Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj siódma niedziela zwykła w roku liturgicznym, która przypomina nam, że każda niedziela jest dniem Pańskim, dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem chrześcijańskiej radości i rodzinnego odpoczynku. Jest podstawą i rdzeniem całego tygodnia, ponieważ jest to dzień pamiątki zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc udział w Eucharystii, wyznajemy naszą wiarę i umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii w świecie.
 2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku nosi hasło „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” i będzie trwał do soboty 29 lutego. W tych dniach bardziej niż zwykle Kościół modli się za ludzi, którzy nadużywają alkoholu, aby znaleźli drogę wyjścia z nałogu. Modlitwą wspiera również tych, którzy cierpią z powodu alkoholizmu swoich bliskich, a także w modlitwie poleca Bogu pracowników lecznictwa odwykowego. Patronem Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, jak i wszelkich działań na rzecz trzeźwości w ciągu roku, jest Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński.
 3. Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Wójt Gminy Czernice Borowe, Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych zapraszają na XXXIX Przegląd Zespołów Zapustnych „Mazowieckie Zapusty 2020”, który odbędzie się dzisiaj pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Główne punkty uroczystości: godz.12:00 – rozpoczęcie korowodu, bakusy na ulicach Czernic Borowych, Pawłowa Kościelnego, Rostkowa i Węgry; godz. 14:00 – rozpoczęcie XXXIX Przeglądu Zespołów Zapustnych na scenie w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Czernicach Borowych; godz. 19:30 – ogłoszenie wyników, zakończenie przeglądu. Wydarzenie to ma zasięg ponadlokalny. Zespoły zaprezentują swoje programy artystyczne z różnych regionów województwa mazowieckiego. Będzie możliwość zapoznania się z obrzędami staropolskimi, które bezpowrotnie znikają z współczesnego życia.
 4. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca marca. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00.
 5. Najbliższa środa 26 lutego, to Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze święte w tym dniu o godzinie 10:00 i 16:30, na którą zapraszamy dzieci i młodzież. Dzieci z klasy trzeciej i czwartej szkoły podstawowej oraz kandydaci do bierzmowania powinni obowiązkowo uczestniczyć w tym dniu we Mszy świętej. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność charytatywną naszej parafii. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu trwają Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
 6. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.
 7. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza święta. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zostanie odprawiona w środę Wielkiego Tygodnia, tj. 8 kwietnia o godzinie 19:00. Zapraszam całą wspólnotę parafialną do udziału w tych nabożeństwach, które są wyrazem naszej czci wobec Chrystusa Ukrzyżowanego. Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek prowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty parafialne, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Dzieci z klasy trzeciej i czwartej szkoły podstawowej oraz kandydaci do bierzmowania obowiązkowo uczestniczą w każdym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
 8. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie rozważać Mękę Pańską w tym nabożeństwie pasyjnym, które powstało w Polsce i swoim początkiem sięga XVIII wieku. Po raz pierwszy Gorzkie Żale były śpiewane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
 9. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii świętej, modlitwa „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
 10. Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu obchodzony będzie jako dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. W tej intencji zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
 11. W najbliższy czwartek 27 lutego o godz. 18:00 zapraszam na spotkanie Radę Gospodarczą naszej parafii.
 12. W przyszłą sobotę 29 lutego o godz. 9:00 zapraszam do współpracy w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy razem z otoczeniem mieszkańców Chojnowa Osiedle i Nowa Ulica. Razem z Panem Kościelnym bardzo prosimy o pomoc według naszych parafialnych ustaleń i prowadzonej kolejności.
 13. W ubiegły poniedziałek rozpoczęła się budowa linii energetycznej wiodącej w kierunku cmentarza. Podziękowania dla p. Zdzisława Błażejewskiego, który podjął się tego trudnego zadania przy współpracy z Urzędem Gminy. Dziękujemy również za pomoc w pracach porządkowych naszej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. Po doprowadzeniu energii elektrycznej do cmentarza będzie możliwe zamontowanie stylowych lamp oświetleniowych na nowym parkingu i przy bramie głównej. W dalszej perspektywie byłby zamontowany monitoring, żeby m.in. zapobiegać kradzieżom na terenie cmentarza i pozostawianiu prywatnych śmieci w pojemnikach na odpady pochodzące z cmentarza.
 14. Bardzo proszę o bieżące porządki na grobach swoich bliskich zmarłych, ponieważ wiejący wiatr w ostatnim czasie spowodował duże problemy w utrzymaniu estetyki i porządku na pomnikach nagrobnych oraz w ich otoczeniu.
 15. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz naszej parafii, którą w ostatnim czasie złożyli p. Janusz i Bożenna Czarzaści.
 16. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czernicach Borowych informuje, że od najbliższego czwartku 27 lutego br. rozpoczyna działalność punkt konsultacyjno – informacyjny ds. uzależnień i współuzależnień, który będzie czynny w każdy ostatni czwartek miesiąca w godzinach od 7:00 do 15:00, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Czernice Borowe. Punkt prowadzi certyfikowany terapeuta p. Józef Pawlikowski. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 23 674 60 66, wew. 33.
 17. APEL DO DIECEZJAN W SPRAWIE WYSTAWY O ŚW. JANIE PAWLE II W MUZEUM DIECEZJALNYM W PŁOCKU. Muzeum Diecezjalne w Płocku, we współpracy z różnymi osobami i organizacjami, przygotowuje stałą wystawę na temat papieskiego pobytu w stolicy naszej diecezji w dniach 7-8 czerwca 1991 r. podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny. Setna rocznica urodzin Papieża Polaka jest ku temu stosowną okazją. Dlatego zwracam się do Was, Umiłowani Diecezjanie, Drodzy Kapłani, Siostry Zakonne, Bracia i Siostry Świeccy z serdeczną prośbą o udostępnienie materiałów, związanych z pielgrzymką Papieża Polaka do Płocka, jak i z innymi pobytami Karola Wojtyły na Mazowszu. Jeśli posiadacie bilety, karnety, pocztówki, cenne fotografie, lub chcielibyście podzielić się wspomnieniami z tamtych dni czerwca 1991 r., proszę Was o przekazanie tych przedmiotów lub ich kopii na poczet tworzącej się ekspozycji. O zebranie tych obiektów proszę Waszych Księży Proboszczów, którzy przekażą je do Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej lub Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Bóg zapłać za wszelką Waszą życzliwość w tej sprawie. Serdecznie Was pozdrawiam z Tumskiego Wzgórza i polecam Bożej Opatrzności! Bp Piotr Libera Biskup Płocki.
 1. W tych dniach swoje dni patronalne obchodzą biskup senior Roman Marcinkowski oraz biskup pomocniczy Mirosław Milewski, który również w czwartek 27 lutego będzie obchodził 4. rocznicę święceń biskupich. Razem z życzeniami pamiętajmy w modlitwie o Dostojnych Solenizantach. Niech pasterską posługę księży biskupów naszej diecezji umacnia opieka Jezusa Miłosiernego.
 2. Wszystkim solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia. Chorych polecamy opiece Bożej, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 3. Przed nami ostatnie dni karnawałowej radości. Starajmy się pamiętać w tym radosnym czasie o chrześcijańskiej cnocie umiarkowania. Kończą się też ferie zimowe, dziękujemy Opatrzności Bożej, ze minęły spokojnie i bezpiecznie.
 4. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
 • 23 lutego (niedziela) – Święty Polikarp. Biskup i męczennik, uczeń świętego Jana Ewangelisty, ustanowiony przez tego Apostoła biskupem Smyrny w Azji Mniejszej. Zaliczany jest do grona ojców apostolskich, czyli pisarzy chrześcijańskich, którzy znali Apostołów i bezpośrednio od nich czerpali naukę pozostawioną przez Chrystusa. Po sześćdziesięciu latach prowadzenia Kościoła w Smyrnie poniósł śmierć męczeńską pomiędzy rokiem 155 a 169 (wspomnienie dowolne).
 1. Kończy się okres zwykły, kolejna niedziela będzie już czasem Wielkiego Postu. Dzisiaj słowo Boże, a szczególnie fragment „Kazania na górze” z Ewangelii wg świętego Mateusza, ukazuje nam bardzo ważne zadanie chrześcijańskiego życia, jakim jest miłość Boga i bliźniego.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa