Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Piąta niedziela Wielkiego Postu, którą dzisiaj przeżywamy, jest nazywana niedzielą czarną ze względu na zwyczaj zasłaniania krzyży w naszej ojczyźnie od dziś do Wielkiego Piątku. Do tej pory Wielki Post miał charakter chrzcielny i pokutny, a w ostatnich dwóch tygodniach ten błogosławiony czas przyjmuje charakter pasyjny.
 2. Dzisiaj rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które mają charakter renowacji Misji Świętych w Roku Świętego Józefa. Jak przed dwoma laty naszej modlitwie przewodniczy ksiądz Wojciech Iwanowski – proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Lekowie. Witam bardzo ciepło i serdecznie życząc mocy Ducha Świętego, bo takie było hasło roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce przed dwoma laty. Z darem modlitwy życzymy także Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Czernickiej.
 3. Ramowy program rekolekcji: niedziela – 21.03.2021, godz. 8:30, 10:00, 12:00, 15:00; poniedziałek 22.03.2021, godz. 10:00, 12:00, 15:00 (dzieci i młodzież), 16:30 (transmisja on-line); wtorek 23.03.2021, godz. 10:00 (sakrament chorych), 15:00 (dzieci i młodzież), 16:30 (zakończenie rekolekcji, transmisja on-line). Sakrament pokuty w poniedziałek i wtorek. Odwiedziny chorych są planowane po rekolekcjach. Chorych można zgłaszać w zakrystii, szczególnie jeśli są nowe sytuacje duszpasterskie.
 4. Wyrazem naszej wdzięczności wobec Ojca Rekolekcjonisty są ofiary na tacę, które zgodnie z parafialnym zwyczajem, składamy drugiego i trzeciego dnia rekolekcji, czyli w poniedziałek i we wtorek.
 5. W tym tygodniu planowane są przedświąteczne wizyty duszpasterskie u osób chorych i starszych, które nie mogą czynnie uczestniczyć w rekolekcjach i pozostają na stałe w swoich domach. Czwartek 25 marca: Nowe Czernice od Węgry, Chojnowo, Kownaty i Żebry; piątek 26 marca: Nowe Czernice od Chrostowa i Zembrzusa, Zembrzus Wielki, Kuskowo i Zalesie; sobota 27 marca: Czernice Borowe. W nowych sytuacjach duszpasterskich proszę o kontakt telefoniczny. Wizyty duszpasterskie rozpoczną się w czwartek i piątek ok. godz. 9:00, a w sobotę ok. godz. 10:00.
 6. Dzisiaj na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i druga część nabożeństwa Gorzkich Żali.
 7. W najbliższy piątek Drogę Krzyżową o godz. 16:00 poprowadzą przedstawiciele wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
 8. Za uczestnictwo w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach podczas Wielkiego Postu można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 9. Za tydzień Niedziela Męki Pańskiej, czyli Niedziela Palmowa, która rozpocznie Wielki Tydzień. Podczas liturgii każdej Mszy Świętej symboliczne błogosławieństwo palm.
 10. W następną niedzielę 28 marca po Mszy Świętej o godz. 10:00 katecheza parafialna dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie z kandydatami do sakramentu bierzmowania.
 11. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka organizuje Tydzień Modlitw o Ochronę Życia w dniach od 19 do 25 marca br. Inicjatywa wpisuje się w obchody Roku Świętego Józefa, ponieważ każdego dnia będziemy rozważać fragmenty listu apostolskiego papieża Franciszka pt. „Patris corde” (Ojcowskim sercem), połączone z odmówieniem litanii do Opiekuna Świętej Rodziny i modlitwy do Matki Żyjących, ułożonej przez Świętego Jana Pawła II. Bardzo dziękuję p. Teresie Pikus opiekunce wspólnoty Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego za prowadzenie tego nabożeństwa pół godziny przed Mszą Świętą. Odnowienie przyrzeczeń Duchowej Adopcji odbędzie się dzisiaj podczas Mszy Świętej godz. 10:00.
 12. Informacja Kurii Diecezjalnej. W dniach 19-25 marca br. w Kościele katolickim w Polsce trwa Tydzień Modlitwo o Ochronę Życia. Zachęcamy do włączenia się w tę akcję, a zwłaszcza o podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego od 25 marca br. Ufamy, że może to być dobry owoc rozpoczętego w miniony piątek, w uroczystość Świętego Józefa, „Roku Rodziny Amoris laetitia”. Wszelkie informacje znajdziemy na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Płockiej: www.plockierodziny.pl oraz u duszpasterzy w parafii.
 13. W czwartek 25 marca obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to również Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, dlatego w tym dniu będziemy wspierać w modlitwie te ważne intencje całego Kościoła. Tym bardziej, że dzień wcześniej 24 marca przeżywamy Narodowy Dzień Życia.
 14. Pod hasłem „Ciasto kupujesz, życie ratujesz” dzisiaj po każdej Mszy Świętej wolontariusze z Odnowy w Duchu Świętym w Ciechanowie przeprowadzą Charytatywny Kiermasz Ciast dla Laury Paczuła. Akcja dobroczynna jest prowadzona w różnych parafiach naszej diecezji i ma akceptację Biskupa Płockiego. W czasie jałmużny wielkopostnej możemy pomóc temu dziecku w rozpoczęciu bardzo drogiej terapii medycznej. Brakuje jeszcze ok. dwóch milionów, a pozostał jeszcze tylko miesiąc, żeby maleńka Laura mogła otrzymać nowe życie. Szczegółowe informacje są dostępne na profilu facebookowym naszej parafii. W imieniu rodziny i organizatorów tej akcji charytatywnej dziękujemy wszystkim dobroczyńcom.
 15. Nadal trwa ogólnopolska akcja sprzedaży baranków paschalnych. Baranek to symbol Chrystusa Zmartwychwstałego oraz znak naszej solidarności z działalnością dobroczynną Caritas Polska.
 16. W zakrystii można nabyć też mały woskowy paschalik, który można wykorzystać w czasie liturgii w Wielką Sobotę lub symbolicznie zapalić wieczorem w domu, gdy w kościele będzie sprawowana liturgia paschalna lub w czasie rodzinnych spotkań przy świątecznym stole.
 17. Dziękuję mieszkańcom Chojnówki, Nowych Czernic od strony Chrostowa i Zembrzusa oraz Jabłonowa, Żeber, Kownat, Chojnowa Osiedla i Nowej Ulicy oraz Kolonii Chojnowo, a także Czernic Borowych z ulicy Długiej i Bagiennej za ofiary materialne na kwiaty do Grobu Pańskiego, Ołtarza Wystawienia i świąteczną dekorację kościoła.
 18. Razem z Panem Kościelnym zwracam się z prośbą do mieszkańców Chrostowa Wielkiego o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w ramach ustalonej kolejności, które planujemy w najbliższą sobotę 27 marca ok. 10:00.
 19. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 20. W najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę, czyli z 27 na 28 marca br. nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni, dlatego pamiętajmy o tym uwzględniając swoją obecność na Mszy Świętej w najbliższą niedzielę.
 21. W środę 24 marca obchodzimy IV Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia mija 77 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu oraz ukrywanych przez nich Żydów.
 22. W piątek 26 marca będziemy obchodzić w liturgii wspomnienie dowolne Dobrego Łotra, który prawdopodobnie miał na imię Dyzmas. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje również więźniom, kapelanom więziennym, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy i pierwszym świętym, którego z krzyża kanonizował sam Jezus Chrystus. Wspomnienie Dobrego Łotra od 2009 roku obchodzimy jako Dzień Modlitw za Więźniów.
 23. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia. Chorych (szczególnie przebywających w szpitalu) zapewniamy o modlitewnej pamięci, a wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 24. W niedzielę 14 marca br. zmarł nagle mając 61 lat śp. Krzysztof Borowski, wieloletni kierowca i asystent pastoralny biskupa seniora Romana Marcinkowskiego. Wielokrotnie bywał wśród nas razem z Księdzem Biskupem. Liturgia pogrzebu została odprawiona w czwartek 18 marca br. Płocku na Podolszycach. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 25. „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” – niech słowa obecnego roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce będą dla nas przesłaniem przeżywanego trudnego czasu trwającej pandemii Covid-19, który może stać się okazją do głębokiego przeżycia tegorocznych rekolekcji wielkopostnych, które w naszej parafii maja charakter renowacji Misji Świętych a Boże błogosławieństwo niech umocni naszą wiarę i dokona przemiany naszego życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa