Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

Wspólnota parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika z księdzem proboszczem Michałem Gaszczyńskim przygotowała w tym roku przejmującą dekorację, nawiązującą wprost do aktualnych wydarzeń związanych z pandemią koronawirusa. Tabliczka umieszczona przy grobie nosi napis: „ofiary COVID-19”. Tuż obok znajduje się globus, symbolizujący światowy zasięg epidemii. Jednak metafor jest znacznie więcej, co jest tradycją w czernickiej parafii.

Na Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, zgodnie z polską tradycją, buduje się Groby Pańskie. Od lat nawiązują do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Groby często symbolizowały trudne doświadczenia. Nie inaczej jest w parafii w Czernicach Borowych. Pomysłodawcą przejmującej tegorocznej metafory jest ks. proboszcz Michał Gaszczyński wraz z parafialnym oddziałem Akcji Katolickiej, a o przesłaniu opowiedzieli nam wierni zaangażowani w życie parafii.

Jak usłyszeliśmy, przesłaniem jest obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Zgodnie z sugestią biskupa płockiego i kurii diecezjalnej, zdecydowano się nie urządzać w tym roku ołtarza wystawienia, czyli tzw. ciemnicy. Zgodnie z sugestią kościelnych władz unikano również okazałego upamiętnienia.

W tym roku dni Triduum Paschalnego są wyjątkowe, dlatego inne będą też święta wielkanocne. Grób Pański w czernickim kościele jest wyrazem pamięci o zmarłych na COVID-19. Stąd krzyż z tabliczką upamiętniającą ofiary pandemii, stojący przy małym krzyżu nagrobnym oplecionym różańcem. Podczas trudnych czasów, wierni upatrują swojego ratunku w modlitwie różańcowej, ponieważ ufają, że ma szczególną moc w mrocznych czasach.

Kolejny element wystroju to figurka Maryi, która przyjechała do czernickiej świątyni z Rzymu, nawiązująca do objawień Matki Bożej ze Skały, które miały miejsce ponad pół wieku temu w Kalabrii na południu Włoch. Obok figurki stoi tabernakulum z kotwicą, będącej w katolicyzmie symbolem trwania w wierze, nadziei i oczekiwaniu na zbawienie. Zarówno tabernakulum, jak i symboliczną skałę, na której znajduje się figurka, oplata łańcuch, skierowany w miejsce, gdzie spoczywa umęczony Chrystus. Łańcuch przypomina wiernym o tym, że Eucharystia dla katolika jest kotwicą – umocowaniem, dającym poczucie bezpieczeństwa.

Kolejnym, metaforycznym elementem wystroju jest globus, znajdujący się za ogrodzeniem z drutu kolczastego, które ukazuje dzisiejsze ograniczenia i cierpienie świata – nie wychodzimy z domów, mamy utrudniony dostęp do praktyk religijnych, nie możemy odwiedzić bliskich, ani godnie ich pożegnać. Z ograniczeniami spotkały się także kościoły, które nie mogą przyjąć wszystkich wiernych.

Tegoroczny Grób Pański nawiązuje również do tematyki roku liturgicznego, którym jest wielka tajemnica wiary. Wyrazem tej tematyki jest okolicznościowa dekoracja, która w czernickiej parafii towarzyszyła już betlejemskiemu żłóbkowi, od którego historia zbawienia się zaczęła.

Całość wieńczy oszczędna kwiatowa dekoracja, a nad wszystkim góruje motyw z wizerunkiem umęczonego Chrystusa oraz 5 gwoździ, widniejących na białym tle. Ten element dekoracji został wykonany metodą metaloplastyki przez parafianina Łukasza Kobylińskiego.

Zgodnie z zaleceniami, w polskich kościołach nie będzie jutro święcenia pokarmów, ani tradycyjnych czuwań. Dostęp do Grobów Pańskich będzie utrudniony, ale nawiedzenia będą możliwe. W świątyniach będzie jednak mogło przebywać tylko 5 osób.

M. Jabłońska

Materiał pochodzi z http://www.infoprzasnysz.com

Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa