Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Piąta niedziela Wielkiego Postu, którą dzisiaj przeżywamy, jest nazywana niedzielą czarną ze względu na zwyczaj zasłaniania krzyży w naszej ojczyźnie od dziś do Wielkiego Piątku. Do tej pory Wielki Post miał charakter chrzcielny i pokutny, a w ostatnich dwóch tygodniach ten błogosławiony czas przyjmuje charakter pasyjny.
 2. Dzisiaj rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi ksiądz kanonik Mieczysław Słomkowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Bartłomieja w Grodźccu i administrator parafii Radzikowo w dekanacie wyszogrodzkim, który obecnie rezyduje w rodzinnej parafii pw. Świętego Rocha w Janowie (dekanat dzierzgowski). Jak pamiętamy, ks. Mieczysław prowadził już rekolekcje adwentowe w naszej parafii, w roku 2021. Witamy bardzo ciepło i serdecznie życząc światła Ducha Świętego. Z darem modlitwy życzymy także Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Czernickiej. Ramowy program rekolekcji jest dostępny na stronie naszej parafii.
 3. Program rekolekcji: niedziela – 26.03.2023, godz. 8:30, 10:00, 12:00, 15:00 (transmisja on-line); poniedziałek 27.03.2023, godz. 9:30, 11:30 (dzieci i młodzież), 16:30 (transmisja on-line). 20:00 (Nabożeństwo Słowa Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu, Apel Jasnogórski); wtorek 28.03.2023, godz. 9:30 (sakrament chorych), 11:30 (dzieci i młodzież), 16:30 (zakończenie rekolekcji – transmisja on-line). Sakrament pokuty w poniedziałek i wtorek.
 4. Wyrazem naszej wdzięczności wobec Ojca Rekolekcjonisty są ofiary na tacę, które zgodnie z parafialnym zwyczajem, składamy drugiego i trzeciego dnia rekolekcji, czyli w poniedziałek i we wtorek.
 5. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej razem z rodzicami przed Pierwszą Komunią Świętą i Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie z kandydatami do sakramentu bierzmowania.
 6. Z okazji uroczystości Zwiastowania Pańskiego, przypadającej w sobotę 25 marca, którą w Kościele w Polsce obchodzimy jako Dzień Świętości Życia oraz na zakończenie III Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia, dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, 38 osób z naszej parafii złoży przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Opiekunką tej licznej wspólnoty jest p. Teresa Pikus.
 7. Podczas rekolekcji dziś i jutro odbędzie się Kiermasz Charytatywny dla Aleksa, w ramach którego można nabywać własnoręcznie wykonane palmy i ozdoby wielkanocne. Pozyskane środki finansowe zostaną przeznaczone na wsparcie kosztownego leczenia małego Aleksa z Przasnysza.
 8. W tym tygodniu planowane są przedświąteczne wizyty duszpasterskie u osób chorych i starszych, które nie mogą czynnie uczestniczyć w rekolekcjach i pozostają na stałe w swoich domach. Czwartek 30 marca: Nowe Czernice od strony Węgry, Chojnowo, Kownaty, Nowe Czernice od Chrostowa, Jabłonowo, Kuskowo i Żebry; piątek 31 marca: Czernice Borowe. W nowych sytuacjach duszpasterskich proszę o informację. Wizyty duszpasterskie rozpoczną się ok. godz. 9:00.
 9. Dzisiaj na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i druga część nabożeństwa Gorzkich Żali.
 10. W najbliższy piątek Drogę Krzyżową o godz. 16:00 poprowadzi wspólnota Matki w Modlitwie. Parafialna Droga Krzyżowa ze Świętym Janem Pawłem II ulicami Czernic Borowych odbędzie się w Wielką Środę 5 kwietnia o godzinie 19:00.
 11. Za uczestnictwo w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach podczas Wielkiego Postu można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 12. W tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca, która rozpocznie miesiąc kwiecień. O godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi, a modlitwa różańcowa rozpocznie się o godz. 9:30.
 13. Za tydzień Niedziela Męki Pańskiej, czyli Niedziela Palmowa, która rozpocznie Wielki Tydzień. Podczas liturgii każdej Mszy Świętej symboliczne błogosławieństwo palm, a w czasie Mszy Świętej o godzinie 10:00 procesja z palmami wokół kościoła. Będzie to również pierwsza niedziela miesiąca, którą uczcimy trzecią częścią nabożeństwa Gorzkich Żali przed Najświętszym Sakramentem, podczas Mszy Świętej o godz. 12:00.
 14. W procesji z palmami podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 biorą udział dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach duchowego przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 15. Również w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 15:00 w naszym kościele będzie wykonywana dekoracja Grobu Pańskiego i Ołtarza Wystawienia. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza do wspólnej pracy dekoracyjnej wszystkich chętnych.
 16. Parafialna Grupa Teatralna z Gruduska zaprasza na Misterium Męki Pańskiej pt. „Pocieszyciel serc zranionych”, które odbędzie się w sobotę 1 kwietnia o godz. 20:00 na terenie Grodziska „Zielona Góra”. Szczegóły na plakacie w gablocie i na stronie internetowej naszej parafii.
 17. Szkoła Muzyczna Pierwszego Stopnia w Przasnyszu oraz Parafia Świętego Wojciecha zapraszają na Koncert Wielkopostny, który odbędzie się w kościele farnym 31 marca o 18:00. W programie m.in. Bach, Beethoven, Schubert, Brahms, Costa, Taktakishvili, Craig, Popławski.
 18. Nadal trwa ogólnopolska akcja sprzedaży baranków paschalnych. Baranek to symbol Chrystusa Zmartwychwstałego oraz znak naszej solidarności z działalnością dobroczynną Caritas Polska.
 19. W zakrystii można też nabyć mały woskowy paschalik, który można wykorzystać w czasie liturgii w Wielką Sobotę lub symbolicznie zapalić wieczorem w domu, gdy w kościele będzie sprawowana liturgia paschalna lub w czasie rodzinnych spotkań przy świątecznym stole.
 20. W ubiegły piątek 24 marca pod hasłem „Doceń życie” odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. Wśród 2 tysięcy 189 maturzystów z całej diecezji była również grupa maturzystów z naszej parafii. W tym roku do egzaminu dojrzałości przygotowuje się 14 osób. Msza Święta za maturzystów zostanie odprawiona w środę 3 maja br. o godz. 10:00. Już dzisiaj zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 21. Bardzo dziękuję firmie p. Floriana Zembrzuskiego za podarowanie i ustawienie masztu z platformą na gniazdo dla bocianów, który został ustawiony w ubiegłym tygodniu nad stawem.
 22. W mieszkańcom Kownat, którzy wczoraj uczestniczyli w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w ramach ustalonej kolejności oraz wszystkim osobom wspomagającym w pracach porządkowych w otoczeniu kościoła i plebanii.
 23. Dziękuję mieszkańcom Kuskowa, Nowych Czernic od strony Chojnowa, Chojnowa Kolonii (częściowo), Chojnowa w całości, Kownat oraz Czernic Borowych z ulicy Okrężnej, Chełchowskiego (cz, I), Długiej i Bagiennej za ofiary materialne na kwiaty do Grobu Pańskiego, Ołtarza Wystawienia i świąteczną dekorację kościoła.
 24. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 25. Dzisiaj 26 marca przypada wspomnienie Dobrego Łotra, który prawdopodobnie miał na imię Dyzmas. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje również więźniom, kapelanom więziennym, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy i pierwszym świętym, którego z krzyża kanonizował sam Jezus Chrystus. Wspomnienie Dobrego Łotra od 2009 roku obchodzimy jako Dzień Modlitw za Więźniów.
 26. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia. Chorych (szczególnie przebywających w szpitalu) zapewniamy o modlitewnej pamięci, a wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 27. „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – niech słowa obecnego roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce będą dla nas przesłaniem tegorocznych rekolekcji wielkopostnych, a Boże błogosławieństwo niech umocni w nas wiarę i dokona przemiany naszego życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa