Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj szósta niedziela zwykła w roku liturgicznym Kościoła. Słowa Ewangelii są przypomnieniem o istnieniu ludzi głodnych, ubogich i cierpiących. Chrystus oczekuje od nas chrześcijańskiej umiejętności dostrzegania ludzkiej biedy. Początkiem takiej postawy jest właściwy dystans do wszystkiego, co sami posiadamy.
 2. W tych dniach Gość Płocki obchodzi 10. rocznicę swojego istnienia, dlatego w niedzielę za tydzień będzie obecny wśród nas, podczas wszystkich Mszy Świętych, ks. dr Włodzimierz Piętka – redaktor naczelny Płockiej Edycji Gościa Niedzielnego.
 3. W następną niedzielę 24 lutego po Mszy Świętej o godz. 10:00 comiesięczna katecheza parafialna dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach przygotowania do Pierwszej i Drugiej Komunii Świętej.
 4. W piątek 22 lutego wspominamy 88. rocznicę objawień Jezusa Miłosiernego świętej siostrze Faustynie Kowalskiej, które rozpoczęły się w Płocku. O godzinie 18:00 w Bazylice Katedralnej w Płocku uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie Biskup Płocki Piotr Libera.
 5. W rocznicę Objawień po raz kolejny jest organizowana akcja „Zapal Światło Miłosierdzia”. Jesteśmy proszeni, aby tego dnia w godzinach 19:00-21:00 zapalić świece w oknach naszych domów, a w ciągu dnia przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych.
 6. Również w piątek 22 lutego przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Symbolem władzy Piotrowej stała się potężna bazylika, wzniesiona w XVII wieku nad grobem pierwszego biskupa Rzymu. To święto w kalendarzu liturgicznym jest wyrazem wdzięczności Rzymian za to, że Święty Piotr wyróżnił ich miasto. Jest także okazją dla wiernych Kościoła, aby okazać następcom Świętego Piotra pamięć i szacunek, ponieważ biskupi rzymscy mają tę samą władzę nad Kościołem Chrystusowym, jaką miał Święty Piotr. My także w modlitwie pamiętajmy tego dnia o papieżu Franciszku i o całym Kościele katolickim.
 7. W najbliższy piątek o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie ministrantów oraz kandydatów do liturgicznej służby ołtarza, które odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Czernicach Borowych. Prosimy zabrać obuwie sportowe na zmianę. Tym samym dzięki życzliwości Dyrekcji i Pracowników szkoły rozpoczynamy wiosenne spotkania z piłką nożną halową i nie tylko. Jeśli inicjatywa się powiedzie byłyby to spotkania otwarte w ramach integracji sportowej dla dzieci i młodzieży z naszej parafii.
 8. Ogólne sprawozdanie finansowe dotyczące spraw materialnych parafii z roku 2018 zostało przedstawione Radzie Gospodarczej i podane do wiadomości wspólnoty parafialnej podczas ogłoszeń duszpasterskich.
 9. Główne inwestycje z ubiegłego roku: renowacja żyrandola w prezbiterium, dokończenie montażu dwóch nagrzewnic w kościele, remont dachu dzwonnicy i montaż zegara, renowacja dwóch ołtarzy bocznych, naprawa ogrodzenia cmentarza i budowa alejki, renowacja płyty nagrobnej małżeństwa Zygmunta i Marii Lwowskich oraz prace przy drzewostanie, a także prace porządkowe w otoczeniu cmentarza (m.in. z udziałem koparki i różnego sprzętu) i wiele innych mniejszych inwestycji, w tym również ufundowanych jak, np. ornaty, mszał, a także dzwon jako wotum Roku Św. Stanisława Kostki i 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Bardzo dziękuję za każdą pomoc materialną okazywaną parafii w ubiegłym roku, a także za współpracę z Sołectwami oraz z Radą Gospodarczą i Radą Duszpasterską.
 10. Główne planowane inwestycje w tym roku: montaż dzwonu oraz konserwacja i renowacja dzwonów obecnie istniejących, wykonanie schodów i podjazdu od strony organizowanego dojazdu i parkingu na tyłach cmentarza, dalsza budowa alejek oraz renowacja nagrobka śp. Marianny Wasiłowskiej z 1872 r. Na wiosnę chcemy zrobić trochę nasadzeń odpowiednich drzewek i krzewów oraz prowadzić dalsze prace porządkowe na cmentarzu i w otoczeniu cmentarza, a także w otoczeniu kościoła i plebanii oraz na łące parafialnej. Jeśli powiedzie się przygotowanie dokumentacji technicznej i formalnej, to parafia będzie się starała o sfinansowanie prac naprawy dalszej części ogrodzenia wzgórza kościoła.
 11. Bardzo dziękuję pewnej rodzinie z naszej parafii za przekazanie elektrycznego piecyka akumulacyjno – nadmuchowego do małej zakrystii.
 12. W ostatnim czasie został oddany do renowacji kolejny feretron, którym opiekują się Panie z Czernic Borowych. Również dziękuję za tę inicjatywę.
 13. Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na wykład dr. hab. prof. Akademii Humanistycznej Radosława Lolo „Biskup Franciszek Krasiński (1525 – 1577) – pierwszy wielki z rodu, który odbędzie się dnia 19 lutego br. o godz. 13:00 w siedzibie Muzeum w Przasnyszu przy ulicy Rynek 1.
 14. APEL BISKUPA PŁOCKIEGO O WSPARCIE DZIEŁA ROZBUDOWY SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA. Umiłowani Diecezjanie! Minęło już 80 lat od śmierci (5 października 1938 r.) niezwykłej mistyczki, Apostołki Bożego Miłosierdzia – świętej siostry Faustyny Kowalskiej, która w Płocku 22 lutego 1931 roku, miała wizję Jezusa Miłosiernego oraz otrzymała polecenie namalowania obrazu, a następnie polecenie ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Orędzie o Bożym Miłosierdziu, jako największym przymiocie Boga – jak objawił Jezus siostrze Faustynie – zdobyło serca wiernych na całym świecie. Dziś miejsca kultu związane z orędziem Jezusa Miłosiernego i z siostrą Faustyną cieszą się zainteresowaniem wielu pielgrzymów nie tylko z Polski, ale całego świata. Mając na uwadze troskę, aby „płockie Betlejem Miłosierdzia” było miejscem, gdzie wierni będą mogli w godnych warunkach modlić się o Boże Miłosierdzie i go doświadczać, gorąco popieram prowadzone od kilku lat przez Siostry Matki Bożej Miłosierdzia dzieło rozbudowy diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Dnia 19 kwietnia 2009 r., w święto Miłosierdzia Bożego, poświęciłem kamień węgielny z Golgoty i plac pod rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18 w Płocku. Dziś cieszę się widząc mury i wznoszącą się ku niebu wieżę Sanktuarium, zwaną wieżą Miłosierdzia, dokładnie w miejscu objawień Jezusa. Potrzeby są jeszcze ogromne. Obecnie trwają wysiłki, aby wykonać dach na świątyni. Zwracam się zatem z gorącą prośbą do wszystkich diecezjan, kapłanów i wiernych świeckich, o wielkoduszne wsparcie dzieła rozbudowy Sanktuarium, w najbliższą niedzielę 24 lutego br.  Niech pomoc Siostrom w tym dziele będzie znakiem naszej wielkoduszności. Obyśmy jak najszybciej, z Bożą pomocą, mogli uczestniczyć w poświęceniu nowej świątyni i posłużyć się słowami z wizji Faustyny: „Dziś widziałam (…) wielkie mnóstwo ludzi było na zewnątrz i w świątyni, a strumienie wychodzące z najlitościwszego Serca Jezusa spływały na wszystkich” (Dz. 1689).  Już teraz składam wszystkim serdeczne „Bóg zapłać!” za materialne wsparcie tej szlachetnej inicjatywy. Bp Piotr Libera – Biskup Płocki.
 15. Jubilatom i solenizantom nowego tygodnia składamy najlepsze życzenia, chorych otaczamy ufną modlitwą, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 16. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
 • 23 lutego (sobota) – Święty Polikarp. Biskup i męczennik, uczeń świętego Jana Ewangelisty, ustanowiony przez tego Apostoła biskupem Smyrny w Azji Mniejszej. Zaliczany jest do grona ojców apostolskich, czyli pisarzy chrześcijańskich, którzy znali Apostołów i bezpośrednio od nich czerpali naukę pozostawioną przez Chrystusa. Po sześćdziesięciu latach prowadzenia Kościoła w Smyrnie poniósł śmierć męczeńską pomiędzy rokiem 155 a 169.
 1. Każda niedziela jest okazją do pogłębiania naszej jedności z Panem Bogiem. Pozwólmy Panu Jezusowi przemieniać nasze życie, aby słowa dzisiejszej Ewangelii stawały się naszym programem codzienności. Niech każdy kolejny dzień nowego tygodnia będzie pełen dobra i błogosławieństwa Bożego.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa