Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną w tradycji uroczystością Bożego Ciała. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 i 12:00. Po Mszy Świętej o godz. 12:00 wyruszy procesja teoforyczna (eucharystyczna) do czterech ołtarzy, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata i zakończenie uroczystości w kościele. Nasz udział w procesji teoforycznej jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
 2. Inicjatorką ustanowienia tej uroczystości była Święta Julianna z Cornillon, żyjąca w XIII wieku we Francji. Tamtejszy biskup Jakub z Liege po wyborze na papieża już jako Urban IV wprowadził obchody święta Bożego Ciała w Rzymie w 1264 roku, natomiast papież Jan XXII na początku XIV wieku zatwierdził to święto dla całego Kościoła.
 3. Nabożeństwo czerwcowe w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego, zostanie odprawione po Mszy Świętej o godz. 10:00, a przed wyjściem procesji po Mszy Świętej o godz. 12:00 zostanie poświęcony odnowiony feretron ku czci Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus. Przy tej okazji dziękuję raz jeszcze za sfinansowanie renowacji feretronu.
 4. Dzisiaj Komunia Święta będzie udzielana pod dwiema postaciami, podobnie jak w Wielki Czwartek podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej.
 5. Po uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa przeżywamy dawną oktawę Bożego Ciała i rozpoczynamy obrzędy poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach naszej parafii. Jutro miejscowość Dzielin – Msza Święta o godz. 16:00, a w sobotę Kownaty – Msza Święta o godz. 12:00.
 6. Serdeczne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, pocztów sztandarowych , dziewcząt sypiących kwiatkami, „dzieci fatimskich” oraz dla dzieci, które w tym roku przystąpiły do pierwszej Komunii Świętej i odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego. Dziękuję całej Liturgicznej Służbie Ołtarza, Panu Janowi – Szafarzowi Nadzwyczajnemu Komunii Świętej, Panu Organiście i Panu Kościelnemu oraz p. Kasi Bugaj za posługę fotograficzną. Szczególne podziękowania dla druhów i druhen z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za obecność i pomoc organizacyjną. Bóg zapłać wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.
 7. Bardzo dziękuję za przygotowanie czterech ołtarzy, które w odpowiedni sposób nawiązują do dzisiejszej uroczystości, przez następujące miejscowości naszej parafii: ołtarz pierwszy przy posesji p. Plucińskich – Chrostowo Wielkie, ołtarz drugi przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe (mieszkańcy ulicy Kościelnej, Sadowej, Dolnej, Jasnej i Krótkiej), ołtarz trzeci przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, ołtarz czwarty przy posesji p. Pikus – Chojnowo, Chojnówka i Kolonia Chojnowo.
 8. Serdeczne podziękowania dla Gminnej Orkiestry Dętej pod opieką kapelmistrza – Macieja Kowalskiego z Rostkowa, która dzisiaj ponownie zadebiutuje wykonaniem czterech pieśni eucharystycznych podczas Mszy Świętej o godzinie 12:00 i procesji Bożego Ciała. Dziękujemy rodzicom za pomoc organizacyjną, a dzieciom i młodzieży życzymy jednocześnie dalszych osiągnięć w rozwijaniu talentu muzycznego w myśl dewizy Ochotniczych Straży Pożarnych „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
 9. Dziękuję za złożoną ofiarę na kwiaty z okazji dzisiejszej uroczystości i przygotowanie dekoracji kwiatowej.
 10. W niedzielę Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy przed Mszą Świętą o godz. 10:00 w trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
 11. Również w niedzielę w naszej parafii będzie obecny ksiądz neoprezbiter Dawid Gołębiewski, pochodzący z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Mławy, rodzinnie związany z naszą parafią, który podczas każdej Mszy Świętej udzieli nam błogosławieństwa prymicyjnego.
 12. W tym dniu przybędzie do naszej parafii dwoje redaktorów ukraińskiego Radia Maryja z siedzibą w Kijowie, którzy przedstawią nam sytuację społeczno – religijną w ogarniętej wojną Ukrainie. Po każdej Mszy Świętej można będzie złożyć ofiarę materialną do puszki na rzecz mediów promujących wartości chrześcijańskie w tym kraju. Jest to prośba księdza Andrzeja Gajewskiego – proboszcza parafii Zielona, który przez kilka lat był misjonarzem na Ukrainie.
 13. Chrystus Pan nazwał swoje Ciało prawdziwym pokarmem, a swoją Krew prawdziwym napojem. Z wiarą zechciejmy przyjąć tę trudną prawdę i trwajmy w niej na każdy dzień naszego życia. W jedności z mieszkańcami pierwszej części ulicy Chełchowskiego, którzy w tych dniach podejmują Obraz Jasnogórski, przyjmijmy Boże błogosławieństwo.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa