Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Przeżywając dziś szóstą niedzielę Wielkanocy wciąż trwamy w radości paschalnej. Niech rozbrzmiewa w naszych sercach, myślach i rozmowach prawda o Zmartwychwstaniu Chrystusa, która jest podstawą naszej wiary. Przypomina nam o tym również dzisiejsza liturgia Słowa Bożego.

2. W Polsce miesiąc maj tradycyjnie jest poświęcony Matce Bożej. Przed nami już ostatni tydzień nabożeństw majowych, które w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godzinie 16:00, a w niedzielę w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.

3. W poniedziałek 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji składamy życzenia naszym mamom, ale też polecamy Bogu w modlitwie, prosząc dla nich o wszystkie potrzebne łaski, by mogły dobrze wypełniać swoje powołanie. Dla matek, które Bóg już wezwał do wspólnoty ze sobą w niebie, prośmy o Boże miłosierdzie, aby mogły cieszyć się chwałą zbawionych na wieki. W tych intencjach będziemy modlić się jutro w czasie nabożeństwa majowego.

4. W przyszłą niedzielę 1 czerwca będziemy obchodzili uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pierwsza niedziela miesiąca, dlatego zapraszam całą asystę do udziału w procesji eucharystycznej oraz dziewczęta sypiące kwiatkami. Adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna odbędą się w czasie Mszy Świętej za Parafian o godzinie 12:00. Nie będzie jeszcze baldachimu, który został oddany do renowacji.

5. W niedzielę za tydzień będziemy przeżywać również VII Święto Dziękczynienia Bożej Opatrzności. Po każdej Mszy Świętej można złożyć ofiarę do puszki na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności w Warszawie.

6. We wtorek przeżywamy Dzień Samorządu Terytorialnego. Jest to polskie święto, obchodzone corocznie 27 maja, które zostało uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku. Dzień ten upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. Katolicką patronką polskiego samorządu jest Święta Kinga, której polecamy w modlitwie naszych lokalnych pracowników samorządowych oraz składamy serdeczne życzenia i gratulacje.

7. W środę 28 maja, przypada 33. rocznica śmierci Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że ten Prymas Polski kolejny raz oddał nasz Naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego beatyfikację.

8. W sobotę 31 maja o godz. 11:00 w bazylice katedralnej bp Roman Marcinkowski udzieli święceń diakonatu alumnom (studentom) piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Nowych diakonów będziemy polecać Bożej Opiece.

9. Również w sobotę 31 maja o godz. 20:00 parafia Świętego Wojciecha w Przasnyszu zaprasza do udziału we Mszy Świętej połączonej z modlitwą wstawienniczą, w której będzie uczestniczył również p. Maciej Bodasiński – znany ewangelizator i reżyser filmów o tematyce katolickiej.

10. Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych zaprasza wszystkich mieszkańców Gminy Czernice Borowe do udziału w 5. ogólnopolskiej akcji pod nazwą ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ, w ramach której odbędzie się rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich sympatyków słowa pisanego i rowerów. Start 31 maja 2014 r. o godzinie 10:00 z parkingu przy Gminnej Bibliotece Publicznej, a meta na placu wiejskim w Pawłówku. Zapisy są przyjmowane w Gminnej Bibliotece Publicznej do 26 maja.

11. W sobotę 31 maja przypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ona jest świątynią Ducha Świętego od chwili Zwiastowania i niesie go innym, jak swojej krewnej Elżbiecie podczas nawiedzenia jej domu.

12. Trwają przygotowania do zorganizowania III Parafialnego Pikniku Rodzinnego, który planowany jest za dwa tygodnie w niedzielę 8 czerwca. Początek o godzinie 13:30, dlatego nie będzie Mszy Świętej o godz. 15:00. Szczegółowy program pikniku zostanie podany w przyszłą niedzielę.

13. Trwają też prace przy remoncie dwunastometrowej części ogrodzenia kościoła, który polega na wykonaniu muru oporowego z żelbetonu i ułożeniu na nowo znajdujących się tam wcześniej kamieni. Zostały też dokonane czynności badawcze przez eksperta odkrytych w trzech miejscach fundamentów kościoła, a raczej konstrukcji kamieni i rumoszu ceglanego, która przypomina fundament. Już pierwsze oględziny nie są optymistyczne, ponieważ jest słabe posadowienie kościoła w części południowo – wschodniej, a do tego jeszcze przyczynia się nasilony ruch uliczny ciężkich samochodów i za kilka lat może być poważny problem z naszym kościołem, któremu trzeba pomóc poprzez wzmocnienie fundamentów. Byłaby potrzebna jeszcze dokładna ekspertyza zachowania więźby dachowej i stanu technicznego sufitu. Jest to kosztowne i czasochłonne, ale konieczne, żeby później starać się o dotację na całościową renowację kościoła, łącznie z montażem ogrzewania i dociepleniem strychu, wymianą posadzki i wykonaniem nowych ławek, montaż witraży w oknach i renowację ołtarza głównego, prace na zewnątrz poprzez wymianę rynien, opaski wokół kościoła, renowacji murów, wymianę chodnika i dokończenie remontu schodów głównych do kościoła.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 26 maja (poniedziałek) – Święty Filip Nereusz (1515-1595). Kapłan, który jest nazywany „apostołem Rzymu”. Wprowadził zupełnie nowe formy duszpasterstwa polegające na gromadzeniu w tzw. oratoriach ludzi z różnych stanów, by rozmawiać z nimi na tematy wiary, jak też aktualnych wydarzeń. Od niego wywodzą się oratorianie (filipini), którzy mimo iż żyją wspólnie, nie składają ślubów zakonnych. Słynął ze swojego szczególnego poczucia humoru.

• 29 maja (czwartek) – Święta Urszula Ledóchowska (1865-1939). Założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek od Jezusa Konającego, popularnie zwanych szarymi, które są obecne w wielu parafiach naszej ojczyzny, dając nieoceniony wkład w wychowanie dzieci i młodzieży.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa