Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

2 tysiące 189 maturzystów z diecezji płockiej wraz z katechetami i nauczycielami pielgrzymowało 24 marca 2023 r. na Jasną Górę. Hasłem pielgrzymki były słowa „Doceń życie”. Gościem młodzieży była Ewa Liegman z Hospicjum Pomorze Dzieciom. Mszy św. z udziałem młodzieży przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. Poprosił ludzi młodych, aby „potrafili dowartościować każde ludzkie życie”.

W programie pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę pod hasłem „Doceń życie” (w Narodowym Dniu Życia) było „zawiązanie wspólnoty”, konferencja Ewy Liegman, założycielki Hospicjum Pomorze Dzieciom, związanej z Holistycznym Centrum Wsparcia Po Stracie Bliskiej Osoby eMOCja, Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, Msza św. Było wiele rozmów i „dobrych” spowiedzi ludzi młodych.

– W naszym hospicjum są młodzi, rówieśnicy dzisiejszych maturzystów, którzy muszą przygotować się nie do matury, ale do bardzo trudnego egzaminu, jakim jest umieranie. Pracujemy z ludźmi, którzy nie są w stanie dodać jednego dnia do swojego życia, ale oni walczą o to, aby dodać kawałek życia do każdego swojego dnia. Stoimy na straży bólu psychicznego, fizycznego i duchowego. Opiekujemy się też parami, które są w ciąży i na samym początku dowiadują się, że ich dziecko jest bardzo chore – opowiadała Ewa Liegman.

Założycielka hospicjum życzyła maturzystom, „aby być bardziej czułym dla bliskich, pokochać historię swojego życia i uwierzyć w to, że każdy jest na świecie po coś”. Młodzież i ich opiekunowie obejrzeli też krótki film o centrum eMOCja, można go wykorzystać na przykład na katechezie.

Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. Opowiedział maturzystom historię swoich przyjaciół, którzy doświadczyli olbrzymiej tragedii: ich dziecko żyło tylko przez dwa dni. Po urodzeniu zostało ochrzczone. Jego pogrzeb wyglądał niezwykle: uczestniczyli w nim sami młodzi ludzie, młode małżeństwa i rodziny.

Kaznodzieja podkreślił, że rodzice dziecka, mimo doświadczonej tragedii, dziękowali Bogu za dar życia swojego dziecka. Stwierdził, że ta sytuacja dowiodła „dowartościowania każdej drogi życia”. Poprosił młodzież, aby także w ten sposób traktowali ludzkie życie – każde jest potrzebne i wartościowe.

Podczas pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę w jej organizację i liturgię zaangażowali się: wspólnota Wojsko Gedeona z Nasielska, Zespół Szkół nr 1 im. gen Jose de San Martin w Sierpcu, LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu, ministranci z parafii pw. św. Mateusza w Pułtusku, LO im. ks. Piotra Skargi w Pułtusku, LO im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie, kadeci szkoły mundurowej Płockiego Uniwersytetu Ludowego 4 Pułku Strzelców Konnych w Płocku, Zespół Szkół im. Abp. A.J. Nowowiejskiego w Płocku, Niepubliczne Centrum Kształcenia „Edukator” w Przasnyszu.

W pielgrzymce wzięło udział 2 tysiące 189 maturzystów. Towarzyszyli im nauczyciele, katecheci, dyrektorzy szkół, rodzice. Łącznie na Jasną Górę przyjechały 2 tysiące 422 osoby z diecezji płockiej. Był obecny m.in. Krzysztof Wiśniewski, wicekurator z Kuratorium Oświaty w Warszawie i Janusz Majchrzak, dyrektor Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę zorganizował wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku: dyrektor ks. dr Grzegorz Zakrzewski, s. mgr Dominika Dudzik, ks. mgr lic. Paweł Sobiecki.

– Dużo młodych cierpi, chodzi do psychologa, bierze leki na depresję i nie widzi sensu w życiu. Chciałbym, żeby przez tą pielgrzymkę zobaczyli, że Bóg daje im szansę na dobre życie. On zawsze jest przy nich i to na Nim mogą budować swoją przyszłość – podsumował pielgrzymkę ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku.

</p

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa