20 października 2020 - XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA „A” 18.10.2020 Dwudziesta dziewiąta niedziela zwy ... +++ 19 października 2020 - Intencje Mszy Świętych 19.10.2020 – 25.10.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 19 października 2020 - Próbne podłączenie lamp wokół cmentarza parafialnego 17.10.2020 +++ 19 października 2020 - Obchody 36. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki 19 października minie 36. rocznica ... +++ 18 października 2020 - 94. Światowy Dzień Misyjny – Tydzień Misyjny 2020 +++ 18 października 2020 - Planowane na najbliższą niedzielę liczenie wiernych w kościołach nie odbędzie się W trosce o zdrowie i życie wiernyc ... +++ 18 października 2020 - Zmarł ks. Benedykt Grabowski Ze smutkiem zawiadamiamy, że 16 pa ... +++ 15 października 2020 - Litania Loretańska z nowymi wezwaniami “Matko nadziei”, “Pociecho migrantów” Litania loretańska do Najświętsz ... +++ 12 października 2020 - Beatyfikacja Carla Acutisa – geniusza internetu z polskimi korzeniami 10.10.2020 Fot. AP/Associated Press/East News ... +++ 12 października 2020 - Podstawowe sposoby ochrony przed koronawirusem COVID-19 +++ webdesign

W niedzielę 23 czerwca br. parafia pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Czernicach Borowych przeżywała uroczystość odpustu ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników oraz poświęcenie dwóch odnowionych ołtarzy, które stanowią zabytkowy wystrój kościoła parafialnego. Uroczystościom przewodniczył J.E. Biskup Roman Marcinkowski. W uroczystej Mszy Świętej uczestniczył również senator RP Jan Maria Jackowski, który od początku zabiegał o pomoc w pozyskaniu środków na renowację zabytkowych ołtarzy. Ołtarze boczne zostały wykonane ku czci patronów kościoła: Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników oraz Świętego Łukasza Ewangelisty. Swoim kształtem nawiązują do barokowego ołtarza głównego z XVIII wieku, który został odnowiony kilka lat wcześniej. Dzieło odnowienia dwóch ołtarzy było możliwe dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przekazało 100 tyś. złotych. Prace renowacyjne przeprowadził konserwator zabytków – Pan Bartosz Sobolewski z Torunia. Podczas Eucharystii w wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup podniósł ważne kwestie dotyczące wiary, nawiązując do męczeństwa pierwszych chrześcijan w kontekście współczesnych katolików, prezentujących niekiedy postawę płytkiego i bezrefleksyjnego chrześcijaństwa. Pytanie Chrystusa z odczytanej Ewangelii „za kogo uważają mnie ludzie?” jest ciągle aktualne i dotyczy wszystkich należących do Kościoła, szczególnie księży i biskupów, którzy powinni sobie to pytanie często zadawać. Tym samym Ksiądz Biskup odniósł się do srebrnego jubileuszu święceń kapłańskich, księdza proboszcza Michała Gaszczyńskiego i powiedział, że dla każdego pasterza jest to dobra okazja, aby zrobić rachunek sumienia ze swojego życia i posługiwania. Mszę Świętą zakończyła procesja eucharystyczna wokół kościoła. Uroczystość odpustu ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników, połączona z poświęceniem dwóch ołtarzy, posiada historyczne znaczenie dla czernickiej wspólnoty parafialnej ze względu na osobę Biskupa Romana, który jej przewodniczył jako długoletni Pasterz Diecezji Płockiej.