Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
9:30 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





  1. Szósta niedziela zwykła roku liturgicznego w odczytanym fragmencie Ewangelii ukazuje nam Chrystusa, który oczyścił trędowatego, przywrócił mu zdrowie i godność dziecka Bożego.
  2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, ustanowiony przez Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku ten tydzień nosi hasło „Trzeźwość polską racją stanu” i będzie trwał do soboty 17 lutego.
  3. Dzisiaj również przypada 32. Światowy Dzień Chorego, który ustanowił Święty Jan Paweł II 13 maja 1992 roku, na pamiątkę pierwszego objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada w kalendarzu liturgicznym 11 lutego. Tematem tegorocznego Dnia Chorego jest tytuł orędzia papieża Franciszka z okazji Dnia Chorego, które będzie dostępne na stronie parafii: „Nie jest dobrze, by człowiek był sam (Rdz 2, 18). Leczyć chorego poprzez leczenie relacji”.
  4. Z okazji drugiej niedzieli miesiąca, w intencji chorych i cierpiących, modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego.
  5. Środa 14 lutego, to Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione o godzinie 10:00 i 16:00. Po południu do wspólnej modlitwy zapraszamy dzieci i młodzież. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność charytatywną Parafialnego Zespołu Caritas. W Środę Popielcową rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty i będą trwały do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.
  6. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.
  7. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza Święta. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zostanie odprawiona w środę Wielkiego Tygodnia (27 marca br.). Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek poprowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Dzieci, które przygotowują się do uroczystości komunijnych oraz kandydaci do bierzmowania uczestniczą w każdym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
  8. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie rozważać Mękę Pańską w tym nabożeństwie pasyjnym, które powstało w Polsce i swoim początkiem sięga XVIII wieku. Po raz pierwszy Gorzkie Żale były śpiewane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
  9. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
  10. W środę 14 lutego patronuje nam Święty Walenty Biskup Męczennik, który z wykształcenia był lekarzem. Żył w III wieku w cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Święty Walenty jest patronem zakochanych. Niech to będzie okazją do modlitwy i podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył. Pamiętajmy też o narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość się umacniała.
  11. Ogólne podsumowanie wizyty duszpasterskiej w naszej parafii. W tym roku kolęda trwała 22 dni, w czasie których zostały złożone 363. wizyty duszpasterskie. W 12. domach z różnych przyczyn nie było kolędy w tym roku, a w kilku domach nie ma kolędy od wielu lat. Wspólnot rodzinnych, małżeństw lub osób samotnych jest 402, a różnica z liczbą wizyt kolędowych wynika stąd, że kolęda w niektórych domach jest przyjmowana wspólnie. Wszystkich osób mieszkających na co dzień w parafii jest ok. 1232, a zameldowanych – 1378 (dane z 20 listopada 2023 roku), więc różnica wynosi mniej więcej 146 osób, które już nie mieszkają w poszczególnych miejscowościach parafii.
  12. Bardzo dziękuję za złożone ofiary w czasie kolędy, szczególnie na inwestycje i remonty, które zostały przeprowadzone i są planowane w bieżącym roku. Każda parafia jest zobowiązana do wpłaty 10% od całości kwoty zebranej z okazji kolędy na Fundusz Remontowo – Budowlany Diecezji Płockiej.
  13. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O SOLIDARNOŚĆ Z OFIARAMI WOJNY NA UKRAINIE PO DWÓCH LATACH OD INWAZJI ROSYJSKIEJ. Wkrótce minie kolejna rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z września 2023, od początku wojny zostało poszkodowanych ponad 27 tys. osób cywilnych, z czego 14 tys. odniosło rany, 7 tys. poniosło śmierć, w tym ok. 500 dzieci. Zginęło ok. 70 tys. żołnierzy ukraińskich, a 120 tys. odniosło rany. Na całym świecie zarejestrowano prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym prawie 1 mln w Polsce. Od samego początku wojny Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych, Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie, męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, parafii, instytucji i firm oraz osób prywatnych – świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Liczba osób, która uzyskała pomoc rzeczową w Ukrainie w 2023 wyniosła 570 tys. Tylko w ramach programu Rodzina Rodzinie otoczono bezpośrednią opieką 1800 najbiedniejszych rodzin. Wysłano ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi. Caritas pomaga rodzinom z dziećmi, angażując się w organizację kolonii letnich i obozów, wsparcia psychospołecznego w świetlicach oraz centrach dziennej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. W naszym kraju Caritas prowadzi ponadto 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tys. uchodźców, wśród nich ponad 30% to dzieci. Ponad 70 tys. osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tys. osób, a 14 tys. osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 roku ponad 23 tys. osób korzystało ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych. To tylko niektóre z licznych działań, podejmowanych przez Kościół w Polsce, na rzecz ofiar wojny. Wszystkie one są niczym innym, jak Ewangelią w praktyce, w myśl słów: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Wojna trwa nadal, dlatego – mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Jako Kościół w Polsce pragniemy kontynuować to wielkie dzieło pomocy, dlatego zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy św. w Środę Popielcową 14 lutego br. Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom. Wszystkich ofiarodawców zapewniam o mojej serdecznej pamięci i modlitwie. Abp Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
  14. Jubilatom i solenizantom nowego tygodnia przekazujemy najlepsze życzenia. Chorych otaczamy modlitwą całego Kościoła, szczególnie przebywających w szpitalu, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. Życzenia dobrej i spokojnej niedzieli oraz ostatnich dni karnawałowej radości dla wszystkich parafian i naszych gości.
  15. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
  • 14 lutego (środa) – Święty Cyryl (827-869), mnich i Święty Metody (815-885), biskup. Patroni Europy oraz misjonarze Księstwa Wielkomorawskiego i Rusi Kijowskiej (święto).
  • 14 lutego (środa) – Święty Walenty Biskup Męczennik, nazywany również Walentym z Rzymu lub z Terni. Żył w III wieku w cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Jest patronem zakochanych (wspomnienie dowolne).
  1. W dzisiejszej Ewangelii Chrystus spotyka trędowatego, który prosi Go o uzdrowienie. „Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: »Chcę, bądź oczyszczony«” (por. Mk 1, 40-45). Odpowiedź jest pełna czułości i zdecydowania. Rozpoczynając Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i przeżywając dziś Światowy Dzień Chorego, prośmy, aby Bóg w swoim błogosławieństwie uzdolnił nas do przychodzenia z pomocą wszystkim chorym, cierpiącym, uzależnionym i zniewolonym.
Rok liturgiczny 2024/2025
Herb Diecezji Płockiej

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Poczta www

Archiwa