Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. W Ewangelii piątej niedzieli Wielkanocy Jezus przypomina nam o tym, abyśmy się wzajemnie miłowali. W początkach chrześcijaństwa wzajemna miłość była zachętą i inspiracją dla pogan. Warto o tym pamiętać i żyć w taki sposób, aby inni widzieli, że jesteśmy uczniami Jezusa.

2. Przeżywamy dziś ostatnią niedzielę kwietnia, która według programu duszpasterskiego jest X Ogólnopolską Niedzielą Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Niech nasza wspólna modlitwa przyniesie większą rozwagą i ostrożność w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych podróży. Starajmy się być bezpiecznymi użytkownikami dróg i pojazdów.

3. Dzisiaj podczas każdej Mszy Świętej możemy ponownie zapoznać się z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w ramach diecezjalnej akcji o nazwie „Napełnij dzban drugi raz”, ponieważ po każdej Mszy Świętej można złożyć ofiarę do specjalnych puszek jako pomoc młodzieży w trudnej sytuacji materialnej z innych krajów świata. Bardzo dziękuję dziewczętom z Parafialnego Centrum Światowych Dni Młodzieży za organizację dzisiejszej niedzieli w naszej parafii oraz wszystkim, którzy okazali swoją pomoc. Parafialne Centrum ŚDM Kraków 2016 tworzą: Aleksandra Biraga, Katarzyna Bugaj, Izabela Kruszewska i Magdalena Stępień.

4. Korzystając z okazji podaję informację, że ostatecznie ustalono wysokość składki dla wszystkich parafii diecezji płockiej na 50 groszy od parafianina jako dofinansowanie wyjazdu młodzieży z naszej diecezji na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Wysokość składki od naszej parafii wyniosła 729 zł.

5. Dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00 wystąpi schola parafialna, którą prowadzi p. Piotr Marlęga z Mławy. Dziękujemy za przygotowanie hymnu Światowych Dni Młodzieży pt. „Błogosławieni miłosierni” i życzymy jak najwięcej radości ze śpiewu na chwałę Pana Boga oraz zachęcamy śpiewające dziewczęta do udziału w scholi, która spotyka się zwykle w niedziele po Mszy Świętej o godz. 10:00.

6. Parafia pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Przasnyszu przeżywa dziś uroczystość odpustową ku czci swojego patrona z główną Mszą Świętą o godz. 12:00.

7. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. W czasie Mszy Świętej o godz. 12:00, która będzie dziękczynieniem naszej parafii za dar kanonizacji Jana Pawła II (27 kwietnia 2014), adoracja Najświętszego Sakramentu i pierwsze nabożeństwo majowe oraz procesja eucharystyczna z udziałem asysty i dziewcząt sypiących kwiatkami. Zapraszam do wspólnej modlitwy dziękczynnej.

8. W środę 27 kwietnia o godzinie 14:00 w kościele odbędzie się kolejne spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej.

9. Jutro święto Świętego Marka Ewangelisty, które jest tradycyjnym dniem modlitwy o urodzaje. Chociaż dopiero w przyszłym tygodniu będziemy przeżywać kwartalne dni modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące (Dni Krzyżowe), to codziennie prośmy Boga o błogosławieństwo każdego ludzkiego trudu, aby nikomu nie brakowało codziennego chleba. Tym bardziej, że po tegorocznej zimie zasiewy na polach bardzo ucierpiały.

10. Pamiętajmy też o modlitwie w intencji Europy w dniu święta patronki naszego kontynentu, Świętej Katarzyny Sieneńskiej, której wspomnienie przypada w kalendarzu liturgicznym w piątek 29 kwietnia. Naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane w przypadający tego dnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau.

11. Wczoraj 5 osobowa grupa ministrantów z naszej parafii brała udział w I Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Płockiej do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą. Dziękuję naszym ministrantom za udział w tej pielgrzymce oraz rodzicom za pomoc organizacyjną, a także ks. Tomaszowi Tomczakowi z parafii Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu, który jest dekanalnym duszpasterzem LSO.

12. Diecezjalny Kapelan Strażaków – ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski oraz dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej – ks. dr Jarosław Kamiński, a także kapelan gminny OSP – ks. proboszcz Andrzej Rutkowski zapraszają druhów i druhny – członków Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej, weteranów służby pożarniczej, kapelanów i duszpasterzy posługujących wśród strażaków oraz sympatyków pożarnictwa na III Diecezjalną Pielgrzymkę Strażaków do Sanktuarium Matki Bożej w Popowie Kościelnym, która odbędzie się w sobotę 30 kwietnia br. Głównym punktem strażackiego świętowania będzie Msza Święta koncelebrowana z udziałem pocztów sztandarowych pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery, która zostanie odprawiona o godz. 11:00.

13. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto k. Wyszkowa, która odbędzie się w sobotę 14 maja br. Panie Zelatorki i Koła Żywego Różańca naszej parafii zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego pielgrzymowania i modlitwy. Koszt pielgrzymki wynosi 30 zł. Zapisy i wpłatę przyjmuje p. Teresa Pikus z Czernic Borowych.

14. Jest jeszcze możliwość zapisania się na zakup kropielniczki do domu na pamiątkę jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i w nawiązaniu do dawnej tradycji, a także ze względu na planowane w tym roku rozpoczęcie peregrynacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii. Zapisy przyjmujemy w zakrystii po każdej Mszy Świętej.

15. W ubiegłym tygodniu uczniowie trzecich klas gimnazjum przeżywali egzaminy kończące naukę w tego typu szkole. Wspieramy modlitwą naszą młodzież, która w tym roku kończy gimnazjum, stojąc przed wyborem dalszej drogi swojej edukacji i życzymy jak najwięcej wiedzy oraz jak najlepszych ocen. Szczęść Boże.

16. W przyszłą niedzielę na prośbę papieża Franciszka i Caritas Polska wspieramy modlitwą i ofiarą do puszek Ukrainę ze względu na trwającą tam wojnę domową i 30. rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wspieramy również naszą pomocą Ekwador po tragicznym trzęsieniu ziemi, które wydarzyło się w ubiegłym tygodniu.

17. Razem z rodziną poszkodowaną w wyniku pożaru domu, serdecznie dziękujemy za każdy przejaw pomocy, a przede wszystkim za trwającą w naszej parafii zbiórkę ofiar materialnych, potrzebnych do remontu zniszczonego domu, która jest nadal prowadzona przez Sołectwa i Radę Duszpasterską. Słowa podziękowania kierujemy też do Księży Proboszczów i wspólnot parafii Pawłowo, Rostkowo i Węgra za ofiary zebrane do puszek, które zostały zdeponowane na specjalnym subkoncie parafialnym i będą wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, gdy rozpoczną się prace remontowe, podobnie jak w sytuacji poszkodowanej rodziny z Żeber. Bóg zapłać wszystkim za każde okazane dobro.

18. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz naszej parafii, którą w ubiegłym tygodniu złożyła p. Maria Skowrońska z Czernic Borowych.

19. Naszą modlitwą i życzliwością otaczamy solenizantów i jubilatów nowego tygodnia, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu, szczególnie w modlitwie wypominek.

20. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 25 kwietnia (poniedziałek) – Święty Marek Ewangelista. Uczeń i towarzysz misyjnych wypraw Świętego Pawła, a następnie uczeń Świętego Piotra, którego naukę przedstawił w swojej Ewangelii. Jest patronem pisarzy i notariuszy.

• 29 kwietnia (piątek) – Święta Katarzyna ze Sieny. Dziewica i doktor Kościoła oraz patronka Europy, która ma swoje doniosłe miejsce w historii Kościoła średniowiecznej Europy.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa