Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dziś piąta niedziela wielkanocna. Liturgia Słowa Bożego ukazuje nam ustanowienie pierwszych diakonów. Jest to przypomnienie, że każdy z nas jest powołany do służby Bogu i Kościołowi, a tym samym drugiemu człowiekowi.

2. W naszej parafii jest to jednocześnie niedziela uroczystego Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego przez 12 dzieci z klasy czwartej, które obędzie się w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00. Dzieci, które dzisiaj odnowią przyrzeczenia Chrztu Świętego uczestniczą w Białym Tygodniu, który będzie trwał do piątku 23 maja. Modlitwę rozpoczynamy o godzinie 16:00 nabożeństwem majowym, a później Msza Święta.

3. Słowa podziękowania dla pani katechetki Anny Rekosz za przygotowanie dzisiejszej uroczystości Komunii Świętej Generalnej, dla rodziców za przygotowanie kościoła i dar ołtarza w postaci ampułek na wodę i wino, a także dla Pana Organisty, Pana Kościelnego i Pana Jana – szafarza nadzwyczajnego Komunii Świętej. Serdeczne słowa wdzięczności dla wszystkich, którzy przyczynili się do upiększenia dzisiejszej uroczystości.

4. Dzisiaj przypada 70. rocznica bitwy pod Monte Cassino, w której poległo 923 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. 18 maja 1944 roku plutonowy Emil Czech na wzgórzu zdobytym przez polskich żołnierzy odegrał Hejnał Mariacki. Na pamiątkę tych wydarzeń dzisiaj w Krakowie przed hejnałem zostanie zagrany na trąbce refren słynnej piosenki pt. „Czerwone maki na Monte Cassino”.

5. Dzisiaj w dniu wspomnienia 94. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II dziękujemy Bogu za kanonizację papieża Polaka podczas diecezjalnego dziękczynienia, które odbędzie się w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie o godz. 12:00.

6. W tym miesiącu tradycyjnie odprawiamy nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. W dni powszednie modlimy się śpiewem Litanii Loretańskiej o godz. 16:00, a w niedzielę podczas Mszy Świętej o godz. 15:00.

7. Pielgrzymka do sanktuarium Matki Boże Bolesnej w Oborach obędzie się w sobotę 24 maja 2014 r. Wyjazd o godzinie 6:00 z przystanku autobusowego w Czernicach Borowych. Organizatorzy pielgrzymki proszą o punktualność oraz o to, aby zabrać ze sobą modlitewniki, śpiewniki i przyjmowane lekarstwa.

8. Prawdopodobnie w najbliższy czwartek 22 maja rozpoczną się prace remontowe kamiennego muru, który stanowi ogrodzenie naszego kościoła. W miejscu prowadzonych prac pojawią się utrudnienia, dlatego będąc w pobliżu wykonywanych prac budowlanych zachowajmy szczególną ostrożność.

9. Serdeczne podziękowania dla mieszkańców Kownat za ofiarę materialną na renowację paramentów do procesji eucharystycznych.

10. W sobotę 24 maja przeżywamy liturgiczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych, które zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego w 1816 roku przez papieża Piusa VII jako podziękowanie za wyzwolenie z niewoli napoleońskiej.

11. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI tego dnia będziemy się modlili za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież wydał list apostolski, w którym postanawia, że dzień 24 maja każdego roku ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju.

12. Biskup Wojciech Polak, dotychczasowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, został mianowany w sobotę 17 maja przez papieża Franciszka nowym metropolitą gnieźnieńskim i kolejnym Prymasem Polski.

13. Za tydzień w niedzielę 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, dlatego Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że Europę trzeba budować nie tylko na wartościach ekonomicznych, ale przede wszystkim opierając ją na wartościach duchowych. Biskupi zachęcają do udziału w głosowaniu i apelują o odpowiedzialny wybór osób, którym na sercu leży autentyczne dobro Europy i Polski: „Włączając się w apel Biskupów Wspólnoty Europejskiej, aby każdy z nas, obywateli Europy, w duchu odpowiedzialności za nią i dobrze spełnionego obowiązku poszedł do urn wyborczych i oddał w wyborach do Parlamentu Europejskiego swój głos zgodnie z własnym dobrze uformowanym sumieniem. W ten sposób – poprzez naszych przedstawicieli, którzy będą działać w Parlamencie Europejskim w duchu nauczania Świętego Jana Pawła II – my sami będziemy mogli wypełnić te zobowiązania, które w odniesieniu do budowania jedności europejskiej pozostawił nam Święty Jan Paweł II”.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa