Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

25 stycznia 2022 - 26 stycznia: Dzień modlitwy i postu w Kościele w Polsce w intencji pokoju na Ukrainie Przewodniczący Konferencji Episkop ... +++ 24 stycznia 2022 - Zaproszenie na koncert +++ 24 stycznia 2022 - 23 stycznia 2022 – III Niedziela Słowa Bożego Zgodnie z motu proprio papieża Fra ... +++ 24 stycznia 2022 - Intencje Mszy Świętych 24.01.2021 – 30.01.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 24 stycznia 2022 - III NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 23.01.2022 Dzisiaj trzecia niedziela zwykła, ... +++ 18 stycznia 2022 - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na W ... +++ 18 stycznia 2022 - II NIEDZIELA ZWYKŁA „C” 16.01.2022 Dzisiaj druga niedziela zwykła w r ... +++ 17 stycznia 2022 - Intencje Mszy Świętych 17.01.2021 – 23.01.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 12 stycznia 2022 - Uroczystość Objawienia Pańskiego 06.01.2022 +++ 9 stycznia 2022 - ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO „C” 09.01.2022 Niedziela Chrztu Pańskiego przypom ... +++ webdesign
Do tego, żeby z krajobrazu niepodległej Polski nigdy nie zniknął Krzyż Chrystusa, wezwał ks. biskup Piotr Libera 9 listopada br. w Twierdzy Modlin, w czasie diecezjalnej uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W jej programie znalazł się także Apel poległych, modlitwa ekumeniczna oraz przedstawienie teatralne, pokazujące najważniejsze wydarzenia z historii Polski.

Bp Piotr Libera przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w parafii św. Barbary w Twierdzy Modlin (Nowym Dworze Mazowieckim). Whomilii stwierdził, że Twierdza Modlin wiele razy była miejscem wielkiego bohaterstwa, że jest „mazowieckim symbolem zmagań o niepodległość”.

Zaznaczył, że obecnych na uroczystości zgromadziło poczucie wspólnego dziedzictwa, losu, ojcowizny ducha. Ci, którzy walczyli o wolność Ojczyzny,  pokładali nadzieję w Bogu wbrew niemocy Europy i zwykłej, ludzkiej beznadziei. Ci, co „kochali Chrystusową miłością do końca i wbrew wszystkim ludzkim rachubom sił” – ginęli pod ruskimi, pruskimi i austriackimi kulami, tracili majątki, szli pod nahajkami na Sybir. Mimo to „umieli być wdzięczni Bogu, Jezusowi Chrystusowi i Najświętszej Panience”.

Biskup dodał, że odzyskanie niepodległości, po „rozszarpaniu przez trzech zaborców”, było cudem. Sto lat temu wiara, odmawiany co dzień po polsku pacierz, pamięć o wspólnej historii: chrzcie Mieszka, odwadze Piastów i mądrości Jagiellonów, o historii zwycięstw nad muzułmańskimi Tatarami i Turkami – kazało wracać, odbudowywać, odradzać się.

Jednak cud 1918 roku trwał krótko. Potem przyszło bronić Polski i Europy przed bolszewicką nawałą, później „czerwone maki pod Monte Cassino piły polską krew” i „warszawskie dzieci poszły w bój”; wreszcie nastały szare lata PRL-u, z wielkimi zrywami, ale też ze zniewoleniem wielu umysłów; z „żołnierzami niezłomnymi”, ale i ze złamanymi sumieniami. Znowu jednak stał się cud – cud „Solidarności”, cud wyboru Polaka na Papieża, cud „prawdziwej niepodległości”.

Hierarcha zaznaczył, że polska niepodległość odradzała się od „odbudowy świątyń serc”, a tam, gdzie trzeba, od odbudowy świątyni. Oficerowie i żołnierze, którzy w 1918, w 1920 roku wyrąbywali niepodległość, na swoich sztandarach na nowo umieścili trzy słowa, dumny polski trój-ideał: „Bóg – honor – Ojczyzna”.

Przypomniał, że w Modlinie rząd komunistyczny w 1957 roku zniszczył kościół garnizonowy, zrzucił krzyż, bo w socjalistycznym wojsku „Bóg miał stać się zbędny”. 28 października proboszcz parafii ks. Janusz Nawrocki poświęcił krzyż, który został zamontowany na wieży kościoła i wezwał, aby już nigdy znak krzyża nie zniknął z krajobrazu Twierdzy Modlin.

– A ja biskup wołam stąd, z miasta – mazowieckiego symbolu niepodległości: niech już nigdy Krzyż nie zniknie z krajobrazu Polski, z krajobrazu Mazowsza, z krajobrazu naszych wdzięcznych za niepodległość serc! – zaapelował bp Libera.

W czasie Eucharystii zaśpiewano uroczyste „Te Deum”. Jej oprawę muzyczną zapewniła schola parafialna.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli, wraz z orkiestrą dętą z Przasnysza i delegacją 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym, na Cmentarz Forteczny Twierdzy Modlin. Przy pomniku – krzyżu odbył się Apel poległych i salwa honorowa, złożono też przed nim kwiaty. Bp Piotr Libera i ks. Andrzej Bołbot, proboszcz parafii prawosławnej w Stanisławowie, odmówili ekumeniczną modlitwę za poległych.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie obejrzeli przedstawienie teatralne w reżyserii nauczycielki Aldony Kolanek. Zawierało ono sceny dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii Polski.

Gospodarzami diecezjalnej uroczystości byli: ks. kan. Janusz Nawrocki, proboszcz parafii św. Barbary w Nowym Dworze Mazowieckim, ks. kan. Andrzej Redmer, dziekan zakroczymski i proboszcz parafii św. Maksymilian Kolbego w Nowym Dworze Mazowieckim, burmistrz miasta Jacek Kowalski.

Uczestniczyli w niej m.in. harcerze, strażacy, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe.

Rok liturgiczny 2021/2022

Poczta www

Archiwa