21 września 2020 - Intencje Mszy Świętych 21.09.2020 – 27.09.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 20 września 2020 - Dożynki Parafialne 20.09.2020 +++ 20 września 2020 - Błogosławieństwo dzieci z poświęceniem plecaków i przyborów szkolnych 20.09.2020 +++ 19 września 2020 - Zakończenie prac związanych z budową alejek na cmentarzu parafialnym +++ 18 września 2020 - Uroczystość Świętego Stanisława Kostki w Diecezji Płockiej – patrona dzieci i młodzieży 18.09.2020 +++ 18 września 2020 - Komunikat Rektoratu Wyższego Seminarium Duchownego Zwracam się z uprzejmą prośbą ... +++ 16 września 2020 - Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego 13.09.2020 +++ 16 września 2020 - Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej 13.09.2020 +++ 15 września 2020 - XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA „A” 13.09.2020 Dziś dwudziesta czwarta niedziela ... +++ 13 września 2020 - Intencje Mszy Świętych 14.09.2020 – 20.09.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ webdesign

Wspólnota parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika z księdzem proboszczem Michałem Gaszczyńskim przygotowała w tym roku przejmującą dekorację, nawiązującą wprost do aktualnych wydarzeń związanych z pandemią koronawirusa. Tabliczka umieszczona przy grobie nosi napis: „ofiary COVID-19”. Tuż obok znajduje się globus, symbolizujący światowy zasięg epidemii. Jednak metafor jest znacznie więcej, co jest tradycją w czernickiej parafii.

Na Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, zgodnie z polską tradycją, buduje się Groby Pańskie. Od lat nawiązują do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Groby często symbolizowały trudne doświadczenia. Nie inaczej jest w parafii w Czernicach Borowych. Pomysłodawcą przejmującej tegorocznej metafory jest ks. proboszcz Michał Gaszczyński wraz z parafialnym oddziałem Akcji Katolickiej, a o przesłaniu opowiedzieli nam wierni zaangażowani w życie parafii.

Jak usłyszeliśmy, przesłaniem jest obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Zgodnie z sugestią biskupa płockiego i kurii diecezjalnej, zdecydowano się nie urządzać w tym roku ołtarza wystawienia, czyli tzw. ciemnicy. Zgodnie z sugestią kościelnych władz unikano również okazałego upamiętnienia.

W tym roku dni Triduum Paschalnego są wyjątkowe, dlatego inne będą też święta wielkanocne. Grób Pański w czernickim kościele jest wyrazem pamięci o zmarłych na COVID-19. Stąd krzyż z tabliczką upamiętniającą ofiary pandemii, stojący przy małym krzyżu nagrobnym oplecionym różańcem. Podczas trudnych czasów, wierni upatrują swojego ratunku w modlitwie różańcowej, ponieważ ufają, że ma szczególną moc w mrocznych czasach.

Kolejny element wystroju to figurka Maryi, która przyjechała do czernickiej świątyni z Rzymu, nawiązująca do objawień Matki Bożej ze Skały, które miały miejsce ponad pół wieku temu w Kalabrii na południu Włoch. Obok figurki stoi tabernakulum z kotwicą, będącej w katolicyzmie symbolem trwania w wierze, nadziei i oczekiwaniu na zbawienie. Zarówno tabernakulum, jak i symboliczną skałę, na której znajduje się figurka, oplata łańcuch, skierowany w miejsce, gdzie spoczywa umęczony Chrystus. Łańcuch przypomina wiernym o tym, że Eucharystia dla katolika jest kotwicą – umocowaniem, dającym poczucie bezpieczeństwa.

Kolejnym, metaforycznym elementem wystroju jest globus, znajdujący się za ogrodzeniem z drutu kolczastego, które ukazuje dzisiejsze ograniczenia i cierpienie świata – nie wychodzimy z domów, mamy utrudniony dostęp do praktyk religijnych, nie możemy odwiedzić bliskich, ani godnie ich pożegnać. Z ograniczeniami spotkały się także kościoły, które nie mogą przyjąć wszystkich wiernych.

Tegoroczny Grób Pański nawiązuje również do tematyki roku liturgicznego, którym jest wielka tajemnica wiary. Wyrazem tej tematyki jest okolicznościowa dekoracja, która w czernickiej parafii towarzyszyła już betlejemskiemu żłóbkowi, od którego historia zbawienia się zaczęła.

Całość wieńczy oszczędna kwiatowa dekoracja, a nad wszystkim góruje motyw z wizerunkiem umęczonego Chrystusa oraz 5 gwoździ, widniejących na białym tle. Ten element dekoracji został wykonany metodą metaloplastyki przez parafianina Łukasza Kobylińskiego.

Zgodnie z zaleceniami, w polskich kościołach nie będzie jutro święcenia pokarmów, ani tradycyjnych czuwań. Dostęp do Grobów Pańskich będzie utrudniony, ale nawiedzenia będą możliwe. W świątyniach będzie jednak mogło przebywać tylko 5 osób.

M. Jabłońska

Materiał pochodzi z http://www.infoprzasnysz.com