Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





Ks. prof. Michał Marian Grzybowski wspomina zmarłego prof. Ryszarda Juszkiewicza z Mławy.

On znał wielu ludzi i ich historie. Poznawał ich, gdy pracował w sądzie w Żurominie i Mławie. A więc słuchał tych ludzi, nie tylko ich zeznań, ale też historii ich życia – tak o swoim ziomku i przyjacielu opowiada ks. prof. Michał Grzybowski. Obydwaj bowiem pochodzili z tej samej parafii Janowo, gdzie się urodzili.

– Poznaliśmy się w latach 50. na zjazdach absolwentów gimnazjum w Mławie. Jego szczególną pasją była historia czasów najnowszych: okres powstania styczniowego, II Rzeczypospolitej i II wojna światowa, zwłaszcza bitwa pod Mławą i wojna obronna 1939 roku. Kochał historię swej małej ojczyzny, chciał aby to miasto i ludzie byli świadomi swej wielkiej historii, dlatego sam ją ocalał, jak tylko mógł – dodaje ks. prof. Grzybowski.

– Nieocenione są jego zasługi dla Mławy i regionu, bo wywołał pozytywny ferment intelektualny i wiele “naukowego szumu” w mieście, oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Stał przecież u początków działalności stacji naukowej im. prof. Stanisława Herbsta. A gdy zaczęła się Solidarność, zaangażował się w jej działalność. Po 1989 dwukrotnie był wybierany do Senatu RP. Doświadczałem od niego wiele życzliwości. Bardzo cenił niezapomnianego historyka naszej diecezji, ks. Tadeusza Żebrowskiego. Wielokrotnie konsultował się z nami – opowiada ks. prof. M. Grzybowski. I dodaje, że czasami spierał się z nim na przykład o interpretację cudu nad Wisłą. – On wręcz przeakcentowywał to wydarzenie. Uważał je za cud niemal teologiczny. Ale ja zwracałem też uwagę na wielką mobilizację narodu, na geniusz Piłsudskiego i całej generalicji, a także wielkie poświęcenie żołnierza polskiego. Często na ten temat rozmawialiśmy – dodaje ks. prof. Grzybowski, wspominając swego przyjaciela.

Uroczystości pogrzebowe prof. Ryszarda Juszkiewicza odbyły się w sobotę, 23 lutego. O 12.00 w kościele Trójcy Świętej została odprawiona Msza św. następnie kondukt żałobny przeszedł na cmentarz św. Wawrzyńca, gdzie trumna zmarłego została złożona w grobie rodzinnym.

Na dzień pogrzebu burmistrz Sławomir Kowalewski ogłosił w Mławie żałobę. Przypomnijmy, że prof. Juszkiewicz był “honorowym obywatelem” miasta Mławy.

(źródło: https://plock.gosc.pl/doc/5351463.Prof-Juszkiewicz-znal-ludzi-i-ich-historie)

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa