Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego Kościół świętuje uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Dziś stajemy obok Matki Bożej, prosząc Boga w trójcy Świętej Jedynego o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie i co nam przyniesie, ale z wielowiekowej historii naszego narodu wynika, że Matka Boża nigdy nas nie zawiodła, bo jest również naszą Matką. Wpatrujmy się w Maryję, która nawiedza domy i rodziny naszej parafii, bo Ona od zwiastowania, przez betlejemską noc, aż po Golgotę, była obecna w odkupieniu świata. Rok 2017 będzie należał do Maryi ze względu na 100. rocznicę objawień fatimskich, 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie, a także jubileusz 300 – lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

2. Razem z Matką Bożą rozpoczynamy Nowy Rok i prosimy o pokój na świecie, ponieważ przeżywamy Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Dzisiejsza uroczystość jest również zakończeniem oktawy Bożego Narodzenia, a także jest to pierwsza niedziela miesiąca. Podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu oraz podjęcie Obrazu Jasnogórskiego przez mieszkańców Miłoszewca i Ostafieje. Msze Święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę: godzina 10:00, 12:00 i 15:00.

3. W pierwszy dzień Nowego Roku za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu Veni Creator Spiritus „O, Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa „Wierzę w Boga” i „Ojcze nasz” oraz dowolna modlitwa w intencjach papieża Franciszka.

4. W piątek 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce nazywamy świętem Trzech Króli. Jest obchodzona w Kościele już od III wieku i przypomina, że Syn Boży objawił się ludziom jako Zbawiciel całego świata. Hołd złożony narodzonemu Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu jest znakiem, że poganie również zostali powołani do wiary. Jest to uroczystość nakazana, a Msze Święte zostaną odprawione o godz. 10:00, 12:00 i 15:00. W Kościołach Wschodnich tego dnia jest obchodzona wigilia Bożego Narodzenia, a katolicy nie mają obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych ze względu na rangę uroczystości.

5. Objawienie Pańskie w tym roku to również pierwszy piątek miesiąca. Sakrament pokuty przed każdą Mszą Świętą, podczas Mszy Świętej o godz. 12:00, wystawienie Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 15:00 symbolicznie pobłogosławimy kredę, kadzidło i wodę dla oznaczenia naszych mieszkań i na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził drogami naszego życia.

6. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, poświęconą kredą, którą w tych dniach do naszych domów przynosi Pan kościelny, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara ( K+M+B 2017) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – niech Chrystus błogosławi to mieszkanie (C+M+B 2017).

7. Uroczystość Objawienia Pańskiego to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, które ustanowił papież Pius XII w 1950 r. Ten dzień zachęca do modlitwy o nowe powołania misyjne. Ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego.

8. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w żłóbku betlejemskim. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej, czwartej i piątej szkoły podstawowej przed uroczystością Pierwszej i Drugiej Komunii Świętej oraz młodzież z trzeciej klasy gimnazjum przed Bierzmowaniem.

9. Również w uroczystość Objawienia Pańskiego Biskup Płocki Piotr Libera obchodzi 20. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Razem z modlitwą składamy serdeczne życzenia Dostojnemu Pasterzowi naszej diecezji.

10. W tym dniu ulicami wielu miast i miasteczek diecezji płockiej przejdzie Orszak Trzech Króli, który także po raz czwarty odbędzie się w Przasnyszu, gdzie około godziny 12:00 rozpocznie się przemarsz Orszaku w kierunku rynku miejskiego, a potem wspólne kolędowanie i jasełka.

11. Rada Duszpasterska i Parafialny Zespół Caritas zapraszają dzieci naszej parafii w czwartek 5 stycznia o godz. 14:00 na spotkanie świąteczno – noworoczne w Sali OSP Czernice Borowe. W programie m.in. gry i zabawy z zespołem „TAKT” oraz koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Dekalog”. Jednocześnie dziękujemy całej wspólnocie parafialnej za wsparcie materialne tego spotkania.

12. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W modlitwie prosimy o powołania kapłańskie i zakonne, w piątek przepraszamy Serce Jezusa za grzechy nasze i całego świata, a w sobotę czcimy Niepokalane Serce Maryi.

13. W przyszłą niedzielę 8 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego i kończymy liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Jest to również druga niedziela miesiąca, dlatego przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, modlitwie różańcowej przewodniczy Koło Żywego Różańca z Żeber, a po Mszy Świętej o godzinie 10:00, spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży.

14. W niedzielę za tydzień w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00, zgodnie z decyzją Biskupa Płockiego, odbędzie się zaprzysiężenie Rady Duszpasterskiej oraz Rady Gospodarczej na nową kadencję, która trwa 5 lat lub kończy się razem ze zmianą proboszcza.

15. W piątek 6 stycznia o godzinie 16:00 zapraszam na wspólne spotkanie opłatkowe dotychczasową Radę Duszpasterską, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Asystę Procesyjną. Nasze spotkanie odbędzie się w sali spotkań na plebanii.

16. Wiatr wiejący we wtorek po świętach spowodował różne nieporządki na cmentarzu, dlatego bardzo proszę, aby zainteresować się otoczeniem grobów bliskich zmarłych. Przez najbliższy rok odpady z cmentarza będzie odbierała firma „Błysk” z siedzibą w Makowie Mazowieckim.

17. Dziękuję za wspólne powitanie Nowego Roku na placu parkingowym przed kościołem. Spotkaliśmy czwarty raz, żeby kontynuować zwyczaj wspólnego rozpoczęcia Nowego Roku w tym szczególnym miejscu, jakim jest otoczenie naszego kościoła.

18. W poniedziałek 2 stycznia obchodzimy wspomnienie obowiązkowe świętych: Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, wielkich teologów i doktorów Kościoła. Bazyli Wielki ponadto jest twórcą liturgii wschodniej.

19. W sobotę 7 stycznia rozpocznie się wizyta duszpasterska nazywaną w tradycji kolędą. W czasie kolędy będzie okazja, aby ustalić terminy poświęcenia pól w roku 2017. Podobnie jak w latach ubiegłych, można będzie składać ofiary materialne na rzecz naszej parafii z przeznaczeniem na planowane inwestycje. Przede wszystkim będzie to naprawa ogrodzenia cmentarza oraz nadal pozostaje aktualny zamysł zamontowania instalacji ogrzewania kościoła w oparciu o nowe możliwości technologiczne z ewentualnym dofinansowaniem unijnym. W miarę możliwości proszę wszystkich o obecność, a dzieci i młodzież o zeszyty do lekcji religii. Tradycyjnie też proszę o pojazdy z miejscowości, gdzie będzie kolęda i już teraz za wszystko serdecznie dziękuję.

20. PROGRAM KOLĘDY:

  • 7 stycznia (sobota) – Miłoszewiec i Ostafieje, godz. 11:00;
  • 9 stycznia (poniedziałek) – Kownaty, godz. 9:30.

21. Bardzo dziękuję za ofiarę materialną, którą w ostatnim czasie złożyli na rzecz naszej parafii p. Bartłomiej i Małgorzata Kołakowscy z Dzielina.

22. SŁOWO ZACHĘTY BISKUPA PIOTRA LIBERY PRZED UROCZYSTOŚCIĄ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO I ORSZAKIEM TRZECH KRÓLI: Kochani Bracia i Siostry! W piątek 6 stycznia będziemy obchodzili uroczystość Objawienia Pańskiego. Tego dnia w modlitwach polecamy dzieło misyjne Kościoła. W mieście Płocku odbędzie się szósty Orszak Trzech Króli, który przejdzie uroczyście od Bazyliki Katedralnej do parafii pw. Świętego Józefa. Wiem, że podobne Orszaki odbędą się w wielu innych parafiach naszej diecezji. Zachęcam Was serdecznie do udziału w tych inicjatywach. Pójdźcie z Trzema Królami śpiewać kolędy i pokazać radość chrześcijańskiej wiary. Niech całe Wasze rodziny doświadczą tego dnia pokoju i ciepła z bycia razem. Na czas radosnego świętowania Objawienia Pańskiego i organizowane Orszaki Trzech Króli z serca Wam wszystkim błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Wasz Biskup Piotr.

23. W czasie świąt Bożego Narodzenia i w pierwszych dniach Nowego Roku przekazujemy sobie serdeczne życzenia. Razem z modlitwą i najlepszymi życzeniami dla wszystkich parafian i gości przyjmijcie Boże błogosławieństwo. Szczególnie niech Bóg błogosławi miejscowościom Miłoszewiec i Ostafieje, gdzie dzisiaj rozpoczyna się Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego.

Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa