22 stycznia 2021 - Niedziela Słowa Bożego 24.01.2021 Papież Franciszek postanowił, że ... +++ 19 stycznia 2021 - II NIEDZIELA ZWYKŁA „B” 17.01.2021 Dzisiaj druga niedziela zwykła w r ... +++ 18 stycznia 2021 - Intencje Mszy Świętych 18.01.2021 – 24.01.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 17 stycznia 2021 - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 +++ 13 stycznia 2021 - ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY 2021 +++ 13 stycznia 2021 - AP+ Wspieram Ewangelizację Więcej informacji >>> +++ 13 stycznia 2021 - ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO „B” 10.01.2021 Chrzest Święty jest przejściem z ... +++ 11 stycznia 2021 - Intencje Mszy Świętych 11.01.2021 – 17.01.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 7 stycznia 2021 - MODLITWA O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE +++ 7 stycznia 2021 - Uroczystość Objawienia Pańskiego 06.01.2021 +++ webdesign

W niedzielę 23 czerwca br. parafia pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Czernicach Borowych przeżywała uroczystość odpustu ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników oraz poświęcenie dwóch odnowionych ołtarzy, które stanowią zabytkowy wystrój kościoła parafialnego. Uroczystościom przewodniczył J.E. Biskup Roman Marcinkowski. W uroczystej Mszy Świętej uczestniczył również senator RP Jan Maria Jackowski, który od początku zabiegał o pomoc w pozyskaniu środków na renowację zabytkowych ołtarzy. Ołtarze boczne zostały wykonane ku czci patronów kościoła: Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników oraz Świętego Łukasza Ewangelisty. Swoim kształtem nawiązują do barokowego ołtarza głównego z XVIII wieku, który został odnowiony kilka lat wcześniej. Dzieło odnowienia dwóch ołtarzy było możliwe dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przekazało 100 tyś. złotych. Prace renowacyjne przeprowadził konserwator zabytków – Pan Bartosz Sobolewski z Torunia. Podczas Eucharystii w wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup podniósł ważne kwestie dotyczące wiary, nawiązując do męczeństwa pierwszych chrześcijan w kontekście współczesnych katolików, prezentujących niekiedy postawę płytkiego i bezrefleksyjnego chrześcijaństwa. Pytanie Chrystusa z odczytanej Ewangelii „za kogo uważają mnie ludzie?” jest ciągle aktualne i dotyczy wszystkich należących do Kościoła, szczególnie księży i biskupów, którzy powinni sobie to pytanie często zadawać. Tym samym Ksiądz Biskup odniósł się do srebrnego jubileuszu święceń kapłańskich, księdza proboszcza Michała Gaszczyńskiego i powiedział, że dla każdego pasterza jest to dobra okazja, aby zrobić rachunek sumienia ze swojego życia i posługiwania. Mszę Świętą zakończyła procesja eucharystyczna wokół kościoła. Uroczystość odpustu ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników, połączona z poświęceniem dwóch ołtarzy, posiada historyczne znaczenie dla czernickiej wspólnoty parafialnej ze względu na osobę Biskupa Romana, który jej przewodniczył jako długoletni Pasterz Diecezji Płockiej.

Rok liturgiczny 2020/2021