Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
9:30 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





  1. Dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych, czyli znanych i nieznanych, którzy już osiągnęli łaskę zbawienia. To ci, którzy opłukali swoje szaty we Krwi Baranka i swoim życiem pokazali, że można wybierać i pomnażać dobro. Dzisiejsza uroczystość jest dla nas przypomnieniem, że wszyscy jesteśmy powołani do miłości doskonałej, a znani i nieznani święci wskazują nam drogę do nieba i otaczają nas swoją opieką.
  2. Początki dzisiejszej uroczystości są związane z poświęceniem Matce Bożej i świętym męczennikom pogańskiej świątyni w Rzymie, zwanej Panteonem. Dokonał tego papież Bonifacy IV w 608 roku. W VIII wieku papież Grzegorz III w kościele Świętego Piotra erygował kaplicę poświęconą nie tylko męczennikom, ale Wszystkim Świętym. W 935 roku papież Jan XI ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada. Dzisiejsza uroczystość ma więc ponad tysiącletnią tradycję.
  3. Msze Święte w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. O godz. 11:30 również w kościele Różaniec za zmarłych (tajemnice chwalebne), który zostanie tradycyjnie poprowadzony przez Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych, za zmarłych kapłanów pracujących w naszej parafii i siostry zakonne pochodzących z naszej parafii. Tego dnia o godz. 19:00 zapraszam razem z Kołami Żywego Różańca na wspólny Różaniec za zmarłych, który odbędzie się na cmentarzu parafialnym, korzystając z oświetlenia otoczenia cmentarza i odpowiedniej pogody. Ze względu na rangę uroczystości w dzisiejszy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  4. Po Mszy Świętej o godz.12:00 wyruszy procesja żałobna na cmentarz. Przy pięciu stacjach będziemy modlić się za zmarłych, m.in. w wypominkach jednorazowych, a po zakończeniu nabożeństwa żałobnego zostaną poświęcone nowe pomniki nagrobne.
  5. Sobota 2 listopada, to Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 (z procesją żałobną wokół kościoła na ile będzie to możliwe), o godz. 12:00 i 16:30. O godzinie 16:00 odmówimy jeszcze jeden 33. Różaniec, rozważając tajemnice bolesne za dusze w czyśćcu cierpiące.
  6. Od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Jednorazowy odpust zupełny z okazji Dnia Zadusznego można ofiarować tylko za cierpiących w czyśćcu. W tym celu należy spełnić następujące warunki: nawiedzić kościół, podczas nawiedzenia należy odmówić „Ojcze nasz” i „Wierzę”, dodać jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz przyjąć Komunię Świętą. Niekoniecznie trzeba zmarłych wymieniać z imienia, wystarczy wzbudzić intencję i ofiarować ten odpust za osobę zmarłą, która go potrzebuje.
  7. Listopad to tradycyjnie miesiąc modlitwy za zmarłych, dlatego też przyjmowane są wypominki roczne, czyli imienna modlitwa za zmarłych wspominanych przez cały rok i polecanych miłosierdziu Bożemu.
  8. W niedzielę 3 listopada wspominamy Świętego Huberta – biskupa z VII wieku, który jest patronem myśliwych i leśników, ponieważ w czasie polowania objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. Ta historia jest podobna do historii Jakuba Poczty i genezy naszej parafii, a znak wieńca z krzyżem od 1946 roku jest oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego.
  9. W dniu wspomnienia Świętego Huberta o godzinie 17:00 w kościele parafialnym w Węgrze zostanie odprawiona Msza Święta w intencji myśliwych żyjących i zmarłych.
  10. Słowa podziękowania dla naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za pełnioną służbę porządkową i pomoc organizacyjną na parkingu przed kościołem oraz na drogach dojazdowych do cmentarza.
  11. Dziękujemy społeczności Szkoły Podstawowej i harcerzom ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień” za troskę nad grobami o charakterze patriotycznym i historycznym w nawiązaniu do ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Dziękujemy również żołnierzom z jednostki wojskowej w Przasnyszu za symboliczną obecność w tych miejscach w ramach akcji „Żołnierska pamięć”.
  12. Serdeczne podziękowania dla Rady Duszpasterskiej, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Wolontariuszy za podjęcie się po raz trzynasty trudu przeprowadzenia kwesty przy bramach cmentarza na renowację najstarszych nagrobków, które znajdują się na naszym cmentarzu. Dziękujemy wszystkim, którzy w tej kweście uczestniczą i składają ofiarę materialną.
  13. Bardzo dziękuję wszystkim zatroskanym o nasze „Czernickie Powązki”. Do tej pory w stopniu podstawowym zostały odnowione dwa najstarsze nagrobki dziedzica Adama Kamińskiego z 1865 r. i jego matki Tekli z Żurawskich Kamińskiej z 1863 r. W ostatnich latach ostały zakończone prace renowacyjne płyty nagrobnej małżeństwa Zygmunta i Marii Lwowskich z przełomu XIX i XX wieku. Przy współpracy z Urzędem Gminy oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Ziemi Czernickiej odrestaurowano okazały grobowiec Rodziny Chełchowskich, w którym spoczywa Stanisław Chełchowski. Dziękuję za współpracę i okazywaną pomoc firmie kamieniarskiej „Smoliński” z Przasnysza.
  14. Obecnie na zakończenia prac renowacyjnych czekają jeszcze dwa kolejne nagrobki: Marianny Wasiłowskiej z 1872 roku oraz Mateusza Otłowskiego z 1922 roku, który był ojcem Józefa Otłowskiego, urodzonego w Chojnowie, a później związanego z Płońskiem – nauczyciela i wychowawcy, autora książki pt. „Szkoły mojego życia”, opisującej m.in. dzieje parafii Czernice Borowe w latach międzywojennych i powojennych. W ubiegłych latach została położona starobrukowa kostka wokół jego grobu oraz uporządkowano otoczenie.
  15. Zakończyły się prace związane z naprawą fragmentu ogrodzenia cmentarza. Rozpoczęły się prace związane z inwestycją „Polski Ład dla Zabytków”, które potrwają do końca listopada, dlatego prośba o zwrócenie uwagi na utrudnienia wokół kościoła.
  16. Składam podziękowanie za przygotowanie okolicznościowej i nastrojowej dekoracji kościoła, która zachęca nas do modlitwy za zmarłych. Dziękuję też za ofiarowane chryzantemy przez naszych parafian i osoby sprzedające. Dziękuję za pomoc okazywaną przy pracach porządkowych na cmentarzu w otoczeniu kościoła i plebanii. Dziękuję również mieszkańcom Dzielina za współpracę porządkową w dniu wczorajszym oraz druhom strażakom z naszej jednostki OSP.
  17. Dzisiaj przeżywamy pierwszy piątek miesiąca. Od godziny 11:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, który jest sprawowany przed każdą Mszą Świętą.
  18. Jutro w pierwszą sobotę miesiąca będziemy naszą modlitwę za zmarłych ofiarować przez Niepokalane Serce Maryi, która jest pierwszą wśród zbawionych. O godz. 9:30 Różaniec, a następnie zostanie odprawiona pierwsza Msza Święta z Dnia Zadusznego.
  19. Najbliższa niedziela będzie również pierwszą w miesiącu, dlatego podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią za zmarłych. Przypominam, że od najbliższej niedzieli nie będzie Msza Świętej o godz. 8:30, a pierwsza Msza Święta będzie odprawiana o godz. 9:30, czyli pół godziny wcześniej.
  20. Policja apeluje o ostrożność i odpowiedzialność na drodze podczas naszych podróży. Zachowajmy więc rozwagę i bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych użytkowników drogi, aby podróżować spokojnie i bezpiecznie.
  21. Niech Boże błogosławieństwo i orędownictwo świętych umacniają nas, aby podejmować przesłanie ośmiu błogosławieństw i żyć nimi na co dzień.
Rok liturgiczny 2024/2025
Herb Diecezji Płockiej

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Poczta www

Archiwa