Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Przeżywamy piątą niedzielę zwykłą w roku liturgicznym. Słowo Boże uczy nas dzisiaj, że jako chrześcijanie mamy być solą ziemi i światłem świata. Warto zadać sobie ważne pytanie, jak wypełniamy to zadanie powierzone nam przez Chrystusa, w naszym codziennym życiu.

2. Z okazji drugiej niedzieli miesiąca, modlitwę różańcową przed Mszą świętą o godzinie 10:00, prowadziło Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic, a po Mszy świętej spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży.

3. Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, które obchodzimy 11 lutego, to jednocześnie XXII Światowy Dzień Chorego. W tym dniu bardziej niż zwykle pamiętajmy w modlitwie o chorych i cierpiących, szczególnie z naszej parafii.

4. Piątek 14 lutego to dzień świętych Cyryla i Metodego, którzy żyli w IX wieku i pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dlatego mogli prowadzić wyprawy misyjne, między innymi do Bułgarii i na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański, zwany cyrylicą pisany specjalnie przystosowanym alfabetem greckim, używanym w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl ponadto przetłumaczył w tym języku Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy.

5. W piątek 14 lutego patronuje nam również święty Walenty, który z wykształcenia był lekarzem, a z powołania duchownym. Żył w III wieku w cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie, gdyż uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie mają rodzin. Biskup Walenty złamał ten zakaz i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie 14 lutego 269 r. poniósł śmierć męczeńską. Jego grób znajduje się w bazylice w mieście Terni w środkowej części dzisiejszych Włoch. Od kilku lat również w naszym kraju święty Walenty jest patronem zakochanych. Warto jednak pamiętać, aby ten dzień nie był tylko jeszcze jedną okazją do przelotnego zatrzymania się na naszych uczuciach, lecz stawał się możliwością pogłębienia wzajemnej miłości i życzliwości.

6. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 10 lutego (poniedziałek) – Święta Scholastyka (†542), dziewica i bliźniacza siostra świętego Benedykta, który dał początek życiu monastycznemu w Europie.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa