26 października 2021 - Odpust ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty 24.10.2021 +++ 26 października 2021 - Dekanalny Turniej Piłki Halowej Liturgicznej Służby Ołtarza 23.10.2021 +++ 25 października 2021 - Intencje Mszy Świętych 25.10.2021 – 31.10.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 24 października 2021 - 50. rocznica zawarcia Sakramentu Małżeństwa Państwa Władysławy i Kazimierza Kucińskich 23.10.2021 +++ 21 października 2021 - Ad Limina Apostolorum Więcej informacji >>> +++ 21 października 2021 - Nowy chodnik w prezbiterium 21.10.2021 +++ 18 października 2021 - Intencje Mszy Świętych 18.10.2021 – 24.10.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 18 października 2021 - 77. rocznica urodzin Pani Jadwigi Górskiej 17.10.2021 +++ 18 października 2021 - 5. rocznica urodzin Karola Górskiego 17.10.2021 +++ 18 października 2021 - XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA „B” 17.10.2021 Dwudziesta dziewiąta niedziela zwy ... +++ webdesign

Umiłowani Diecezjanie!

Dobiegło końca nasze ośmiodniowe pielgrzymowanie po Ziemi Świętej, które rozpoczęliśmy 15 października we wspomnienie św. Teresy od Jezusa. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w kończącym się Roku Wiary w naszym Kościele lokalnym. Zachęceni przed rokiem przez Ojca Świętego Benedykta XVI, udaliśmy się do miejsc szczególnie związanych z dziejami zbawienia, poniekąd do korzeni chrześcijańskiej wiary. Jako reprezentanci całego Kościoła Płockiego wyruszyliśmy do ziemskiej ojczyzny Jezusa, by dziękować za łaskę wiary minionych pokoleń żyjących na mazowieckiej ziemi, by prosić o dalsze trwanie we wierze ojców, ale też przepraszać za nasze niewierności.

Kapłani, klerycy, osoby życia konsekrowanego, małżonkowie i przedstawiciele ludzi młodych naszej diecezji z wielkim wzruszeniem i wdzięcznością wobec Pana dziejów, dotykali miejsc w których żył i po których chodził Jezus Chrystus, poczynając od Groty Narodzenia w Betlejem, a na Wieczerniku, Golgocie oraz Bazylice Grobu Pańskiego kończąc. W Jerozolimie odprawiliśmy nabożeństwo drogi krzyżowej, podążając za Jezusem Via Dolorosa. Z sercem przepełnionym miłością stąpaliśmy po śladach Maryi, Matki Zbawiciela: Nazaret, Ain Karem, Betlejem, Kana Galilejska. Wspominając chrzest Jezusa i nasz własny zanurzyliśmy stopy w wodach Jordanu, odnawiając złożone przed laty przyrzeczenia chrzcielne. Wreszcie w Hebronie nawiedziliśmy groby patriarchów Abrahama, Jakuba, Izaaka.

Uczestniczący w pielgrzymce kapłani, siostry zakonne, wdowy konsekrowane i małżonkowie, niejako w imieniu swoich wspólnot z głęboka wiarą i wzruszeniem ponowili gotowość służenia Bogu w duchu Ewangelii. Na każdym kroku naszego pątniczego szlaku towarzyszyła nam główna intencja pielgrzymki: O pokój na Bliskim Wschodzie i solidarność z prześladowanymi tam chrześcijanami. Oprócz zanoszonych modłów, staraliśmy się w miarę naszych możliwości wesprzeć także materialnie wyznawców Chrystusa żyjących w Palestynie i Izraelu.

Dni pielgrzymowania diecezjalnego wypełnione Eucharystią, medytacją słowa Bożego, wspólną liturgią godzin, adoracją, różańcem, koronką do Bożego Miłosierdzia i pobożnym śpiewem, dobiegły kresu. Ufamy, że głębokie przeżycia tych dni będą owocowały w przyszłości w naszym życiu indywidualnym i wspólnotowym. Utrudzeni, ale bardzo szczęśliwi z niezwykłej łaski, jaką była dla nas wszystkich Diecezjalna Pielgrzymka Wiary do Ziemi Świętej, dzielimy się z wami, Siostry i Bracia, naszą radością. Byliście bowiem każdego dnia obecni w naszych modlitwach i prośbach zanoszonych do Boga Ojca, przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym. Nasza radość płynąca z tego pielgrzymowania i łaska, której doświadczyliśmy, niech staną się zatem i waszym udziałem.
Ze Wzgórza Tumskiego, 23 października 2013 roku

Wasz biskup Piotr