Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Przeżywamy dziś uroczystość Najświętszej Trójcy. Jest to jednocześnie pierwsza niedziela, która po zakończonym w ubiegłą niedzielę czasie wielkanocnym wprowadza nas w tak zwany okres zwykły w roku liturgicznym. Dzisiaj Kościół przypomina nam, że Bóg jest Jeden w Trzech Osobach i ze szczególną czcią wypowiada słowa modlitwy: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”.
 2. Wyrazem naszej wiary w Trójcę Świętą jest również udział w nabożeństwach czerwcowych, podczas których w szczególny sposób oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Są one odprawiane w naszym kościele codziennie w połączeniu z Mszą Świętą, a w dzisiejszą niedzielę na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00.
 3. Dzisiejsza niedziela to druga w miesiącu. Modlitwę różańcową przed Mszą świętą o godzinie 10:00 prowadziło Koło Żywego Różańca z Żeber. Po Mszy Świętej w kościele spotkanie dla dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.
 4. Dzisiaj w sąsiedniej parafii Pawłowo doroczny odpust ku czci Świętego Antoniego z główną Mszą Świętą o godzinie 12:00.
 5. Za dwa tygodnie 25 czerwca w naszej parafii odpust ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników. O godzinie 12:00 uroczysta Suma z kazaniem, którą odprawi ks. dr hab. Andrzej Kobyliński – profesor etyki i filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00.
 6. W niedzielę za tydzień Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy przed Mszą Świętą o godz. 10:00 w trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
 7. Za tydzień w niedzielę w naszej parafii będzie obecny ksiądz neoprezbiter Dawid Gołębiewski, pochodzący z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Mławy, rodzinnie związany z naszą parafią, który podczas każdej Mszy Świętej udzieli nam błogosławieństwa prymicyjnego.
 8. W tym dniu przybędzie do naszej parafii dwoje redaktorów ukraińskiego Radia Maryja z siedzibą w Kijowie, którzy przedstawią nam sytuację społeczno – religijną w ogarniętej wojną Ukrainie. Po każdej Mszy Świętej można będzie złożyć ofiarę materialną do puszki na rzecz mediów promujących wartości chrześcijańskie w tym kraju. Jest to prośba księdza Andrzeja Gajewskiego – proboszcza parafii Zielona, który przez kilka lat był misjonarzem na Ukrainie.
 9. W najbliższy wtorek 13 czerwca o godzinie 16:00 Koła Żywego Różańca poprowadzą nabożeństwo różańcowe z okazji 100. rocznicy Objawień Fatimskich. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wynagradzającej i dziękujemy za tę jubileuszową inicjatywę modlitewną.
 10. Dzieci ze szkoły podstawowej otrzymują jeszcze dwie pamiątki niedzielnych Mszy Świętych, dzisiaj i za tydzień. W pierwszą niedzielę lipca w czasie Mszy Świętej o godzinie 10:00 odbędzie się zakończenie konkursu.
 11. Czwartek 15 czerwca to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w tradycji nazywana Bożym Ciałem. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 i 12:00, po której wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Na znak naszego szacunku dla Chrystusa Eucharystycznego zachęcam do dekoracji naszych domów. Serdecznie zapraszam całą asystę procesyjną, poczty sztandarowe, druhów strażaków, służbę liturgiczną ołtarza, dziewczęta sypiące kwiatkami, „dzieci fatimskie” oraz dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej i odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego. Boże Ciało to uroczystość nakazana, dlatego katolików obowiązuje udział w liturgii Mszy Świętej. W tym roku w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 i procesji eucharystycznej będzie nam towarzyszyła Gminna Orkiestra Dęta pod opieką kapelmistrza – p. Macieja Kowalskiego. Przed Mszą Świętą poświęcenie odnowionego feretronu ku czci Świętej Teresy od Jezusa.
 12. Bardzo proszę o przygotowanie czterech ołtarzy przez następujące miejscowości naszej parafii: przy posesji p. Plucińskich – Chrostowo, p. Łąkowskich – Czernice Borowe, p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, p. Pikus – Chojnowo, Chojnówka i Kolonia Chojnowo. Ołtarz na Boże Ciało z Czernic Borowych wykonują mieszkańcy ulicy Kościelnej, Sadowej, Dolnej, Jasnej i Krótkiej. Mieszkańcy tych ulic przygotowują również wieniec dożynkowy na dożynki parafialne.
 13. Po uroczystości Bożego Ciała rozpoczynamy tradycyjne poświęcenia pól w naszej parafii. W piątek 16 czerwca poświęcenie pól w miejscowości Dzielin, które rozpocznie się Mszą Świętą w kościele o godz. 16:00, a w sobotę w miejscowości Kownaty – Msza Święta o godz. 12:00.
 14. Pod hasłem „Czas na Rodzinę” dzisiaj w wielu polskich miastach, a w naszej diecezji m. in. w Płocku i Ciechanowie, organizowane są Marsze dla Życia i Rodziny, aby bardziej promować działania na rzecz poprawy sytuacji demograficznej w Polsce.
 15. Za nami VI Parafialny Piknik Rodzinny, który był świętem dzieci, młodzieży i dorosłych. Słowa podziękowania dla Rady Duszpasterskiej oraz Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej za organizację i przygotowanie pikniku. Jako organizatorzy dziękujemy za okazaną pomoc całej parafii, a także naszym szkołom, urzędom, instytucjom i stowarzyszeniom oraz osobom indywidualnym. Dziękujemy „młodym talentom”: Wiktorii i Sebastianowi,  harcerzom z drużyny „Zielony Płomień”, Panu Dzielnicowemu oraz Policji, druhnom i druhom z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za współpracę i pomoc w sprawach porządkowych. Dziękujemy myśliwym z Koła Łowieckiego Nr 2 w Ciechanowie, Paniom z Klubu Seniora, zespołowi „Dekalog” i grupie animacyjnej „TAKT”, Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej, Stajni „Księstwo”, motocyklistom z klubu „VROC POLSKA”, Panom obsługującym drezyny, wszystkim sponsorom i dobroczyńcom, a szczególnie Fundacji „SCALAM – prostujemy drogi życia” w Przasnyszu oraz Urzędowi Gminy i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czernicach Borowych.
 16. Parafia składa serdeczne gratulacje społecznościom naszych szkół z okazji osiągniętych sukcesów naukowych w gimnazjum i szkole podstawowej (czytaj więcej).
 17. Na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie nasza parafia zebrała w ubiegłą niedzielę 200 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.
 18. Dziękuję p. Januszowi i Bożennie Czarzastym z Dzielina za złożoną ofiarę materialną na rzecz parafii.
 19. KOMUNIKAT WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W PŁOCKU. Rektorat Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku informuje, że dnia 26 czerwca 2017 r. o godz. 10.00 odbędzie się pierwszy termin egzaminów wstępnych dla kandydatów do WSD w Płocku. Wymagane dokumenty należy składać do dnia 26 czerwca br. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (nr tel. 24/264-32-62). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej oraz na seminaryjnym Facebooku.
 20. Rekrutacja trwa. Zapraszamy do szkoły. Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu jest szkołą publiczną i całkowicie bezpłatną, kształcącą w kierunkach ważnych społecznie, takich jak: opiekun medyczny, technik masażysta, terapeuta zajęciowy, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka środowiskowa, technik usług kosmetycznych. Serdecznie zapraszamy – nabór już w czerwcu. Kontakt telefoniczny: 29 756 30 51, e-mail: sekretariat@zmsp-przasnysz.pl.
 21. W tych dniach księża obchodzą rocznice święceń kapłańskich, wśród nich jest ks. Jerzy Skorłutowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Macieja w Pawłowie i ks. Mieczysław Leśnikowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudusku, którzy będą wkrótce obchodzić złoty jubileusz kapłaństwa, święcenia bowiem otrzymali 18 czerwca 1967 r. Dostojnym Jubilatom składamy serdeczne życzenia, a główna uroczystość jubileuszowa odbędzie się za tydzień w kościele parafialnym w Grudusku podczas Mszy Świętej o godz. 12:00. Dzisiaj mija również moja 23. rocznica święceń kapłańskich, które przyjąłem w katedrze płockiej 11 czerwca 1994 r. z rąk śp. abp. Zygmunta Kamińskiego.
 22. Wszystkim parafianom i naszym gościom, którzy przeżywają w tym tygodniu swoje osobiste święta, szczególnie imieniny i urodziny oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, składamy najlepsze życzenia. Chorych wspieramy modlitwą, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 23. W tym tygodniu patronują nam:
 • 11 czerwca (niedziela) – Święty Barnaba, apostoł rodem z Cypru, bliski współpracownik świętego Pawła i towarzysz jego pierwszej podróży misyjnej.
 • 12 czerwca (poniedziałek) – Błogosławiony arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski i biskup pomocniczy Leon Wetmański oraz 108. Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej (wspomnienie obowiązkowe w diecezji płockiej).
 • 13 czerwca (wtorek) – Święty Antoni z Padwy (1195-1231). Prezbiter i doktor Kościoła, do którego tak chętnie zwracamy się w różnych potrzebach, ponieważ jest patronem zagubionych rzeczy i zaginionych ludzi.
 • 14 czerwca (środa) – Błogosławiony Michał Kozal (1893-1943). Biskup i męczennik obozu w Dachau.
 • 15 czerwca (środa) – Błogosławiona Jolanta, zakonnica, siostra świętej Kingi, która żyła w XIII wieku. Była wzorową żoną i matką, a pod koniec życia zakonnicą klauzurową.
 • 17 czerwca (sobota) – Święty Albert Chmielowski (1845-1916). Zakonnik i rozmodlony pokutnik, który odznaczał się heroiczną miłością bliźniego, dzieląc los z najuboższymi i pragnąc przywrócić im utraconą godność. Był utalentowanym malarzem, a jednak z miłości do Boga i do ludzi zrezygnował z kariery i zamieszkał wraz z bezdomnymi. Jest założycielem zgromadzeń zakonnych albertynów i albertynek, których zadaniem jest pomoc najuboższym. To on nas uczy, że trzeba być „dobrym jak chleb”.
 1. Uroczystość Trójcy Świętej zachęca nas, aby dążyć do jedności, która jest możliwa nawet wtedy, gdy ludzie nie darzą się sympatią. Z pamięcią o rodzinach z ulicy Kaczej w Czernicach Borowych, które przyjmują w tym czasie Obraz Jasnogórski, na trud tworzenia jedności pośród nas, niech Bóg nam pobłogosławi.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych z klas IV-VI wzięli udział w Ogólnopowiatowym konkursie ,,Aleksander Kakowski – syn Ziemi Przasnyskiej, współautor odzyskania niepodległości przez Polskę.’’ Organizatorem był Zespół Szkół w Nowej Krępie oraz Wójt Gminy Przasnysz przy współpracy z Fundacją “SCALAM – Prostujemy drogi życia” i Starostwem Powiatowym. Celem konkursu było:

 • zainteresowanie uczniów życiem i działalnością kardynała Aleksandra Kakowskiego,
 • poszerzenie wiedzy o wielkich postaciach Ziemi Przasnyskiej,
 • włączenie się w ogólnopolskie obchody rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości Polski organizowane pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
 • rozwinięcie w uczniach umiejętności samodzielnych poszukiwań materiałów źródłowych, ekspresji twórczej dzieci.

W konkursie wzięli udział uczniowie: Julita Przewodowska klasa IV, Maciej Budzyński klasa V b, Zuzanna Tylińska klasa V a, Rafał Rupiński klasa VI. Pierwszego czerwca odebraliśmy wyróżnienie dla Rafała Rupińskiego- ucznia klasy VI. Rafał wykonał piękną pracę malarską o charakterze niepodległościowym. Serdecznie gratulujemy Rafałowi i życzymy dalszych sukcesów i zaangażowania w talent plastyczny. Opiekunami tego konkursu były Panie: Justyna Graczyk – nauczyciel plastyki i Anita Zalewska – nauczyciel historii.

Sukcesy uczniów z gimnazjum im. 21. Pułku Piechoty “Dzieci Warszawy”, którzy uczestniczyli w konkursach  o tematyce historyczno – religijnej:

 1. Julia Krupa i Karolina Ćwiek z klasy 1b – zostały finalistkami Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o Świętym Maksymilianie. Dziewczęta wykazały się dużą znajomością życiorysu tego świętego, wielu jego pism oraz bardzo szczegółową znajomością historii Polski , głównie okresu II wojny światowej.
 2. Anna Zembrzuska klasa 3a – została finalistką III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. To kolejny sukces Ani , ponieważ w ubiegłym roku szkolnym była laureatką tego konkursu zajmując 3 miejsce w Polsce. Przygotowania do konkursu, udział we Mszy św. przy kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu , zwiedzanie Muzeum kapłana męczennika oraz wspólna modlitwa przy grobie księdza Jerzego, to ogromne przeżycie duchowe dla każdego uczestnika konkursu.

Do konkursu przystąpiły też : Wiktoria Rogowska i Martyna Miecznikowska.

 1. Wiktoria Rogowska – klasa 2b – została laureatką Konkursu „ Aleksander Kakowski– syn Ziemi Przasnyskiej, współautor odzyskania przez Polskę niepodległości” zajmując 3 miejsce w powiecie przasnyskim.  Wiktoria przygotowała prezentację multimedialną , w której zaprezentowała sylwetkę oraz zasługi księdza kardynała na rzecz niepodległego państwa. Prezentację przygotowali też inni uczniowie: Zofia Pszczółkowska i Mateusz Miączyński, wykazując się przy tym dużą solidnością i odpowiedzialnością.
 2. Katarzyna Marcińczykklasa 2a – została laureatką ogólnopolskiego konkursu “Wzór osobowy godny naśladowania – uczniowskie biografie” organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II.  Biografia Kasi, napisana przez dyrektora gimnazjum znajdzie się w publikacji zawierającej biografie  uczniów wyróżniających się aktywnością na rzecz lokalnej społeczności i niezwykłą osobowością. Gala konkursu odbędzie się w Senacie RP.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa