- Dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych, czyli znanych i nieznanych, którzy już osiągnęli łaskę zbawienia. To ci, którzy opłukali swoje szaty we Krwi Baranka i swoim życiem pokazali, że można wybierać i pomnażać dobro. Dzisiejsza uroczystość jest dla nas przypomnieniem, że wszyscy jesteśmy powołani do miłości doskonałej, a znani i nieznani święci wskazują nam drogę do nieba i otaczają nas swoją opieką.
- Początki dzisiejszej uroczystości są związane z poświęceniem Matce Bożej i świętym męczennikom pogańskiej świątyni w Rzymie, zwanej Panteonem. Dokonał tego papież Bonifacy IV w 608 roku. W VIII wieku papież Grzegorz III w kościele Świętego Piotra erygował kaplicę poświęconą Wszystkim Świętym, ale nie tylko męczennikom. W 935 roku papież Jan XI ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada. Dzisiejsza uroczystość ma więc ponad tysiącletnią tradycję.
- Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 i 12:00. O 11:30 również w kościele Różaniec za zmarłych (tajemnice chwalebne), który zostanie poprowadzony z udziałem Kół Żywego Różańca z Czernic Borowych za zmarłych kapłanów pracujących w naszej parafii i sióstr zakonnych pochodzących z naszej parafii. Pamiętajmy, że dzisiaj jest obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej, ale ze względu na uroczystość nie ma obowiązku zachowania postu od pokarmów mięsnych.
- Po Mszy Świętej za Parafian o godzinie 12:00 wyruszy procesja żałobna na cmentarz. Przy pięciu stacjach będziemy modlić się za zmarłych, m.in. w wypominkach jednorazowych, a po zakończeniu nabożeństwa żałobnego zostaną poświęcone nowe pomniki nagrobne.
- Sobota 2 listopada, to Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 (z procesją żałobną wokół kościoła), o godz. 11:30 i 16:30. O godzinie 16:00 odmówimy jeszcze jeden Różaniec, rozważając tajemnice bolesne za dusze w czyśćcu cierpiące.
- Od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Jednorazowy odpust zupełny z okazji Dnia Zadusznego można ofiarować tylko za cierpiących w czyśćcu. W tym celu należy spełnić następujące warunki: nawiedzić kościół, podczas nawiedzenia należy odmówić „Ojcze nasz” i „Wierzę”, dodać jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz przyjąć Komunię Świętą. Niekoniecznie trzeba zmarłych wymieniać z imienia, wystarczy wzbudzić intencję i ofiarować ten odpust za osobę zmarłą, która go potrzebuje.
- Listopad to tradycyjnie miesiąc modlitwy za zmarłych, dlatego też przyjmowane są wypominki roczne, czyli imienna modlitwa za zmarłych wspominanych przez cały rok i polecanych miłosierdziu Bożemu.
- Uroczystość Wszystkich Świętych w tym roku to pierwszy piątek miesiąca. O godz. 11:30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Różaniec zakończony Litanią do Wszystkich Świętych. Sakrament pokuty przed każdą Mszą Świętą.
- Dzień Zaduszny to pierwsza sobota miesiąca. Maryja jest pierwszą wśród zbawionych i jest Matką Miłosierdzia, dlatego naszą modlitwę za zmarłych ofiarujemy przez Jej Niepokalane Serce.
- Najbliższa niedziela będzie pierwszą w miesiącu listopadzie, dlatego podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.
- W niedzielę 3 listopada wspominamy Świętego Huberta – biskupa z VII wieku, który jest patronem myśliwych i leśników, ponieważ w czasie polowania objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. Ta historia jest podobna do historii Jakuba Poczty i genezy naszej parafii, a znak wieńca z krzyżem od 1946 roku jest oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego.
- W dniu wspomnienia Świętego Huberta o godzinie 17:00 w kościele parafialnym w Węgrze zostanie odprawiona Msza Święta w intencji myśliwych żyjących i zmarłych.
- Słowa podziękowania dla druhen i druhów z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej za pełnioną służbę porządkową i pomoc organizacyjną na parkingu przed kościołem.
- Dziękujemy także za pomoc przy różnych pracach porządkowych w otoczeniu kościoła, cmentarza i plebanii. Szczególnie dziękujemy harcerzom ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień” za uporządkowanie grobów o charakterze patriotycznym oraz za otoczenie troską grobów zapomnianych w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia”. Dziękujemy również społeczności Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasze Dzieci” za uczestnictwo w opiece nad grobami opuszczonymi i zapomnianymi.
- Serdeczne podziękowania dla Rady Duszpasterskiej, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, Liturgicznej Służby Ołtarza, Harcerzy i Wolontariuszy za podjęcie się po raz dziewiąty trudu przeprowadzenia kwesty przy bramie cmentarza na renowację najstarszych nagrobków, które znajdują się na naszym cmentarzu. Dziękujemy wszystkim, którzy w tej kweście uczestniczą i składają ofiarę materialną.
- Bardzo dziękuję firmie kamieniarskiej p. Mirosława Smolińskiego za pomoc w renowacji nagrobków o charakterze zabytkowym, które znajdują się na cmentarzu parafialnym. Do tej pory w stopniu podstawowym zostały odnowione dwa najstarsze nagrobki dziedzica Adama Kamińskiego z 1865 r. i jego matki Tekli z Żurawskich Kamińskiej z 1863 r. W ostatnim czasie zostały zakończone prace renowacyjne płyty nagrobnej małżeństwa Zygmunta i Marii Lwowskich z przełomu XIX i XX wieku. Na odnowienie czekają jeszcze dwa kolejne nagrobki: Marianny Wasiłowskiej z 1872 r. oraz Mateusza Otłowskiego, który był ojcem Józefa Otłowskiego, urodzonego w Chojnowie, a później związanego z Płońskiem – nauczyciela i wychowawcy, autora książki pt. „Szkoły mojego życia”, opisującej m.in. dzieje parafii Czernice Borowe w latach międzywojennych i powojennych.
- Dziękujemy również za podarowane do kościoła chryzantemy. Okolicznościowa dekoracja zachęca nas do modlitwy za zmarłych.
- W uroczystość Wszystkich Świętych życzymy sobie wzajemnie wielu łask Bożych, ponieważ wszyscy obchodzimy dzisiaj dzień swojego świętego patrona w niebie. Prośmy więc, aby nasi patronowie wypraszali dla nas Boże błogosławieństwo na każdy kolejny dzień.