Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. W ostatnią niedzielę karnawału słyszymy w Ewangelii słowa o cudownym połowie ryb i powołaniu Szymona. Jest to wezwanie również dla nas, ponieważ też jesteśmy powołani, aby stawać się rybakami ludzi, którzy przyprowadzą innych do Chrystusa i Kościoła.

2. Dzisiejsza piąta niedziela zwykła w roku liturgicznym rozpoczyna 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku nosi hasło „Młodzi, nie dajcie się zniewolić”. W tych dniach bardziej niż zwykle módlmy się za ludzi uzależnionych od alkoholu, aby znaleźli drogę wyjścia z nałogu.

3. Dzisiejsza niedziela jest również pierwszą niedzielą miesiąca. Podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i dziękczynienie za tegoroczną kolędę.

4. Msza Święta za Parafian zostanie dzisiaj odprawiona z dziękczynieniem i prośbą o Boże błogosławieństwo dla odnawiającego się Koła Żywego Różańca w Chojnowie. Wszystkim, którzy się do tego przyczynili serdeczne podziękowania, bo jest to błogosławiony owoc nawiedzenia naszej parafii przez ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej.

5. Za tydzień 14 lutego, z okazji drugiej niedzieli miesiąca, modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, poprowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego, a po Mszy Świętej spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży.

6. W czwartek 11 lutego obchodzimy wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Jest to jednocześnie XXIV Światowy Dzień Chorego, dlatego w tym dniu szczególnie pamiętajmy w modlitwie o chorych i cierpiących, zwłaszcza z naszej parafii.

7. Najbliższa środa 10 lutego, to Środa Popielcowa rozpoczynająca Wielki Post, który jest czasem czterdziestodniowego przygotowania paschalnego oraz pokuty w Kościele.

8. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione o godzinie 10:00 i 16:30. Dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej przed I Komunią Świętą oraz kandydaci do bierzmowania z klasy trzeciej gimnazjum obowiązkowo uczestniczą w tym dniu we Mszy Świętej. W Środę Popielcową rozpoczynają się także kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, dlatego na znak nawrócenia nasze głowy zostaną posypane popiołem. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność Parafialnego Zespołu Caritas.

9. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), który polega na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności.

10. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.

11. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie odprawiane w każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00. Zachęcam całą wspólnotę parafialną do udziału w tym nabożeństwie, bo jest to wyraz naszej czci wobec Chrystusa Ukrzyżowanego. Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek 12 lutego prowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty parafialne, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej oraz kandydaci do bierzmowania, obowiązkowo uczestniczą w każdym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

12. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zostanie odprawiona w Wielką Środę, która przypada w tym roku 23 marca, w godzinach wieczorowych.

13. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie uczestniczyć w tym tradycyjnym nabożeństwie pasyjnym.

14. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie trzech warunków: spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa „Ojcze nasz” lub „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu.

15. Odpust zupełny można uzyskać również za pobożne odmówienie w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).

16. Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu oraz Starosta Powiatu Przasnyskiego zapraszają na debatę społeczną dotyczącą bezpieczeństwa na terenie powiatu, która odbędzie się jutro w poniedziałek 8 lutego w godzinach 12:00 – 14:00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. 3-go Maja w Przasnyszu.

17. Ks. kanonik dr Andrzej Zakrzewski – diecezjalny kapelan strażaków oraz ks. Andrzej Rutkowski – kapelan gminny, zapraszają druhów i druhny Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej razem z rodzinami do udziału w Wielkopostnym Zamyśleniu, które odbędzie się w sobotę 20 lutego w parafii Węgra. Spotkanie rozpocznie Msza Święta o godzinie 12:00 z udziałem pocztów sztandarowych.

18. Ogólne podsumowanie wizyty duszpasterskiej w naszej parafii. W tym roku kolęda trwała 21 dni, w czasie których miało miejsce 350 wizyt duszpasterskich. W 10. domach z różnych przyczyn nie było kolędy. Wszystkich rodzin, małżeństw lub osób samotnych jest 420, a różnica z liczbą wizyt kolędowych wynika stąd, że kolęda w poszczególnych domach jest przyjmowana wspólnie. Wszystkich osób mieszkających na co dzień w parafii jest 1274, a zameldowanych – 1416 (dane z 31 grudnia 2015 roku), więc różnica wynosi 142 osoby, które już nie mieszkają w poszczególnych miejscowościach parafii.

19. Przed nami ostatnie dni karnawału, przeżyjmy ten czas w duchu chrześcijańskiej radości.

20. Solenizantów i jubilatów tego tygodnia zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości.

21. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo na rozpoczynający się drugi tydzień trwających ferii, abyśmy mogli zachować wierność przykazaniom Dekalogu i Ewangelii.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa