Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych, czyli znanych i nieznanych, którzy już osiągnęli łaskę zbawienia. To ci, którzy opłukali swoje szaty we Krwi Baranka i swoim życiem pokazali, że można wybierać i pomnażać dobro. Dzisiejsza uroczystość jest dla nas przypomnieniem, że wszyscy jesteśmy powołani do miłości doskonałej, a znani i nieznani święci wskazują nam drogę do nieba i otaczają nas swoją opieką.
 2. Początki dzisiejszej uroczystości są związane z poświęceniem Matce Bożej i świętym męczennikom pogańskiej świątyni w Rzymie, zwanej Panteonem. Dokonał tego papież Bonifacy IV w 608 roku. W VIII wieku papież Grzegorz III w kościele Świętego Piotra erygował kaplicę poświęconą nie tylko męczennikom, ale Wszystkim Świętym. W 935 roku papież Jan XI ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada. Dzisiejsza uroczystość ma więc ponad tysiącletnią tradycję.
 3. Msze Święte w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. O godz. 11:30 również w kościele Różaniec za zmarłych (tajemnice chwalebne), który zostanie tradycyjnie poprowadzony przez Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych, za zmarłych kapłanów pracujących w naszej parafii i siostry zakonne pochodzących z naszej parafii. Tego dnia o godz. 19:00 zapraszam razem z Kołami Żywego Różańca na wspólny Różaniec za zmarłych, który będziemy chcieli ofiarować na cmentarzu parafialnym, korzystając z oświetlenia otoczenia cmentarza i odpowiedniej pogody.
 4. Po Mszy Świętej za Parafian o godz.12:00 wyruszy procesja żałobna na cmentarz. Przy pięciu stacjach będziemy modlić się za zmarłych, m.in. w wypominkach jednorazowych, a po zakończeniu nabożeństwa żałobnego zostaną poświęcone nowe pomniki nagrobne.
 5. Czwartek 2 listopada, to Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 (z procesją żałobną wokół kościoła), o godz. 15:00 i 16:30. O godzinie 16:00 odmówimy jeszcze jeden 33. Różaniec, rozważając tajemnice bolesne za dusze w czyśćcu cierpiące.
 6. Od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Jednorazowy odpust zupełny z okazji Dnia Zadusznego można ofiarować tylko za cierpiących w czyśćcu. W tym celu należy spełnić następujące warunki: nawiedzić kościół, podczas nawiedzenia należy odmówić „Ojcze nasz” i „Wierzę”, dodać jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz przyjąć Komunię Świętą. Niekoniecznie trzeba zmarłych wymieniać z imienia, wystarczy wzbudzić intencję i ofiarować ten odpust za osobę zmarłą, która go potrzebuje.
 7. Listopad to tradycyjnie miesiąc modlitwy za zmarłych, dlatego też przyjmowane są wypominki roczne, czyli imienna modlitwa za zmarłych wspominanych przez cały rok i polecanych miłosierdziu Bożemu.
 8. W piątek 3 listopada wspominamy Świętego Huberta – biskupa z VII wieku, który jest patronem myśliwych i leśników, ponieważ w czasie polowania objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. Ta historia jest podobna do historii Jakuba Poczty i genezy naszej parafii, a znak wieńca z krzyżem od 1946 roku jest oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego.
 9. W dniu wspomnienia Świętego Huberta o godzinie 17:00 w kościele parafialnym w Węgrze zostanie odprawiona Msza Święta w intencji myśliwych żyjących i zmarłych.
 10. Słowa podziękowania dla naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za pełnioną służbę porządkową i pomoc organizacyjną na parkingu przed kościołem oraz na drogach dojazdowych do cmentarza.
 11. Dziękujemy także za pomoc przy różnych pracach porządkowych w otoczeniu kościoła, cmentarza i plebanii. Szczególnie dziękujemy społeczności Szkoły Podstawowej i harcerzom ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień” za troskę nad grobami o charakterze patriotycznym i historycznym w nawiązaniu do ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Dziękujemy również społeczności Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasze Dzieci” za uczestnictwo w opiece nad grobami opuszczonymi i zapomnianymi w ramach programu „Ocalić od zapomnienia”.
 12. Serdeczne podziękowania dla Rady Duszpasterskiej, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Wolontariuszy za podjęcie się po raz dwunasty trudu przeprowadzenia kwesty przy bramach cmentarza na renowację najstarszych nagrobków, które znajdują się na naszym cmentarzu. Dziękujemy wszystkim, którzy w tej kweście uczestniczą i składają ofiarę materialną.
 13. Bardzo dziękuję wszystkim zatroskanym o nasze „Czernickie Powązki”. Do tej pory w stopniu podstawowym zostały odnowione dwa najstarsze nagrobki dziedzica Adama Kamińskiego z 1865 r. i jego matki Tekli z Żurawskich Kamińskiej z 1863 r. W ostatnich latach ostały zakończone prace renowacyjne płyty nagrobnej małżeństwa Zygmunta i Marii Lwowskich z przełomu XIX i XX wieku. Przy współpracy z Urzędem Gminy oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Ziemi Czernickiej odrestaurowano okazały grobowiec Rodziny Chełchowskich, w którym spoczywa Stanisław Chełchowski.
 14. Obecnie na zakończenia prac renowacyjnych czekają jeszcze dwa kolejne nagrobki: Marianny Wasiłowskiej z 1872 roku oraz Mateusza Otłowskiego z 1922 roku, który był ojcem Józefa Otłowskiego, urodzonego w Chojnowie, a później związanego z Płońskiem – nauczyciela i wychowawcy, autora książki pt. „Szkoły mojego życia”, opisującej m.in. dzieje parafii Czernice Borowe w latach międzywojennych i powojennych. W ubiegłym roku została położona starobrukowa kostka wokół jego grobu oraz uporządkowano otoczenie.
 15. Składam podziękowanie za przygotowanie okolicznościowej i nastrojowej dekoracji kościoła, która zachęca nas do modlitwy za zmarłych. Dziękuję też za ofiarowane chryzantemy przez naszych parafian i osoby sprzedające.
 16. Zwracam się z serdeczną prośbą do mieszkańców Żeber o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy oraz otoczenia w najbliższą sobotę 4 listopada, zamiast ostatniej soboty października. Rozpoczęcie prac porządkowych ok. godz. 11:15.
 17. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego w modlitwie różańcowej podziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz będziemy prosić o nowe powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, przede wszystkim z naszej wspólnoty parafialnej.
 18. Przed nami także pierwszy piątek miesiąca. Od godziny 15:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty. O godz. 16:00 Msza Święta wotywna ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 19. W pierwszą sobotę miesiąca będziemy naszą modlitwę za zmarłych ofiarować przez Niepokalane Serce Maryi, która jest pierwszą wśród zbawionych. O godz. 9:00 Msza Święta wotywna, a o godz. 9:30 Różaniec.
 20. Niedziela za tydzień będzie również pierwszą w miesiącu, dlatego podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią za zmarłych.
 21. Policja apeluje o ostrożność i odpowiedzialność na drodze podczas powrotów do rodzinnych miejscowości. Zachowajmy więc rozwagę i bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych użytkowników naszych dróg, aby podróżować spokojnie i bezpiecznie.
 22. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
 • 3 listopada (piątek) – Święty Hubert. Biskup z VII wieku, który jest patronem myśliwych i leśników. Według przekazu historycznego w czasie polowania objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. Ta historia jest podobna do historii Jakuba Poczty i genezy naszej parafii z 1398 roku, a znak wieńca z krzyżem od 1946 roku jest oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego (wspomnienie dowolne).
 • 4 listopada (sobota) – Święty Karol Boromeusz (1538-1584). Biskup, znakomity teolog i wielki reformator Kościoła. Doprowadził do zakończenia Soboru Trydenckiego i gorliwie wprowadzał w życie jego postanowienia, m.in. zawdzięczamy mu powstanie seminariów duchownych, gdzie przyszli księża mogą się nie tylko uczyć, ale też kształtować swoją duchowość. W tym dniu zawsze obchodziliśmy imieniny Ojca Świętego Jana Pawła II.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa