Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. W pierwszym dniu Nowego Roku składam Drogim Parafianom i naszym Drogim Gościom serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa na każdy dzień Nowego Roku.
 2. Pierwszy dzień Nowego Roku to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Razem z Matką Bożą rozpoczynamy Nowy Rok Pański 2024 oraz prosimy o pokój na świecie, ponieważ jest to 57. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, który obchodzimy pod hasłem nawiązującym do tytułu orędzia papieża Franciszka „Sztuczna inteligencja i pokój”.
 3. W Kościele w Polsce będzie to Rok Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, ponieważ 1 stycznia minęła 120. rocznica jego urodzin. Uchwałą Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2024 został ustanowiony Rokiem Wincentego Witosa. Na Mazowszu będzie to „Rok 80. rocznicy Powstania Warszawskiego”. W naszej parafii będzie to rok jubileuszu 100. rocznicy założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernicach Borowych.
 4. Dzisiejsza uroczystość jest również zakończeniem oktawy Bożego Narodzenia. Za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O, Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa „Wierzę w Boga” i „Ojcze nasz” oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego Franciszka, a także brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.
 5. W przyszłą niedzielę 7 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego i kończymy bezpośredni liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Będzie to również pierwsza niedziela miesiąca stycznia. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i Litania do Dzieciątka Jezus.
 6. Najbliższa sobota 6 stycznia, to uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce tradycyjnie nazywamy świętem Trzech Króli. Jest obchodzona w Kościele już od III wieku i przypomina, że Syn Boży objawił się ludziom jako Zbawiciel całego świata. Hołd złożony narodzonemu Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu jest znakiem, że poganie również zostali powołani do wiary. Jest to uroczystość nakazana, a Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00. W Kościołach Wschodnich tego dnia będzie obchodzona wigilia Bożego Narodzenia. Pamiętajmy, że jako katolicy tego dnia mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej.
 7. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara ( K+M+B 2024) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – „niech Chrystus błogosławi to mieszkanie (C+M+B 2024)”.
 8. Na zakończenie każdej Mszy Świętej symbolicznie pobłogosławimy kredę, kadzidło i wodę na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził drogami Nowego Roku.
 9. Uroczystość Objawienia Pańskiego, to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, które ustanowił papież Pius XII w 1950 r. W Polsce Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci działa od roku 1959, a ten dzień był obchodzony po raz pierwszy w 1984 roku. W tym roku nosi hasło „Kolędnicy misyjni dzieciom w Kolumbii” i zachęca do modlitwy o nowe powołania misyjne. Jest to także Światowy Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom pod hasłem „W Kościele jesteśmy misjonarzami”, dlatego ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego.
 10. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w żłóbku betlejemskim, a schola parafialna wystąpi ze śpiewem kolęd. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej i czwartej szkoły podstawowej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowieniem Chrztu Świętego oraz młodzież, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania.
 11. W uroczystość Objawienia Pańskiego biskup senior Piotr Libera obchodzi 27. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie.
 12. W sobotę 6 stycznia o godz. 18:00 zapraszam na spotkanie Radę Gospodarczą naszej parafii.
 13. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Będziemy modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość na drodze powołania.
 14. W pierwszy piątek miesiąca od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi sakramentalnej.
 15. W pierwszą sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Maryi, wynagradzając grzechy świata i przeżywamy uroczystość Objawienia Pańskiego. Koła Żywego Różańca prosimy o modlitwę w intencji misji na świecie, którą rozpoczniemy zwyczajem każdej pierwszej soboty miesiąca o godz. 9:30.
 16. Jeśli ktoś był nieobecny w domu podczas wizyty Pana Zakrystianina, to zestaw „Trzech Króli” znajduje się na stoliku w głębi kościoła, a naczynie z wodą święconą stoi w kruchcie bocznej.
 17. Msze Święte dzisiaj o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (on-line).
 18. Ogólne podsumowanie sakramentów świętych i posług duszpasterskich w roku 2023. 
  Zostały zawarte 2 sakramentalne małżeństwa, 15. dzieci otrzymało sakrament chrztu świętego, 16. dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej, 20. dzieci odnowiło Przyrzeczenia Chrztu Świętego, 125 wizyt u osób chorych, ok. 15 tysięcy udzielonych Komunii Świętych. Chwała ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze  i na wieki wieków. Amen. 18 osób zmarłych z naszej parafii i 24 pogrzeby (również osób rodzinnie związanych z naszą parafią). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 19. W niedzielę 29 października ubiegłego roku zostało przeprowadzone w naszej parafii liczenie wiernych dominicantes, czyli obecnych na Mszy Świętej i communicantes, czyli przystępujących do Komunii Świętej. W kościele było nas w tym dniu około 331 osób, a Komunię Świętą przyjęło około 181 osób. Statystyka pokazuje, że w naszej parafii niedzielne praktyki religijne wiernych utrzymują się na tym samym poziomie, czyli około 30% obecności stanu personalnego parafii, choć w ostatnich latach jest nas trochę mniej.
 1. BISKUP PŁOCKI ZAPRASZA NA ORSZAK TRZECH KRÓLI. czytaj >>>
 2. Dzisiaj kończy się 46. Europejskie Spotkanie Młodych, które odbywało się w Lublanie (stolica Słowenii) w dniach 28 grudnia – 1 stycznia. Był to kolejny etap „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”, którą zapoczątkował Brat Roger z ekumenicznej wspólnoty Taizé pod koniec lat 70-tych. Spotkania odbywają się na przełomie roku, za każdym razem w innym mieście naszego kontynentu. Następne spotkanie zostało zaplanowane w stolicy Estonii Tallinie.
 3. Wczoraj minęła 1. rocznica śmierci papieża seniora Benedykta XVI, który zmarł 31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat. Był 265. papieżem Kościoła katolickiego i pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). Przyjął dewizę swojego pontyfikatu „Cooperates Veritatis” (współpracownicy prawdy).
 4. Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy dobrego i spokojnego pierwszego dnia i całego Nowego Roku, który będzie o jeden dzień dłuższy, ponieważ jest to rok przestępny. Narodzony Syn Boży niech błogosławi wszystkim solenizantom oraz jubilatom nowego tygodnia. Pamiętamy w modlitwie o chorych, a wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 5. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 2 stycznia (wtorek) – Święci Bazyli Wielki i Grzegorz z Nazjanzu. Biskupi i doktorzy Kościoła, którzy żyli w IV wieku.
 1. W okresie Bożego Narodzenia i w pierwszych dniach Nowego Roku przekazujemy sobie wyrazy serdeczności i wzajemnej pamięci. Niech z pomocą Świętej Bożej Rodzicielki Maryi spełnią się nasze najlepsze życzenia, które sobie w tym czasie składamy, a Nowy Rok 2024 niech będzie dla nas wszystkich czasem spokojnym i błogosławionym.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa