14 maja 2021 - Przewodniczący Episkopatu: Dziękujemy Bogu i Matce Bożej Fatimskiej za ocalenie życia Jana Pawła II Dziękujemy Panu Bogu i Matce Boże ... +++ 14 maja 2021 - Z Dawna Polski Tyś Królową +++ 11 maja 2021 - VI NIEDZIELA WIELKANOCNA „B” 09.05.2021 Dzisiaj szósta niedziela wielkanoc ... +++ 10 maja 2021 - Intencje Mszy Świętych 03.05.2021 – 09.05.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 5 maja 2021 - NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI „B” 03.05.2021 Dzisiaj obchodzimy uroczystość Na ... +++ 4 maja 2021 - Papież modli się na różańcu za zmarłych na koronawirusa – rozpoczął się „maraton modlitewny” o ustanie pandemii Wiele osób bezpośrednio dotknięt ... +++ 4 maja 2021 - V NIEDZIELA WIELKANOCNA „B” 02.05.2021 Dziś piąta niedziela Wielkanocy i ... +++ 4 maja 2021 - Msza Święta w intencji OSP Czernice Borowe 03.05.2021 +++ 4 maja 2021 - Msza Święta w intencji maturzystów 03.04.2021 +++ 3 maja 2021 - Intencje Mszy Świętych 03.05.2021 – 09.05.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ webdesign

Umiłowani Diecezjanie!

Dobiegło końca nasze ośmiodniowe pielgrzymowanie po Ziemi Świętej, które rozpoczęliśmy 15 października we wspomnienie św. Teresy od Jezusa. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w kończącym się Roku Wiary w naszym Kościele lokalnym. Zachęceni przed rokiem przez Ojca Świętego Benedykta XVI, udaliśmy się do miejsc szczególnie związanych z dziejami zbawienia, poniekąd do korzeni chrześcijańskiej wiary. Jako reprezentanci całego Kościoła Płockiego wyruszyliśmy do ziemskiej ojczyzny Jezusa, by dziękować za łaskę wiary minionych pokoleń żyjących na mazowieckiej ziemi, by prosić o dalsze trwanie we wierze ojców, ale też przepraszać za nasze niewierności.

Kapłani, klerycy, osoby życia konsekrowanego, małżonkowie i przedstawiciele ludzi młodych naszej diecezji z wielkim wzruszeniem i wdzięcznością wobec Pana dziejów, dotykali miejsc w których żył i po których chodził Jezus Chrystus, poczynając od Groty Narodzenia w Betlejem, a na Wieczerniku, Golgocie oraz Bazylice Grobu Pańskiego kończąc. W Jerozolimie odprawiliśmy nabożeństwo drogi krzyżowej, podążając za Jezusem Via Dolorosa. Z sercem przepełnionym miłością stąpaliśmy po śladach Maryi, Matki Zbawiciela: Nazaret, Ain Karem, Betlejem, Kana Galilejska. Wspominając chrzest Jezusa i nasz własny zanurzyliśmy stopy w wodach Jordanu, odnawiając złożone przed laty przyrzeczenia chrzcielne. Wreszcie w Hebronie nawiedziliśmy groby patriarchów Abrahama, Jakuba, Izaaka.

Uczestniczący w pielgrzymce kapłani, siostry zakonne, wdowy konsekrowane i małżonkowie, niejako w imieniu swoich wspólnot z głęboka wiarą i wzruszeniem ponowili gotowość służenia Bogu w duchu Ewangelii. Na każdym kroku naszego pątniczego szlaku towarzyszyła nam główna intencja pielgrzymki: O pokój na Bliskim Wschodzie i solidarność z prześladowanymi tam chrześcijanami. Oprócz zanoszonych modłów, staraliśmy się w miarę naszych możliwości wesprzeć także materialnie wyznawców Chrystusa żyjących w Palestynie i Izraelu.

Dni pielgrzymowania diecezjalnego wypełnione Eucharystią, medytacją słowa Bożego, wspólną liturgią godzin, adoracją, różańcem, koronką do Bożego Miłosierdzia i pobożnym śpiewem, dobiegły kresu. Ufamy, że głębokie przeżycia tych dni będą owocowały w przyszłości w naszym życiu indywidualnym i wspólnotowym. Utrudzeni, ale bardzo szczęśliwi z niezwykłej łaski, jaką była dla nas wszystkich Diecezjalna Pielgrzymka Wiary do Ziemi Świętej, dzielimy się z wami, Siostry i Bracia, naszą radością. Byliście bowiem każdego dnia obecni w naszych modlitwach i prośbach zanoszonych do Boga Ojca, przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym. Nasza radość płynąca z tego pielgrzymowania i łaska, której doświadczyliśmy, niech staną się zatem i waszym udziałem.
Ze Wzgórza Tumskiego, 23 października 2013 roku

Wasz biskup Piotr