Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 46. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku nosi hasło„”Ojciec – świadek wiary i trzeźwości”” i będzie trwał do soboty 16 lutego. W tych dniach Kościół szczególnie modli się za ludzi, którzy nadużywają alkoholu, aby znaleźli drogę wyjścia z nałogu. Modlitwą wspiera również tych, którzy cierpią z powodu alkoholizmu swoich bliskich, a także w modlitwie poleca Bogu pracowników lecznictwa odwykowego.

2. Dziś piąta niedziela zwykła i druga niedziela miesiąca. Dziękuję za modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, którą poprowadziło Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic, a po Mszy świętej zapraszam na spotkanie KŻR dzieci i młodzieży.

3. W poniedziałek 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, będziemy obchodzić 21. Światowy Dzień Chorego. W tym dniu bardziej niż zwykle pamiętajmy w modlitwie o chorych i cierpiących, szczególnie z rodzin w naszej parafii. Temat tegorocznego Dnia Chorego został zaczerpnięty z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie: “Idź, i ty czyń podobnie” (Łk 10, 37). Centralne uroczystości odbędą się w sanktuarium maryjnym w Altötting w Bawarii (Niemcy). Msza święta pod przewodnictwem abpa Zygmunta Zimowskiego – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, będzie połączona z udzieleniem sakramentu chorych.

4. Najbliższa środa 13 lutego, to Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post – czas przygotowania do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze święte w tym dniu o godzinie 10:00 i 16:30, na którą zapraszamy dzieci i młodzież, szczególnie z klasy II i IV szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum.

5. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich wesel, zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.

6. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza Święta. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zostanie odprawiona w środę Wielkiego Tygodnia (27.03.2013r.) o godzinie 16:00. Zapraszam całą wspólnotę parafialną do udziału w tych nabożeństwach, które są wyrazem naszej czci wobec Chrystusa Ukrzyżowanego. Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek prowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty parafialne, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich.

7. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu po Mszy świętej o godzinie 12:00, według poszczególnych trzech części. Zachęcam wszystkich Parafian do wspólnego rozważania Męki Pańskiej w tym pięknym nabożeństwie pasyjnym.

8. W czasie Wielkiego Postu, na ołtarzu ku czci św. Łukasza Apostoła, będzie dostępna Księga Trzeźwościowa, która w pozostałe dni roku znajduje się w kancelarii parafialnej.

9. Czwartek 14 lutego to dzień świętych Cyryla i Metodego. Żyli w IX wieku, pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dzięki czemu przeprowadzili wyprawy misyjne, między innymi do Bułgarii i na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański, pisany specjalnie przystosowanym alfabetem greckim, używanym w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl ponadto przetłumaczył w tym języku Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy.

10. W czwartek, 14 lutego patronuje nam również święty Walenty, który z wykształcenia był lekarzem, a z powołania duchownym. Żył w III wieku w cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie, gdyż uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie mają rodzin. Biskup Walenty złamał ten zakaz i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie 14 lutego 269 r. poniósł śmierć męczeńską. Od kilku lat również w naszym kraju święty Walenty jest patronem zakochanych. W tym dniu mamy dobrą okazję, aby podziękować Panu Bogu za dar pięknej miłości, szczególnie tej małżeńskiej i rodzinnej. Pamiętajmy też w modlitwie o narzeczonych, szczególnie z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość została umocniona sakramentem małżeństwa.

11. Przed nami ostatnie dni karnawałowej radości, starajmy się jednocześnie pamiętać w tym radosnym czasie o chrześcijańskiej cnocie umiarkowania.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa