księdza proboszcza.
Po nabożeństwie udajemy się na poczęstunek przy ognisku. kiełbaski, ciasto, chleb, herbatę, kawę zakupili pielgrzymi. Śpiewając religijne pieśni i słuchając opowiadań Siostry Józefy czas mija przyjemnie i radośnie. Wieczorem wyruszamy w drogę powrotną i wracamy do naszej małej ojczyzny ok. godziny 20:00.
Ogólną organizacją naszej pielgrzymki zajęła się pani Danuta Adamska z Obrębca w parafii Rostkowo, natomiast państwo Jan i Teresa Pikus z Czernic Borowych przyjmowali zapisy na pielgrzymkę. Wszystkim, którzy pomogli w organizacji pielgrzymki, składamy chrześcijańskie Bóg Zapłać. Było to wspólne dziękczynienie naszych parafii za Nawiedzenie Matki Bożej Jasnogórskiej w kopii Cudownego Obrazu.

Opracował: Jan Pikus

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa