Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Szósta niedziela zwykła roku liturgicznego w odczytanym fragmencie Ewangelii ukazuje nam Chrystusa, który oczyścił trędowatego, przywrócił mu zdrowie i godność dziecka Bożego. Chrystus Pan chce każdego z nas uleczyć z trądu naszych grzechów, trzeba tylko umieć o to poprosić.
 2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, ustanowiony przez Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku ten tydzień nosi hasło „Trzeźwość egzaminem z wolności” i będzie trwał do soboty 17 lutego.
 3. Dzisiaj również przypada 26. Światowy Dzień Chorego, który ustanowił Święty Jan Paweł II 13 maja 1992 roku, na pamiątkę pierwszego objawienia Matki Bożej w Lourdes. Tematem tegorocznego Dnia Chorego są słowa Jezusa wywyższonego na krzyżu, skierowane do Maryi i do Jana: „’Oto syn Twój… Oto Matka twoja’. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27). Na stronie parafii znajduje się orędzie papieża Franciszka z okazji Dnia Chorego.
 4. Z okazji drugiej niedzieli miesiąca, w intencji chorych i cierpiących, modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 prowadziło Koło Żywego Różańca z Chojnowa, które w tych dniach przeżywa drugą rocznicę reaktywacji. Życzymy wytrwałej i owocnej modlitwy, za którą bardzo dziękujemy.
 5. Środa 14 lutego, to Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione o godzinie 10:00 i 16:00. Po południu do wspólnej modlitwy zapraszamy dzieci i młodzież. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność charytatywną Parafialnego Zespołu Caritas. W Środę Popielcową rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty i będą trwały do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.
 6. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.
 7. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza Święta. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zostanie odprawiona w środę Wielkiego Tygodnia (28 marca br.). Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek poprowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Dzieci, które przygotowują się do uroczystości komunijnych oraz kandydaci do bierzmowania uczestniczą w każdym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
 8. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie rozważać Mękę Pańską w tym nabożeństwie pasyjnym, które powstało w Polsce i swoim początkiem sięga XVIII wieku. Po raz pierwszy Gorzkie Żale były śpiewane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
 9. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
 10. Środa 14 lutego to święto Świętych Cyryla i Metodego, którzy żyli w IX wieku i pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dlatego prowadzili wyprawy misyjne, między innymi do Bułgarii i na Morawy, gdzie zastosowali w liturgii język słowiański zwany cyrylicą, używany w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl ponadto przetłumaczył w tym języku Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy.
 11. W tym dniu patronuje nam również Święty Walenty Biskup Męczennik, który z wykształcenia był lekarzem. Żył w III wieku w cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Święty Walenty jest patronem zakochanych. Niech to będzie okazją do modlitwy i podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył. Pamiętajmy też o narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość się umacniała.
 12. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przasnyszu informuje, że w dniach od 14 do 23 lutego o godz.9:00 w Sali narad Urzędu Skarbowego istnieje możliwość uczestniczenia w spotkaniach z przedsiębiorcami przesyłającymi pliki JPK VAT. W dwie soboty 17 i 24 lutego, w godzinach od 9:00 do 13:00 pełniony będzie dyżur, podczas którego pracownicy będą odpowiadać na pytania dotyczące JPK, jak również prezentować sposób przesyłania plików za pomocą bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma. W celach organizacyjnych można się kontaktować z sekretariatem pod numerem telefonu: (29) 752 26 62.
 13. Ogólne sprawozdanie finansowe dotyczące spraw materialnych parafii z roku 2017 zostało przedstawione Radzie Gospodarczej i podane do wiadomości Parafian podczas ogłoszeń duszpasterskich.
 14. Ogólna kwota przeprowadzonych inwestycji wyniosła ok. 80 tys. zł, niektóre z nich miały swoich fundatorów. Główne inwestycje z ubiegłego roku: tablica upamiętniająca wszystkich proboszczów parafii Czernice Borowe, renowacja wiecznej lampki, wymiana i montaż stylowych kinkietów, zakup stylowego żyrandola do kancelarii, wymiana dmuchawy organowej, zakup bezprzewodowego zestawu mikrofonowego SHURE, zakup ręcznego odkurzacza do liści z silnikiem spalinowym oraz spalinowej odśnieżarki do śniegu, zakup dużego regału do piwnicy na plebanii, wzmocnienie skarpy ogrodzenia plebanii i nasadzenie iglaków, zakup działki po byłej mleczarni oraz zakup ziemi przy kościele.
 15. Główne planowane inwestycje w tym roku: montaż systemu ogrzewania kościoła oraz oczyszczenie ścian wewnątrz kościoła, renowacja żyrandola w prezbiterium, naprawa ogrodzenia cmentarza oraz wykonanie drugiej bramy i furtki, ogólne prace porządkowe na cmentarzu i w otoczeniu cmentarza, różne prace porządkowe w otoczeniu kościoła i plebanii oraz na łące parafialnej.
 16. Ogólne podsumowanie wizyty duszpasterskiej w naszej parafii. W tym roku kolęda trwała 22 dni, w czasie których miało miejsce 351 wizyt duszpasterskich. W kilku domach z różnych przyczyn nie było kolędy. Wspólnot rodzinnych, małżeństw lub osób samotnych jest 445, a różnica z liczbą wizyt kolędowych wynika stąd, że kolęda w poszczególnych domach jest przyjmowana wspólnie. Wszystkich osób mieszkających na co dzień w parafii jest 1163, a zameldowanych 1418 (dane z 31 grudnia 2017 roku), więc różnica wynosi 255 osób, które już nie mieszkają w poszczególnych miejscowościach parafii.
 17. Bardzo dziękuję za złożone ofiary w czasie kolędy, szczególnie na potrzeby planowanych inwestycji naszej parafii. Przypominam, że każda parafia jest zobowiązana do wpłaty 10% na Fundusz Remontowo – Budowlany Diecezji Płockiej od całości kwoty zebranej „na kolędę”.
 18. Jubilatom i solenizantom nowego tygodnia przekazujemy najlepsze życzenia, chorych otaczamy modlitwą całego Kościoła, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. Życzenia dobrej i spokojnej niedzieli oraz ostatnich dni karnawałowej radości dla wszystkich parafian i naszych gości.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa