- Miejsce trzydziestej pierwszej niedzieli w roku liturgicznym zajmuje dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych. Oddajemy cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej i zostali zbawieni. Jednocześnie ta uroczystość jest dla nas przypomnieniem, że wszyscy mamy dążyć do świętości, a święci wskazują nam drogę do nieba, są naszymi orędownikami i otaczają nas swoją opieką.
- Msze Święte w naszym kościele o godzinie 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. O 11:30 Różaniec za zmarłych w części czwartej tajemnic chwalebnych, który zostanie poprowadzony z udziałem Kół Żywego Różańca z Czernic Borowych w połączeniu z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, ponieważ jest to pierwsza niedziela miesiąca. Dzisiaj mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej w kościele lub w domu korzystając z transmisji przez środki społecznego przekazu.
- Po Sumie za Parafian odprawianej o godzinie 12:00, wyruszy procesja żałobna wokół kościoła, gdzie przy pięciu stacjach będziemy modlić się za zmarłych, m.in. w wypominkach jednorazowych.
- Z powodu tak zwanego zamknięcia cmentarzy poświęcenie nowych nagrobków zaplanowane na dzisiaj nie odbędzie się. Mam nadzieję, że taka możliwość będzie w następne niedziele listopada po Mszy Świętej o godz. 10:00, 12:00 i 15:00. Również dzisiaj nie odbędzie się tradycyjna kwesta na renowację nagrobków o charakterze historycznym, pamiątkowym i patriotycznym.
- Jutro 2 listopada, to wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, w tradycji nazywane Dniem Zadusznym. Msze Święte o godzinie 10:00 (za wszystkich wiernych zmarłych z procesją żałobną wokół kościoła), godz. 12:00 i 16:30 (transmisja on-line). O godz. 16:00 odmówimy Różaniec rozważając tajemnice bolesne za dusze w czyśćcu cierpiące.
- Decyzją papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej w tym roku przez cały listopad można będzie codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Jednorazowy odpust zupełny z okazji Dnia Zadusznego można ofiarować tylko za cierpiących w czyśćcu. W tym celu należy spełnić następujące warunki: nawiedzić kościół, podczas nawiedzenia należy odmówić „Ojcze nasz” i „Wierzę”, dodać jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz przyjąć Komunię świętą. Nie trzeba zmarłych wymieniać z imienia, wystarczy wzbudzić intencję i ofiarować ten odpust za osobę zmarłą, która go najbardziej potrzebuje.
- W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca. Na zakończenie modlitwy różańcowej o godz. 16:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego, szczególnie z naszej parafii i wytrwałość w tych powołaniach.
- Przed nami również pierwszy piątek miesiąca, który jest poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od godziny 16:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty, a następnie Msza Święta wotywna ku czci Najświętszego Serca Jezusa.
- Najbliższa sobota, to pierwsza sobota miesiąca. Maryja jest pierwszą wśród zbawionych, dlatego naszą modlitwę za zmarłych ofiarujemy przez Jej Niepokalane Serce, odprawiając o godz. 10:00 Mszę Świętą wotywną, a pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
- W przyszłą niedzielę Różaniec przed Mszą Świętą o godz. 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Żeber, ponieważ będzie to druga niedziela miesiąca.
- W niedzielę za tydzień będziemy przeżywali XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, poświęcony w tym roku chrześcijanom w Republice Środkowoafrykańskiej, których będziemy wspierać modlitwą i ofiarą do puszki.
- W ramach ogólnopolskiej akcji modlitewnej pod nazwą „Różaniec Do Granic Nieba” w intencji dzieci zabitych przed narodzeniem oraz za dusze w czyśćcu cierpiące, zapraszam do wspólnej modlitwy różańcowej przez oktawę Wszystkich Świętych codziennie o godz. 16:00, a dzisiaj o godz. 11:30. W najbliższą sobotę i niedzielę modlitwa różańcowa odbędzie się o godz. 9:30. Więcej informacji na stronie naszej parafii. Dzisiaj w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej o godz. 19:00 zostanie odprawiona Msza Święta, która rozpocznie to modlitewne wydarzenie.
- We wtorek 3 listopada tradycyjnie wspominamy Świętego Huberta – biskupa z VII wieku, który jest patronem myśliwych i leśników, ponieważ w czasie polowania objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. Ta historia jest podobna do historii Jakuba Poczty i początków naszej parafii, a znak wieńca z krzyżem jest od 1946 roku oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego, dlatego wszystkich myśliwych z naszej parafii w tym dniu będziemy polecać Panu Bogu przez wstawiennictwo Świętego Huberta. W tym troku z powodu pandemii koronawirusa nie będzie Mszy Świętej za myśliwych żyjących i zmarłych, sprawowanej tego dnia w kościele parafialnym w Węgrze.
- W ubiegły piątek zakończył się konkurs różańcowy dla dzieci, który trwał przez miesiąc październik. Dziękuję grupie dzieci w liczbie 11. osób oraz ich rodzicom i opiekunom za udział w tym konkursie, pomimo trudnych okoliczności związanych z koronawirusem.
- Nadal przyjmowane są wypominki roczne, które można zamówić w zakrystii po Mszy Świętej lub w kancelarii parafialnej.
- Dziękujemy społeczności Szkoły Podstawowej w Czernicach Borowych za opiekę nad miejscami naszej pamięci narodowej na cmentarzu parafialnym, a także żołnierzom z jednostki wojskowej w Przasnyszu za symboliczną obecność w tych miejscach w ramach akcji „Żołnierska pamięć”.
- Dziękujemy za podarowane do kościoła chryzantemy oraz za przygotowanie okolicznościowej dekoracji, która zachęca nas do modlitwy za wszystkich zmarłych.
- Razem z Panem kościelnym dziękujemy za pomoc okazaną wczoraj przy sprzątaniu kościoła i dzwonnicy Rodzinie z ulicy Dolnej w Czernicach Borowych.
- W ubiegłym tygodniu parafia kupiła bezdotykowe urządzenie do dezynfekcji rąk, które znajduje się przy drzwiach głównych kościoła.
- Składamy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i naszym gościom obchodzącym w tym tygodniu urodziny, imieniny, różne rocznice i jubileusze. Chorych wspieramy naszą modlitwą, a wszystkich zmarłych w tych dniach listopadowych, szczególnie polecamy Bożemu miłosierdziu.
- Po długiej chorobie w czwartek 29 października w wieku 81 lat zmarł bp Józef Zawitkowski, emerytowany biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Był znanym kaznodzieją, nazywanym „złotoustym biskupem”. Swoje wystąpienia publikował jako ksiądz Tymoteusz Jednym z jego ulubionych motywów kazań było poszanowanie pracy na roli oraz przywiązanie do ziemi ojczystej i szacunek dla chleba.
- W środę 28 października br. zmarł ksiądz Andrzej Nowakowski, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Przeżył 59 lat, w tym 34 lata w kapłaństwie. Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w sobotę 31 października o godz. 11:00, w kościele parafii pw. Świętego Józefa w Makowie Mazowieckim. Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył Biskup Płocki Piotr Libera. Trumna z ciałem zmarłego kapłana została złożona w grobie na miejscowym cmentarzu.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
- W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
- 3 listopada (wtorek) – Święty Hubert. Biskup z VII wieku, który jest patronem myśliwych i leśników. Według przekazu historycznego w czasie polowania objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. Ta historia jest podobna do historii Jakuba Poczty i genezy naszej parafii z 1398 roku, a znak wieńca z krzyżem od 1946 roku jest oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego (wspomnienie dowolne).
- 4 listopada (środa) – Święty Karol Boromeusz (1538-1584). Biskup, znakomity teolog i wielki reformator Kościoła. Doprowadził do zakończenia Soboru Trydenckiego i gorliwie wprowadzał w życie jego postanowienia, m.in. zawdzięczamy mu powstanie seminariów duchownych, gdzie przyszli księża mogą się nie tylko uczyć, ale też kształtować swoją duchowość. W tym dniu zawsze obchodziliśmy imieniny Ojca Świętego Jana Pawła II.