Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Trzydziesta czwarta niedziela w roku liturgicznym, to uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, którą ustanowił w 1925 roku papież Pius XI w ostatnią niedzielę października. Po Soborze Watykańskim II uroczystość została przeniesiona na ostatnią niedzielę roku liturgicznego, aby zwrócić uwagę na to, że Jezus Chrystus objawi pełnię swojej władzy królewskiej w dniu ostatecznym, gdy przyjdzie sądzić żywych i umarłych.

2. Dzisiaj kończy się w Kościele Rok Święty Jubileuszu Miłosierdzia. Duchowo łączymy się z Ojcem Świętym oraz osobiście i wspólnotowo dziękujemy za wszystkie łaski, jakich Bóg udzielił Kościołowi, naszej parafii i każdemu z nas. Wczoraj o godz. 12:00 w Krakowie Łagiewnikach została odprawiona Msza Święta z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych, a dzisiaj o godz. 15:00 w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Rypinie odbędzie się dziękczynienie diecezjalne pod przewodnictwem Biskupa Płockiego.

3. Dzisiejsza niedziela jest również świętem patronalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej. Wszystkich, którzy należą do Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej polecamy Bogu w modlitwie, składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za podejmowanie różnych inicjatyw duszpasterskich, a sympatyków zapraszamy do wstąpienia w szeregi tej wspólnoty.

4. Z okazji dzisiejszej uroczystości na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 przed Najświętszym Sakramentem rozważymy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i odmówimy Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, ponieważ za publiczne odmówienie tej modlitwy można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

5. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie z dziećmi z klasy trzeciej, czwartej i piątej w ramach katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. W czasie spotkania pójdziemy na cmentarz, aby zapalić symboliczny znicz lub świeczkę na grobach bliskich oraz żołnierzy nieznanych i zamordowanych w Pomiechówku podczas II wojny światowej. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania

6. Jutro w poniedziałek 21 listopada liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego. Według tradycji Maryja miała trzy lata, gdy rodzice Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. W tym dniu modlimy się za siostry w zakonach klauzurowych, które codziennie modlą się za nas i cały świat.

7. Również jutro obchodzimy ogólnopolski Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji w naszym kościele we wtorek 22 listopada o godz. 9:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji kierownictwa i pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicach Borowych oraz wolontariuszy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

8. W przyszłą sobotę o godzinie 10:30 zapraszam na spotkanie do sali spotkań na plebanii wszystkich lektorów, ministrantów i kandydatów do służby liturgicznej ołtarza. Bardzo proszę o obecność, ponieważ będą omawiane sprawy organizacyjne, związane ze zbliżającymi się rekolekcjami adwentowymi.

9. Za tydzień pierwsza niedziela adwentu, która rozpocznie nowy rok liturgiczny w Kościele w Polsce pod hasłem „Idźcie i głoście”. W naszej wspólnocie parafialnej rozpoczną się rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ksiądz Wojciech Iwanowski – proboszcz parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Uniecku. Program rekolekcji będzie dostępny na stronie internetowej oraz zostanie podany w następną niedzielę.

10. W niedzielę za tydzień zostanie poświęcony opłatek, który w tym roku będzie rozprowadzała Rada Duszpasterska, za co bardzo dziękuję, a uzyskane przy tej okazji ofiary materialne będą przeznaczone na wynagrodzenie posługi organisty podczas niedziel i uroczystości nakazanych, ponieważ nie mamy obecnie organisty na stałe. Jednocześnie decyzją Rady i Parafialnego Zespołu Caritas, część złożonych ofiar, zostanie przeznaczona na spotkanie opłatkowe dla wszystkich dzieci naszej parafii, które planujemy w czasie ferii świąteczno – noworocznych. Dziękuję za życzliwość w tej sprawie całej wspólnocie parafialnej.

11. Kończy się miesiąc listopad i trwają porządki grobów naszych bliskich zmarłych. Pamiętajmy, aby odpady naturalne np. stare chryzantemy, składować w wyznaczonym miejscu przy furtce z lewej strony w kierunku bramy, ale wcześniej wyjąć je z plastikowych doniczek, które proszę zostawić w widocznym miejscu. Wszystkie odpady, które nie ulegają biodegradacji zostawiamy w metalowym kontenerze.

12. Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu zaprasza mieszkańców miasta i powiatu przasnyskiego do udziału w debacie społecznej dotyczącej bezpieczeństwa, która odbędzie się 23 listopada (środa) w godzinach 12:00 – 14:00, w Miejskim Domu Kultury, w Przasnyszu przy ulicy 3 Maja.

13. Trwa kampania społeczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej pod hasłem „Czad i ogień – obudź czujność”, która rozpoczęła się 25 października br. Założeniem projektu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Szczegóły na stronie internetowej naszej parafii oraz na plakacie w gablocie bocznej kruchty kościoła.

14. Serdecznie dziękuję za ofiarę materialną, którą w ostatnim czasie złożyli na rzecz naszej parafii p. Andrzej i Teresa Szypulscy z Czernic Borowych.

15. W imieniu całej parafii składam podziękowanie mieszkańcom Chrostowa Wielkiego i Zalesia za ofiary materialne złożone na rzecz parafii z okazji Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w tych miejscowościach w wysokości 845 zł i 520 zł.

16. Podczas kwesty do puszek w ubiegłą niedzielę na rzecz prześladowanych chrześcijan w Iraku nasza parafia zebrała 200 zł. Bóg zapłać wszystkim za okazane wsparcie.

17. Solenizantów i jubilatów nowego tygodnia zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie, a wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.

18. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 20 listopada (niedziela) – Święty Rafał Kalinowski, prezbiter. Jeden z przywódców powstania styczniowego, zesłaniec syberyjski. Po odzyskaniu wolności karmelita bosy, który odnowił życie swojego zakonu w Polsce. Zmarł 15 listopada 1907 r.

• 22 listopada (wtorek) – Święta Cecylia, dziewica i męczennica z III wieku. Patronka muzyki kościelnej.

• 24 listopada (czwartek) – Święty Andrzej Dung-Lac (ok. 1795-1839), prezbiter i jego Towarzysze Męczennicy Wietnamscy, którzy ponieśli śmierć męczeńską ponieważ odważnie głosili wiarę chrześcijańską na ziemiach dzisiejszego Wietnamu.

• 25 listopada (piątek) – Święta Katarzyna Aleksandryjska, dziewica i męczennica, która żyła w IV wieku w Egipcie, gdzie poniosła śmierć za wiarę. Jest patronką m.in. nauczycieli, filozofów, bibliotekarzy, księgarzy i kolejarzy (wspomnienie dowolne).

19. Na zakończenie Roku Świętego Jubileuszu Miłosierdzia oraz obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, w jedności z mieszkańcami Dzielina, którzy przeżywają Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego, rozważymy teraz modlitwę do Jezusa naszego Króla i Pana: Jezu Chryste, Królu Wszechświata, Panie nasz i Boże, Odkupicielu rodzaju ludzkiego, nasz Zbawicielu! Ty, który mówiłeś, że Królestwo Twoje nie jest z tego świata, który wzywałeś nas do szukania Królestwa Bożego i nauczyłeś nas prosić w modlitwie do Ojca: „przyjdź Królestwo Twoje”, wejrzyj na nas stojących przed Twoim Majestatem. Wywyższamy Cię, oddajemy Ci cześć i uwielbienie. Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Świadomi naszych win i zniewag zadanych Twemu Sercu przepraszamy za wszelkie nasze grzechy i zaniedbane dobro. Wyrażamy naszą skruchę i prosimy o zmiłowanie. Przyrzekamy zabiegać o pomnożenie Twojej Chwały, dziękować za nieskończone Miłosierdzie, które okazujesz z pokolenia na pokolenie, wiernością i posłuszeństwem odpowiadać na Twoją Miłość. Boski Królu naszych serc, niech Twój Święty Duch, wspiera nas w realizacji tych zobowiązań, chroni od zła i dokonuje naszego uświęcenia. Niech pomaga nam porządkować całe nasze życie i posłannictwo Kościoła. Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie, na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby nasze rodziny, wioski, miasta i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju, teraz i na wieki wieków Amen.

Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa