Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Szósta niedziela wielkanocna rozpoczyna miesiąc maj i jest dniem modlitwy w intencji ludzi pracy. Corocznie 1 maja obchodzimy wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika. W modlitwie prośmy Boga, aby podejmowany trud wykonywanej pracy przynosił wszystkim satysfakcję i zapewniał środki do życia. Dzisiaj modlimy się też za ludzi poszukujących pracy.

2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna miesiąc poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwo majowe z „Litanią loretańską” codziennie o godzinie 16:00, a w niedziele po Mszy Świętej o godzinie 15:00. Starajmy się uczestniczyć w nabożeństwie majowym w naszym kościele, a także módlmy się indywidualnie i rodzinnie, a także z sąsiadami lub ze znajomymi, polecając Majowej Pani wszystkie nasze codzienne sprawy.

3. Miesiąc maj zachęca do zatroskania o przydrożne kapliczki, figurki i krzyże, ponieważ są milczącym świadkiem historii naszej „małej ojczyzny” oraz świadectwem wiary naszych przodków, a często też pięknym wyrazem rzemiosła ludowego oraz zachętą do okazjonalnej modlitwy.

4. Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca. W czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 składamy dziękczynienie z okazji 2. rocznicy kanonizacji dwóch błogosławionych papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII w połączeniu z adoracją Najświętszego Sakramentu, nabożeństwem majowym i procesją eucharystyczną z udziałem asysty i dziewczynek do sypania kwiatkami.

5. We wtorek 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej patronki naszej Ojczyzny. To również 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Msze Święte będą odprawione o godz. 10:00, 12:00 i 15:00. Niech przez ten cały świąteczny dzień towarzyszy nam modlitwa za Polskę i za Polaków w kraju i na emigracji. Zapraszam do wspólnej modlitwy.

6. Również jutro 2 maja z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi Narodowej, w swoich prywatnych modlitwach oraz w nabożeństwie majowym, wyrazimy troskę o właściwy duchowy i materialny rozwój naszej Ojczyzny.

7. We wtorek 3 maja o godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji naszej Ochotniczej Straży Pożarnej z okazji wspomnienia Świętego Floriana – patrona strażaków. Druhów i druhny razem z bliskimi zapraszamy do wspólnej modlitwy i świętowania. Po Mszy Świętej nawiedzenie grobów śp. zmarłych braci strażaków. Jednocześnie na ręce nowego komendanta naszej jednostki OSP druha Łukasza Łąkowskiego składam podziękowanie za wspólne pielgrzymowanie wczoraj do Popowa Kościelnego w ramach III Diecezjalnej Pielgrzymki Strażaków. Serdeczne podziękowania także dla druha Krzysztofa Olszewskiego za długoletnie pełnienie obowiązków komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej Czernice Borowe. Już dzisiaj z okazji nadchodzącego święta patronalnego wszystkim strażakom składamy serdeczne życzenia.

8. Również we wtorek o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji maturzystów z naszej parafii. Będzie to wspólna modlitwa dziękczynna za pomyślne ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej oraz prośba o światło Ducha Świętego w czasie egzaminów maturalnych. Zapraszamy naszych maturzystów razem z rodzicami i bliskimi do wspólnej modlitwy.

9. Za tydzień uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, a przez pierwsze trzy dni szóstego tygodnia Wielkanocy zanosimy modlitwę o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Razem z Maryją będziemy prosić Boga o błogosławieństwo ludzkiego trudu, aby przyniósł obfity plon i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba. Kwartalne dni modlitw o urodzaje to również okazja do modlitwy, aby w naszym kraju nikt nie cierpiał z powodu biedy, głodu i aby ciężka praca rolników była doceniana i godziwie wynagradzana.

10. W następną niedzielę modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic, a po Mszy Świętej o godzinie 10:00 spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży oraz wymiana tajemnic różańcowych.

11. W niedzielę za tydzień po Mszy Świętej o godz. 15:00 do sali spotkań na plebanii zapraszam na spotkanie Radę Duszpasterską oraz Panów Sołtysów ze względu na trwające przygotowania do V Pikniku Rodzinnego, nawiedzenia rodzin naszej parafii przez wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej i sprawy bieżące, a w sobotę po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza, które odbędzie się również w sali spotkań.

12. W środę 4 maja o godz. 14:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej razem z rodzicami w ramach przygotowania do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

13. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa oraz prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, także z naszej parafii. W tej intencji na zakończenie nabożeństwa majowego zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.

14. W pierwszy piątek miesiąca od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. O godz. 16:00 rozpocznie się nabożeństwo majowe. W tym dniu rozpoczniemy również Nowennę przed Zesłaniem Ducha Świętego.

15. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi i nabożeństwo majowe (modlitwa różańcowa od godz. 9:30).

16. Koła Żywego Różańca zapraszają do udziału w VIII Pielgrzymce Różańcowej do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto k. Wyszkowa, która odbędzie się 14 maja br. Koszt pielgrzymki wynosi 30 zł. Zapisy i wpłatę przyjmuje p. Teresa Pikus.

17. Jest jeszcze możliwość zapisania się na zakup kropielniczki do domu na pamiątkę jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i w nawiązaniu do dawnej tradycji, a także ze względu na planowane w tym roku rozpoczęcie peregrynacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii. Zapisy przyjmujemy w zakrystii po każdej Mszy Świętej.

18. Miło mi poinformować, że Anna Zembrzuska uczennica II klasy Gimnazjum im. 21 Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” zajęła 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie pod hasłem „Ks. Jerzy Popiełuszko – człowiek prawdy, który zło dobrem zwyciężał” w kategorii szkół gimnazjalnych, który odbył się 26 kwietnia br. w Warszawie pod patronatem kardynała Kazimierza Nycza Metropolity Warszawskiego. Serdeczne gratulacje dla laureatki Ani Zembrzuskiej, pani Marzeny Kołakowskiej – nauczycielki historii oraz całej społeczności Gimnazjum.

19. Dzisiaj po każdej Mszy Świętej na prośbę papieża Franciszka można złożyć ofiarę do puszki na pomoc dla Ukrainy, gdzie nadal trwa wojna i kryzys humanitarny. Bóg zapłać.

20. Dziękujemy księdzu Rafałowi Winnickiemu, który pełni obowiązki w duszpasterza w Szkole Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej pw. Świętego Łukasza Ewangelisty za dzisiejszą obecność wśród nas, wspólną modlitwę i posługę sakramentalną. Wspominamy nasze dwukrotne rekolekcje, które prowadził ks. Rafał i życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Czernickiej w pracy duszpasterskiej i w życiu osobistym.

21. Składamy serdeczniejsze życzenia solenizantom i jubilatom nowego tygodnia. Zmarłych parafian polecamy Bożemu miłosierdziu.

22. Zbawczą misję Kościoła w świecie wypełniają wszyscy ludzie, którzy na mocy sakramentu chrztu świętego uczestniczą w kapłańskim, prorockim i królewskim urzędzie Jezusa Chrystusa. Niech Boże błogosławieństwo umocni nas w trudzie nowej ewangelizacji.

23. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 2 maja (poniedziałek) – Święty Atanazy Wielki z Aleksandrii. Biskup i Doktor Kościoła, jeden z wybitnych Ojców Kościoła broniących bóstwa Chrystusa oraz autor znakomitych dzieł w obronie wiary. W Płocku w tym dniu jest wspominany Święty Zygmunt – król Burgundów we Francji, zmarł śmiercią męczeńską 1 maja 523 r.

• 4 maja (środa) – Święty Florian. Rzymski żołnierz i męczennik, patron i orędownik strażaków oraz hutników.

• 6 maja (piątek) – święci Apostołowie Filip i Jakub. Filip do Jezusa przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) i prosił Mistrza, by pokazał mu Ojca. Jakub, zwany Młodszym, to uczestnik tzw. Soboru Jerozolimskiego i przewodniczący gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie, któremu przypisuje się autorstwo jednego z listów Pisma Świętego Nowego Testamentu.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa