Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiejsza szósta niedziela zwykła w roku liturgicznym rozpoczyna 48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku nosi hasło „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”. W tych dniach bardziej niż zwykle Kościół modli się za ludzi, którzy nadużywają alkoholu, aby znaleźli drogę wyjścia z nałogu.

2. Komisja Episkopatu Polski ds. Trzeźwości zachęca do podejmowania dobrowolnej abstynencji od alkoholu w czasie Wielkiego Postu lub na dłuższy czas, którą można ofiarować w intencji ludzi uzależnionych od alkoholu. Tę decyzję można będzie odnotować w parafialnej Księdze Trzeźwości, dostępnej na ołtarzu ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty.

3. Za tydzień po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed Uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego.

4. W najbliższą środę 18 lutego, która jest nazywana Środą Popielcową, rozpoczynamy Wielki Post. Jest to czas czterdziestodniowego przygotowania paschalnego oraz pokuty w Kościele, a także czas Komunii Świętej wielkanocnej.

5. W Środę Popielcową rozpoczną się także kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, dlatego na znak nawrócenia nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione o godzinie 10:00 i 16:30, na którą zapraszamy dzieci i młodzież. Dzieci z klasy trzeciej i czwartej szkoły podstawowej oraz kandydaci do bierzmowania z klasy trzeciej gimnazjum obowiązkowo uczestniczą w tym dniu we Mszy Świętej. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność Parafialnego Zespołu Caritas.

6. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), który polega na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.

7. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza Święta. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zostanie odprawiona w środę Wielkiego Tygodnia, tj. 1 kwietnia o godzinie 19:00. Zachęcam całą wspólnotę parafialną do udziału w tych nabożeństwach, które są wyrazem naszej czci wobec Chrystusa Ukrzyżowanego. Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek prowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty parafialne, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Dzieci z klasy trzeciej i czwartej oraz kandydaci do bierzmowania, obowiązkowo uczestniczą w każdym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

8. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie rozważać Mękę Pańską w tym nabożeństwie pasyjnym.

9. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie trzech warunków: spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa „Ojcze nasz” lub „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu.

10. Serdeczne podziękowania dla p. katechetki Beaty Gregorczyk oraz młodzieży z gimnazjum za przeprowadzenie w „tłusty czwartek” akcji dobroczynnej pod nazwą „Wyślij pączek do Afryki”, z której uzyskano ponad 600 złotych na rzecz pomocy misjom. Słowa podziękowania dla wszystkich, którzy przyłączyli się do tej inicjatywy kupując w tym dniu smacznego pączka.

11. W ubiegły tygodniu wpłynęły trzy ofiary materialne na rzecz renowacji ołtarza i remontu dzwonnicy w wysokości 4.500 zł. Za złożone ofiary składam serdeczne podziękowania.

12. Przed nami ostatnie dni karnawałowej radości. Starajmy się pamiętać w tym radosnym czasie o chrześcijańskiej cnocie umiarkowania.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa