Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. W pierwszym dniu Nowego Roku składam Drogim Parafianom i naszym Drogim Gościom serdeczne życzenia zdrowia, pokoju i miłości. Życzę wszystkim Bożego błogosławieństwa na każdy dzień Nowego Roku.
 2. Pierwszy dzień Nowego Roku to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Razem z Matką Bożą rozpoczynamy Nowy Rok Pański 2023 oraz prosimy o pokój na świecie, ponieważ jest to 56. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, który obchodzimy pod hasłem nawiązującym do tytułu orędzia papieża Franciszka „Nikt nie może ocalić się sam”.
 3. Na Mazowszu będzie to „Rok Powstania Styczniowego i Aleksandra Sochaczewskiego”. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął stosowną uchwałę z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, z którym związany był Aleksander Sochaczewski. W Polsce, uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z jego 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci.
 4. Dzisiejsza uroczystość jest również zakończeniem oktawy Bożego Narodzenia. Za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O, Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa „Wierzę w Boga” i „Ojcze nasz” oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego Franciszka, a także brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.
 5. Dzisiaj przypada pierwsza niedziela Nowego Roku, jest to także pierwsza niedziela miesiąca stycznia. Podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i Litania do Dzieciątka Jezus o pokój na świecie. Msza Święta o godz. 15:00 będzie transmitowana on-line. Pozostałe Msze Święte godz. 8:30 i 10:00.
 6. W przyszłą niedzielę 8 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego i kończymy bezpośredni liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Będzie to również druga niedziela miesiąca, dlatego przed Mszą Świętą o godz. 10:00 modlitwę różańcową poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych.
 7. Piątek 6 stycznia, to uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce tradycyjnie nazywamy świętem Trzech Króli. Jest obchodzona w Kościele już od III wieku i przypomina, że Syn Boży objawił się ludziom jako Zbawiciel całego świata. Hołd złożony narodzonemu Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu jest znakiem, że poganie również zostali powołani do wiary. Jest to uroczystość nakazana, a Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00. W Kościołach Wschodnich tego dnia będzie obchodzona wigilia Bożego Narodzenia. Ze względu na rangę uroczystości nie będzie obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Pamiętajmy, że jako katolicy tego dnia mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej.
 8. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara ( K+M+B 2023) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – „niech Chrystus błogosławi to mieszkanie (C+M+B 2023)”.
 9. Na zakończenie każdej Mszy Świętej symbolicznie pobłogosławimy kredę, kadzidło i wodę na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził drogami Nowego Roku. O godzinie 12:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu z okazji pierwszego piątku miesiąca. Sakrament pokuty będzie sprawowany przed każdą Mszą Świętą.
 10. Uroczystość Objawienia Pańskiego, to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, które ustanowił papież Pius XII w 1950 r. W Polsce Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci działa od roku 1959, a ten dzień był obchodzony po raz pierwszy w 1984 roku. W tym roku nosi hasło „Kolędnicy misyjni dzieciom w Papui-Nowej Gwinei” i zachęca do modlitwy o nowe powołania misyjne. Jest to także Światowy Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom pod hasłem „Z misjonarzami służymy Kościołowi”, dlatego ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego.
 11. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w żłóbku betlejemskim, a schola parafialna wystąpi ze śpiewem kolęd. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej i czwartej szkoły podstawowej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowieniem Chrztu Świętego.
 12. W uroczystość Objawienia Pańskiego biskup senior Piotr Libera obchodzi 26. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie.
 13. W tym tygodniu przypada również pierwszy czwartek miesiąca. Będziemy modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość na drodze powołania.
 14. W pierwszą sobotę miesiąca stycznia czcimy Niepokalane Serce Maryi przez sprawowaną Mszę Świętą wotywną o godz. 9:00 i modlitwę różańcową pół godziny wcześniej.
 15. Bardzo dziękuję za złożone ofiary z okazji przyjęcia pobłogosławionej kredy, kadzidła i wody z przeznaczeniem na posługę Pana kościelnego i utrzymanie porządku w kościele, na cmentarzu i w otoczeniu plebanii. Jest także możliwość otrzymania zestawu „Trzech Króli” po każdej Mszy Świętej w zakrystii.
 16. W sobotę 7 stycznia rozpoczynamy kolędę, czyli wizytę duszpasterską, która w polskiej tradycji odbywa się w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, a jej istotą jest wspólna modlitwa połączona z błogosławieństwem domu i jego mieszkańców. Podczas kolędy można będzie ustalić terminy poświęcenia pól w roku 2023. Podobnie jak w latach ubiegłych, można składać ofiary materialne na rzecz naszej parafii z przeznaczeniem na planowane inwestycje. Więcej na ten temat w następną niedzielę. W miarę możliwości proszę wszystkich o obecność, a dzieci i młodzież o zeszyty do lekcji religii oraz indeksy do sakramentu bierzmowania. Bardzo proszę o pojazd z miejscowości, gdzie będzie kolęda w danym dniu i już teraz za wszystko serdecznie dziękuję.
 17. PROGRAM KOLĘDY:
 • Sobota (7 stycznia) – Miłoszewiec i Ostafieje, godz. 10:00
 • Poniedziałek (9 stycznia) – Kownaty, godz. 9:30.
 • Wtorek (10 stycznia) – Dzielin, godz. 9:30.
 1. Ogólne podsumowanie sakramentów świętych i posług duszpasterskich w roku 2022. 
  Zostały zawartych 4 sakramentalne małżeństwa, 16. dzieci otrzymało sakrament chrztu świętego, 23. dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej, 22. dzieci odnowiło Przyrzeczenia Chrztu Świętego, 145 wizyt u osób chorych, ok. 15 tysięcy udzielonych Komunii Świętych. Chwała ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze  i na wieki wieków. Amen. 13 osób zmarłych z naszej parafii i 19 pogrzebów (również osób rodzinnie związanych z naszą parafią). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 1. W sobotę 31 grudnia zmarł papież senior Benedykt XVI. Odszedł o godz. 9.34 do Pana w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej historycznej abdykacji 11 lutego 2013 roku. Jako następca papieża Świętego Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Papież senior zmarł w wieku 95 lat. Benedykt XVI był 265. papieżem Kościoła katolickiego i pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). Przyjął dewizę swojego pontyfikatu „Cooperates Veritatis” (współpracownicy prawdy). Uroczystość pogrzebu została zaplanowana w czwartek 5 stycznia br. o godz. 9:30. Będzie jej przewodniczył papież Franciszek. Papież senior zostanie pochowany w Grotach Watykańskich.
 2. Dzisiaj kończy się 45. Europejskie Spotkanie Młodych, które odbywało się w Rostocku (północno-wschodnie Niemcy) w dniach 28 grudnia – 1 stycznia. Był to kolejny etap „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”, którą zapoczątkował Brat Roger z ekumenicznej wspólnoty Taizé pod koniec lat 70-tych. Spotkania odbywają się na przełomie roku, za każdym razem w innym mieście naszego kontynentu.
 3. SŁOWO ZACHĘTY BISKUPA SZYMONA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO I ORSZAKIEM TRZECH KRÓLI. Drodzy Organizatorzy Orszaków Trzech Króli! Kochani Bracia i Siostry! Jaśniejąca na niebie gwiazda od wieków prowadzi kolejne pokolenia w stronę tego szczególnego domu, gdzie na każdego człowieka, otwartego na prawdę, czeka Maryja z Dziecięciem Jezus (por. Mt 2,11). W tym roku Orszakom Trzech Króli towarzyszy hasło: „Niechaj prowadzi nas gwiazda!” Za przykładem Trzech Mędrców chcemy dzielić się jej światłem, szczególnie z tymi, którzy patrzą na nas z daleka albo pogubili się w wędrówce. Idziemy z gwiazdą do małżeństw i rodzin, którym gaśnie nadzieja; do osób starszych, chorych, żyjących ubogo i cicho, a także do młodych, którym twarze jaśnieją od blasku ekranów smartfonów. Zachęcam Was, Bracia i Siostry, do wzięcia udziału w organizowanych w wielu miejscach naszej diecezji Orszakach Trzech Króli. Śpiewając polskie kolędy i niosąc dary Jezusowi pragniemy pokazać wokoło, że właśnie z Nim każda ciemność się rozjaśnia i tylko to światło objawia prawdę o nas i o świecie. Cieszę się, że po raz pierwszy jako Biskup Płocki pójdę z moimi siostrami i braćmi tym świetlistym szlakiem Orszaku w Płocku od Starego Rynku do Stanisławówki. Wyrażam wdzięczność Duchowi Świętemu, który „wieje tam, gdzie chce” (por. J 3,8) i zaprasza tak wiele osób, członków stowarzyszeń katolickich oraz ludzi dobrej woli do włączenia się w pracę na rzecz tegorocznych Orszaków. Pozdrawiam serdecznie organizatorów oraz uczestników wszystkich Orszaków Trzech Króli na terenie diecezji płockiej i z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca + i Syna, i Ducha Świętego. Bp Szymon Stułkowski Biskup Płock
 4. Narodzony Syn Boży niech błogosławi wszystkim solenizantom oraz jubilatom nowego tygodnia. Pamiętamy w modlitwie o chorych. Wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 5. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 2 stycznia (poniedziałek) – Święci Bazyli Wielki i Grzegorz z Nazjanzu. Biskupi i doktorzy Kościoła, którzy żyli w IV wieku.
 1. W okresie Bożego Narodzenia i w pierwszych dniach Nowego Roku przekazujemy sobie wyrazy serdeczności i wzajemnej pamięci. Razem z najlepszymi życzeniami dla naszych parafian i gości, niech Bóg nam błogosławi. Niech z pomocą Świętej Bożej Rodzicielki Maryi spełnią się nasze najlepsze życzenia, które sobie w tym czasie składamy, a Nowy Rok 2023 niech będzie dla nas wszystkich czasem spokojnym i błogosławionym.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa