Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej chrześcijańskiej rodziny: pierwsza spowiedź i Komunia Święta dziecka. W Diecezji Płockiej ta niezwykła uroczystość przeżywana jest zazwyczaj w maju, a poprzedza ją okres przygotowania, na który składają się: uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, udział w katechezie parafialnej i szkolnej, różnego rodzaju spotkania formacyjne dla dzieci i ich rodziców. Niestety, pandemia zaburzyła dotychczasowe formy oddziaływania duszpasterskiego i katechetycznego, w tym także tradycyjne metody przygotowania do pierwszej spowiedzi oraz Komunii. Ograniczenia w ilości uczestników na nabożeństwach niedzielnych, zdalne nauczanie katechezy, a także uzasadniony niepokój duszpasterzy i rodziców związany z groźbą zarażenia się niebezpiecznym wirusem, wzywają do szukania nowych form i sposobów formacji w przygotowaniu do tego ważnego w życiu duchowym wydarzenia.

W związku z tym pragnę wskazać cztery płaszczyzny, na których może realizować się nasza wspólna troska o jak najlepsze przygotowanie i przeżycie uroczystości pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej dziecka:

1. „Instrukcja o pierwszej spowiedzi oraz Komunii Świętej dzieci” XLIII Synodu Diecezji Płockiej w punkcie 8 stwierdza: Odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej są rodzice. Współodpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej są proboszcz, pozostali księża pracujący w parafii oraz katecheci zakonni i świecy. Słusznym wydaje się większe zaangażowanie rodziców w proces przygotowania dzieci poprzez przekazanie im dostępnych materiałów formacyjnych, tak aby w ramach katechezy rodzinnej mogły wzrastać w wierze i owocnie zrealizować cały proces przygotowania do przyjęcia Eucharystii po raz pierwszy.

2. W celu budzenia w dzieciach pragnienia pełnego przeżywania Eucharystii, konieczny jest ich udział we Mszy Świętej. Dlatego, pomimo pandemii i dyspensy, jaką otrzymaliśmy, nie należy rezygnować z Mszy św. z udziałem dzieci przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej z uwzględnieniem obowiązujących przepisów sanitarnych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz ich rodzicom, duszpasterze mogą zapraszać ich w mniejszych grupach do udziału w specjalnie dla nich sprawowanej Eucharystii w niedzielę lub w dni powszednie.

3. W punkcie 9. „Instrukcji o pierwszej spowiedzi oraz Komunii Świętej dzieci” czytamy: Pierwszym miejscem przygotowania oraz przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej jest parafia zamieszkania dziecka. Dlatego niezwykle istotne byłoby, aby duszpasterze zadbali o właściwą formację dzieci i rodziców organizując również spotkania formacyjne w mniejszych grupach lub indywidualnie (z zachowaniem reżimu sanitarnego).

4. Program nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach zatwierdzony przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wiąże ściśle przygotowanie do tego sakramentu z katechezą szkolną. Dlatego ważne byłoby zwrócenie uwagi katechetom na konieczność prowadzenia tej formacji w klasie III także podczas zdalnego nauczania, przy jednoczesnym objęciu szczególną troską uczniów mniej angażujących się w ten proces.

Godne przeżycie uroczystości pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej dziecka wymaga wspólnego działania rodziców, duszpasterzy i katechetów. Ufam, że moje wskazania pomogą we właściwym przygotowaniu dzieci do jak najpełniejszego przeżycia pierwszego spotkania z Jezusem w sakramencie pokuty i pojednania oraz Komunii Świętej.

Na trud wspólnej pracy: dzieciom, rodzicom, katechetom i kapłanom – z serca błogosławię –

† Wasz Biskup Piotr

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa