Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. W Ewangelii według Świętego Jana piątej niedzieli Wielkanocy, Jezus w mowie pożegnalnej zostawia nam swoisty testament i przypomina, że jest winnym krzewem, a my powinniśmy być latoroślami, które obficie owocują w swoim czasie (por. J 15, 1-8). Księga Dziejów Apostolskich ukazują nam prawdę, że miłość Boża przemienia nasze życie. Taką rzeczywistość przeżywamy w niedzielnej liturgii, świętując radość zmartwychwstania, wyzwolenia każdego człowieka z lęku i grzechu. Eucharystia pomaga nam w przyjęciu, zrozumieniu i wprowadzeniu w życie miłości Ojca, który daje nam swego Syna.
 2. Przeżywamy dziś ostatnią niedzielę kwietnia. Z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska jest to XVIII Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. W tym roku nosi hasło: „Na drogach jesteśmy z bliźnimi”. Niech wspólna modlitwa przyniesie więcej rozwagi, rozsądku i mądrości w czasie naszych pieszych, rowerowych, motocyklowych czy samochodowych podróży. Prośmy o to Bożą Opatrzność przez wstawiennictwo Świętego Krzysztofa oraz Świętego Jana Pawła II.
 3. Dzisiejsza niedziela to w naszej parafii uroczystość sakramentu bierzmowania, którego podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 udzieli J.E. biskup Roman Marcinkowski 30. osobowej grupie młodzieży. Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Biskup poświęci nowy dźwiękoszczelny konfesjonał z pętlą indukcyjną. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do dzisiejszej uroczystości. Księżom z naszego dekanatu z księdzem dziekanem na czele i dekanatu dzierzgowskiego. Rodzicom, nauczycielom i katechetom za trud wychowania oraz przygotowanie religijne młodzieży. Pani Beacie Gregorczyk – opiekunce grupy, Panu Organiście Adrianowi, Panu Zakrystianinowi Adrianowi, Panu Szafarzowi Stanisławowi oraz Służbie Liturgicznej Ołtarza. Serdecznie dziękuję rodzicom bierzmowanej młodzieży za dar ołtarza dla naszej parafii, którym jest ornat ku czci Matki Bożej oraz za pomoc w przygotowaniu kościoła do dzisiejszej uroczystości. Wszystkim za wszystko Bóg zapłać.
 4. Jutro w poniedziałek o godz. 15:00 w kościele odbędzie się spotkanie dzieci z rodzicami przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej, która została zaplanowana w niedzielę 19 maja o godz. 12:00.
 5. W środę 1 maja rozpoczynamy miesiąc poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwo majowe z „Litanią loretańską” w dni powszednie o godzinie 16:00, a w niedziele i uroczystości na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 15:00 (z małymi wyjątkami). Starajmy się uczestniczyć w nabożeństwie majowym w kościele oraz módlmy się rodzinnie, a także z sąsiadami lub ze znajomymi, polecając Majowej Pani wszystkie nasze codzienne sprawy.
 6. Miesiąc maj jest dobrą okazją do zatroskania o przydrożne kapliczki, figurki i krzyże, ponieważ są to milczący świadkowie historii naszych „małych ojczyzn” oraz świadectwo wiary naszych przodków, a często też piękny wyraz rzemiosła ludowego oraz zachęta do okazjonalnej modlitwy. Cieszy to, że przydrożne i przydomowe krzyże i kapliczki powstają również współcześnie.
 7. Dzień 1 maja jest także Międzynarodowym Świętem Pracy, które wprowadzono w 1886 roku w Stanach Zjednoczonych. Naszą modlitwą przez wstawiennictwo Świętego Józefa Rzemieślnika obejmiemy szczególnie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i trudną sytuacją materialną. To również okrągła 20. rocznica przystąpienia do Unii Europejskiej.
 8. W czwartek 2 maja z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi Narodowej, wyrazimy troskę o właściwy duchowy i materialny rozwój naszej Ojczyzny, szczególnie w modlitwie podczas nabożeństwa majowego. Pamiętajmy, że flaga państwowa, wyraża nasze przywiązanie do barw narodowych i nasz patriotyzm.
 9. Piątek 3 maja to uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która jest główną patronką naszej Ojczyzny. To również 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Msze Święte będą odprawione o godzinie 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line) z nabożeństwem majowym. Spowiedź z okazji pierwszego piątku miesiąca przed każdą Mszą Świętą.
 10. Ze względu na rangę uroczystości w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 11. W piątek 3 maja o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji naszej Ochotniczej Straży Pożarnej z okazji wspomnienia Świętego Floriana oraz z modlitwą za Ojczyznę. Druhny i druhów razem z bliskimi zapraszamy do wspólnej modlitwy i świętowania. Po Mszy Świętej przejście na cmentarz, podniesienie flagi na maszt przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz modlitwa za zmarłych braci strażaków przy figurce Świętego Floriana.
 12. W niedzielę 5 maja o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji maturzystów z naszej parafii. Będzie to modlitwa dziękczynna za pomyślne ukończenie szkoły oraz prośba o światło Ducha Świętego w czasie egzaminów maturalnych. Zapraszamy wszystkich maturzystów razem z rodzicami i bliskimi do wspólnej modlitwy.
 13. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa oraz poprosimy o nowe i święte powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, także z naszej parafii. W tej intencji na zakończenie nabożeństwa majowego zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 14. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi i nabożeństwo majowe. Modlitwa różańcowa rozpocznie się o godz. 9:30.
 15. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. W czasie Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo majowe oraz procesja eucharystyczna. Zapraszam asystę procesyjną, poczty sztandarowe oraz dziewczęta do sypania kwiatkami, jeśli będzie taka możliwość.
 16. Bardzo dziękuję paniom z Nowych Czernic od strony Chojnowa za pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w dniu wczorajszym.
 17. Msze Święte są odprawiane w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 18. SŁOWO ZACHĘTY BISKUPA PŁOCKIEGO DO UDZIAŁU W NABOŻEŃSTWACH MAJOWYCH. Drodzy Diecezjanie! 160 lat temu, po upadku powstania styczniowego, biskup płocki Wincenty Chościak Popiel wydał list pasterski, w którym ustanowił w naszej diecezji nabożeństwo majowe do Matki Bożej i prosił, by gromadzić się w kościołach na śpiewie Litanii loretańskiej oraz rozmyślaniu o życiu Jezusa i Maryi. Niech ta rocznica zachęca nas do udziału w nabożeństwach majowych w naszych kościołach, kaplicach, przy krzyżach i figurach przydrożnych, a także w naszych domach. Biskup Popiel prosił, by na nabożeństwo majowe przychodzili zwłaszcza rodzice i modlili się w intencji dzieci i młodzieży. Ta intencja jest także dziś bardzo aktualna. Myślimy szczególnie o maturzystach i rozeznających powołanie życiowe, aby nie bali się wyboru małżeństwa, by byli także otwarci na życie kapłańskie, zakonne i misyjne. Zjednoczmy się także we wspólnym błaganiu w intencji poszanowania życia ludzkiego, odmawiając modlitwę, którą zostawił nam św. Jan Paweł II.
  Bardzo dziękuję Wam za pięknie przyozdobione w maju krzyże, kapliczki i figury. Jest to wyrazem naszej wiary w Boga, który przez te znaki kultu przypomina nam, ze jest pośród nas obecny na drogach naszego życia. Na czas majowej modlitwy wypraszam Wam, przez wstawiennictwo Matki Jezusa Chrystusa,nBoże błogosławieństwo! Bp Szymon Stułkowski Biskup Płocki.
 19. W poniedziałek 29 kwietnia przypada 79. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau. Z inicjatywy Episkopatu Polski jest to Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, dlatego pamiętajmy w modlitwie o kapłanach i osobach konsekrowanych, którzy złożyli ofiarę z życia w czasie II wojny światowej. Jak co roku główne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego odbędą się tego dnia w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Stanowi to kontynuację dziękczynnych pielgrzymek księży – więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, którzy 29 kwietnia 1945 roku zostali cudownie wyzwoleni z obozowej niedoli za przyczyną Świętego Józefa Kaliskiego.
 20. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia z pamięcią w Modlimy się za wszystkich chorych, szczególnie przebywających w szpitalu. Naszą modlitwą otaczamy również zmarłych, którzy odeszli w ostatnim czasie do wieczności, szczególnie w wyniku tragicznych wypadków drogowych i katastrof komunikacyjnych. Policja przypomina o ostrożności i rozwadze na drodze podczas długiego weekendu.
 21. W sobotę 27 kwietnia br. zmarł ks. Stanisław Kamionowski, emerytowany proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Wyszynach Kościelnych. Odszedł do Pana w wieku 92 lat, w 66 roku kapłaństwa. Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego zostanie odprawiona w poniedziałek 29 kwietnia o godz. 13:00 w kościele parafialnym Trójcy Świętej w Mławie. Następnie ciało zmarłego kapłana zostanie złożone na cmentarzu parafialnym w Mławie.
 22. Po Mszy Świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego kapłana została złożona do grobu na miejscowym cmentarzu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 23. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 29 kwietnia (sobota) – Święta Katarzyna ze Sieny. Dziewica i doktor Kościoła oraz patronka Europy, która ma swoje doniosłe miejsce w historii Kościoła średniowiecznej Europy (święto).
 • 2 maja (czwartek) – Święty Atanazy Wielki z Aleksandrii. Biskup i Doktor Kościoła, broniący bóstwa Chrystusa oraz autor znakomitych dzieł w obronie wiary. W Płocku w tym dniu jest wspominany Święty Zygmunt – król Burgundów we Francji, który zmarł śmiercią męczeńską 1 maja 523 r.
 • 4 maja (sobota ) – Święty Florian. Rzymski żołnierz i męczennik z IV wieku, patron i strażaków oraz hutników.
 1. Niech Bóg nam pobłogosławi w naszej modlitwie o łaskę, która będzie wsparciem dla wszystkich pasterzy Kościoła Chrystusowego, aby wiernie pełnili swoją misję.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa