Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiejsza niedziela to uroczystość Trójcy Przenajświętszej, w której rozważamy wielką tajemnicę naszej wiary i dziękujemy za łaskę sakramentu chrztu świętego.

2. Wiarę w jednego Boga w Trzech Osobach wyznajemy za każdym razem, kiedy czynimy znak krzyża świętego. Niech więc znak krzyża będzie dla nas przypomnieniem, że dotykamy niepojętej tajemnicy oraz niech będzie zawsze naszym odważnym wyznaniem wiary
w Ojca i Syna, i Ducha Świętego – jednego Boga w Trójcy Osób.

3. W naszej parafii jest to jednocześnie niedziela uroczystości Pierwszej Komunii Świętej przez 12. dzieci z klasy trzeciej w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00. Dzieci uczestniczą w Białym Tygodniu, który będzie trwał do najbliższego czwartku. Modlitwę rozpoczynamy nabożeństwem majowym o godzinie 16:00, a później Msza Święta. W czwartek dzieci biorą udział w uroczystości Bożego Ciała, a dziewczęta proszę o posługę sypania kwiatkami przed Najświętszym Sakramentem w Boże Ciało i przez cały najbliższy rok. W środę dzieci otrzymują Pismo Święte Nowego Testamentu z pamiątkową dedykacją.

4. Słowa podziękowania dla pani katechetki Anny Rekosz za przygotowanie dzisiejszej uroczystości oraz dla Pana Jana – szafarza nadzwyczajnego Komunii Świętej, dla Pana Organisty i Pana Kościelnego, dla Pana Piotra i scholi parafialnej, dla księdza Krzysztofa za pomoc duszpasterską. Podziękowania dla rodziców za przygotowanie kościoła i dar ołtarza w postaci kompletu lekcjonarzy, z których czyta się Słowo Boże. Dziękuję za posługę fotograficzną i video oraz za dekorację kościoła. Serdeczne słowa wdzięczności dla Służby Liturgicznej Ołtarza i wszystkich, którzy przyczynili się do upiększenia naszej uroczystości.

5. Przed nami kolejny tydzień nabożeństw majowych, które w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godzinie 16:00, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00. W uroczystość Bożego Ciała nabożeństwo majowe zostanie odprawione w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00, a w najbliższą sobotę o godz. 9:30.

6. W niedzielę za tydzień po Mszy Świętej o godz. 15:00 do sali spotkań na plebanii zapraszam na spotkanie Radę Duszpasterską i Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży.

7. Wtorek 24 maja to wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest to również dzień powszechnej modlitwy za Kościół w Chinach. Ta intencja będzie nam towarzyszyć podczas nabożeństwa majowego.

8. W sobotę 28 maja przypada 35. rocznica śmierci Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który będąc Prymasem Polski kolejny raz oddał naszą Ojczyznę w macierzyńską opiekę Maryi. W nabożeństwie majowym będziemy się modlić o jego wyniesienie do chwały ołtarzy. Warto wiedzieć, że 16 maja br. minęła 60. rocznica przygotowania Ślubów Jasnogórskich, które Prymas Tysiąclecia napisał w więzieniu.

9. W najbliższą sobotę w płockiej bazylice katedralnej podczas Mszy Świętej o godz.11:00, biskup Roman Marcinkowski udzieli święceń diakonatu pięciu klerykom V roku Wyższego Seminarium Duchownego. Świecenia są zawsze okazją dla Kościoła diecezjalnego do modlitwy o liczne powołania do kapłaństwa i zakonu.

10. Czwartek 26 maja to Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 i 12:00 z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Zachęcam do dekoracji naszych domów i serdecznie zapraszam całą asystę procesyjną, poczty sztandarowe, druhny i druhów strażaków, Liturgiczną Służbę Ołtarza, dziewczęta sypiące kwiatkami oraz dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Pamiętajmy o tym, że Boże Ciało to uroczystość nakazana.

11. Bardzo proszę o przygotowanie czterech ołtarzy przez następujące miejscowości: ołtarz nr 1 przy posesji p. Plucińskich – Chrostowo Wielkie, ołtarz nr 2 przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe, ołtarz nr 3 przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, ołtarz nr 4 przy posesji p. Pikus – Chojnowo, Chojnówka i Kolonia Chojnowo. Ołtarz na Boże Ciało z Czernic Borowych wykonują w tym roku mieszkańcy ulicy Długiej i Bagiennej. Mieszkańcy tych samych ulic wykonują również wieniec dożynkowy na wrześniowe dożynki parafialne.

12. Po uroczystości Bożego Ciała rozpoczynamy tradycyjne święcenie pól w naszej parafii. W najbliższą sobotę 28 maja poświęcenie pól w miejscowości Miłoszewiec i Ostafieje, które rozpocznie się Mszą Świętą w kościele o godzinie 12:00.

13. W tym roku uroczystość Bożego Ciała łączy się z Dniem Matki. O naszych mamach w tym uroczystym dniu będziemy pamiętać w modlitwie, szczególnie w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00. Już dzisiaj składamy życzenia naszym mamom, które polecamy Bogu w modlitwie, prosząc dla nich o potrzebne łaski, by mogły dobrze wypełniać swoje życiowe zadania i obowiązki. Dla matek, które Bóg już wezwał do życia wiecznego, prośmy o Boże miłosierdzie, aby mogły cieszyć się wieczną nagrodą w niebie.

14. Trwają przygotowania do zorganizowania V Parafialnego Pikniku Rodzinnego, który planowany jest w niedzielę 5 czerwca za dwa tygodnie. Szczegółowy program pikniku zostanie podany w przyszłą niedzielę. Razem z Radą Duszpasterską i Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej zapraszamy wszystkich do współpracy i wspólnych przygotowań.

15. W piątek 27 maja przeżywamy Dzień Samorządu Terytorialnego. Jest to polskie święto, które zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2000 roku i upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. Katolicką patronką polskiego samorządu jest Święta Kinga, której polecamy w modlitwie naszych lokalnych pracowników samorządowych oraz składamy serdeczne życzenia wytrwałości w posłudze dla naszych „małych ojczyzn”.

16. Składamy najlepsze życzenia imieninowe i urodzinowe naszym parafianom i gościom, którzy będą obchodzić te uroczystości w tym tygodniu. Modlitwą otaczamy naszych bliskich zmarłych, szczególnie wezwanych z tego świata w ostatnim czasie.

17. Z Bożym błogosławieństwem zostaniemy posłani do naszych domów w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Pamiętajmy o wielkich dziełach, których Bóg dokonuje w naszym życiu.

18. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 26 maja (czwartek) – Świety Filip Nereusz. Kapłan odznaczający się wielką miłością bliźniego, ewangeliczną prostotą i radosną służbą Bogu. Założył zgromadzenie zakonne księży oratorianów (filipinów).

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa