Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
9:30 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





  1. Dzisiejsza ósma niedziela zwykła rozpoczyna 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku nosi hasło „Odpowiedzialni za trzeźwość” i będzie trwał do soboty 8 marca. W tych dniach bardziej niż zwykle Kościół modli się za ludzi, którzy nadużywają alkoholu, aby znaleźli drogę wyjścia z nałogu. Modlitwą wspiera również tych, którzy cierpią z powodu alkoholizmu swoich bliskich, a także w modlitwie poleca Bogu pracowników lecznictwa odwykowego.
  2. Dzisiejsza niedziela to pierwsza w miesiącu. Adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią do Świętego Józefa na zakończenie Mszy Świętej za o godzinie 12:00.
  3. Msza Święta o godzinie 12:00 zostanie odprawiona za zmarłą śp. siostrę szarytkę Helenę Pszczółkowską, pochodzącej z miejscowości Dzielin w naszej parafii, z okazji 18. rocznicy śmierci. Przez całe życie zakonne pełniła cichą posługę na rzecz ludzi ubogich. Została nazwana „płocką Matką Teresą”. Odeszła do Pana w dniu imienin 2 marca 2007 r. Żyła 82 lata, w zakonie przeżyła 63 lata, została pochowana na warszawskich Powązkach, w kwaterze zgromadzenia sióstr szarytek.
  4. Za tydzień druga niedziela miesiąca. Różaniec przed Mszą świętą o godzinie 9:30 prowadzi Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic.
  5. Najbliższa środa 5 marca, to Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze święte w tym dniu o godzinie 10:00 i 16:30, na którą zapraszamy dzieci i młodzież. Dzieci z klasy III i IV szkoły podstawowej oraz kandydaci do bierzmowania powinni obowiązkowo uczestniczyć w tym dniu we Mszy Świętej po południu. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność charytatywną naszej parafii.
  6. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.
  7. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zostanie odprawiona w środę Wielkiego Tygodnia, tj. 16 kwietnia o godzinie 19:00. Zapraszam całą wspólnotę parafialną do udziału w tych nabożeństwach, które są wyrazem naszej czci wobec Chrystusa Ukrzyżowanego. Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek prowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty parafialne, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich piątek. Dzieci z klasy III i IV oraz kandydaci do bierzmowania, obowiązkowo uczestniczą w każdym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
  8. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy świętej o godzinie 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie rozważać Mękę Pańską w tym nabożeństwie pasyjnym, które powstało w Polsce i swoim początkiem sięga XVIII wieku. Po raz pierwszy Gorzkie Żale były śpiewane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Autorem tekstu jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo, superior domu zakonnego w Mławie i proboszcz mławski, gdzie zmarł i został pochowany.
  9. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii świętej, modlitwa „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
  10. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, który jest dniem szczególnej modlitwy
    o powołania kapłańskie i zakonne, przede wszystkim z naszej parafii. W tej intencji zostanie ofiarowana Koronka do Miłosierdzia Bożego.
  11. Przed nami również pierwszy piątek miesiąca. O godzinie 15:30 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, będzie też możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty.
  12. W sobotę 8 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet i choć jest to świecka tradycja, to wszystkim paniom już dzisiaj składamy serdeczne życzenia i zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie. W tym dniu polecajmy Bogu codzienny trud wszystkich kobiet za wstawiennictwem Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem niewiasty.
  13. Diecezjalny Duszpasterz Kobiet ksiądz Łukasz Zdunkiewicz zaprasza na 9. wielkopostny dzień skupienia dla kobiet diecezji płockiej. Spotkanie odbędzie się w sobotę 8 marca br. w parafii Świętego Stanisława Kostki w Rypinie. Rozpocznie się o godz. 9:00, a zakończy około godz.13:30. Eucharystii będzie przewodniczył biskup senior Piotr Libera. Gościem tegorocznego spotkania będzie p. Ewa Kortes-Pakuszewska – psycholog rodzinny z Ciechanowa.
  14. Wczoraj w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbyło się spotkanie formacyjno-sprawozdawcze Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, w którym uczestniczyli przedstawiciele Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
  15. W imieniu całej parafii składam podziękowanie mieszkańcom Chojnowa Osiedle i Nowa Ulica, którzy wczoraj okazali swoją pomoc przy sprzątaniu kościoła.
  16. Msze Święte o godz. 9:30, 12:00 (transmisja on-line) i 15:00 (transmisja on-line).
  17. Główne inwestycje przeprowadzone w roku 2024. Całość inwestycji i remontów w ubiegłym roku wyniosła ok. 560 tysięcy. Wiodącą inwestycją było odprowadzenie wody deszczowej z rynien dachu kościoła w ramach programu rządowego „Polski Ład dla Zabytków” przy współpracy z Urzędem Gminy Czernice Borowe. Opiekunką projektu i prowadzącą projekt z ramienia Urzędu Gminy była p. Justyna Zerman, której bardzo dziękuję w imieniu całej parafii za okazaną wszechstronną pomoc oraz wszystkim osobom współpracującym i wspomagającym (koszt inwestycji 420 tys. – 411.600 zostało pozyskane). Przy współpracy z wykonawcą tej inwestycji dokonano modernizacji przyłącza energetycznego do dzwonnicy i przystosowano instalację kościoła i dzwonnicy do podłaczenia agregatu prądotwórczego i zasilania awaryjnego. Od roku mamy w użytkowaniu nowoczesny konfesjonał dźwiękoszczelny i dodatkowo stojak na prasę wykonawcy przez firmę Ars Proecclesia (koszt inwestycji 75 tys., PFRON – 60 tys., Parafia – 15 tys.). Z dotacji Funduszu Sołeckiego 2024 i 2025 r. została wymieniona nawierzchnia małego parkingu przykościelnego (koszt ponad 20 tys.). Został też naprawiony fragment ogrodzenia cmentarza – koszt 20 tys. zł (środki własne Parafii). Ponadto dokonano renowacji dużego żyrandola od strony prezbiterium – koszt tej inwestycji sfinansowali Fundatorzy. Odnowiono drugi okazały feretron procesyjny ku czci patrona parafii Św. Stanisława BM – Fundacja oraz dwa historyczne lichtarze obecnie stojące na ołtarzu Świętego Achacjusza i Towarzyszy – Fundatorzy. Odnowiono też dwa krzyże w kruchtach kościoła i przeprowadzono kilka pomniejszych remontów i inwestycji ze środków parafii. W roku bieżącym przede wszystkim planujemy odtworzenie chodnika procesyjnego – głównie z własnych środków. Aktualnie jest przygotowywana dokumentacja kosztorysowa i projektowa wg wskazań konserwatora zabytków z/s w Ostrołęce. Również chcemy dalej prowadzić naprawę ogrodzenia cmentarza i dokończyć renowację historycznego grobu Marianny Wasiłowskiej z 1872 r. W palanach jest także poprawa estetyki otoczenia plebanii i prace na łące parafialnej, łącznie z nasadzeniami nowych drzew i krzewów. Być może będzie możliwość doświetlenia kościoła nocą, ale więcej o tej potencjalnej inwestycji w późniejszym czasie.
  18. Serdecznie dziękuję Radzie Gospodarczej za współpracę oraz całej wspólnocie parafialnej za składane ofiary materialne i okazywaną pomoc przy różnych pracach inwestycyjnych, remontowych i porządkowych.
  19. ZAPROSZENIE NA PROCESJĘ POKUTNĄ I LITURGIĘ ŚRODY POPIELCOWEJ W BAZYLICE KATEDRALNEJ W PŁOCKU. Drogie Siostry i Bracia, po raz kolejny celebrację Wielkiego Postu rozpoczniemy w naszym mieście od procesji pokutnej w Środę Popielcową o godz. 17.30 z kościoła św. Dominika na Górkach do bazyliki katedralnej. W roku podwójnego jubileuszu, z racji Roku Świętego w Kościele powszechnym oraz 950 lat istnienia Diecezji Płockiej, chcemy wejść w drogę ku świętom paschalnym z głębszą świadomością pielgrzymowania przez życie ku nadziei, którą jest Chrystus obecny w swoim Kościele. W trakcie procesji zwyczajem rzymskiej tradycji będziemy prosić o pomoc Świętych w podjęciu osobistego nawrócenia. Zapraszam serdecznie do udziału w procesji wszystkich wiernych, zwłaszcza mieszkańców Książęcego Miasta Płocka. Mam nadzieję, że nie zabraknie rodzin z dziećmi, kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich, którzy wezmą udział w procesji pokutnej i w ten sposób staną się znakiem ewangelizacji. Zwieńczeniem procesji będzie Eucharystia z obrzędem posypania głów popiołem, której będę przewodniczył w bazylice katedralnej. Na czas wielkopostnej drogi ku Wielkiej Nocy z serca Wam błogosławię. Szymon Stułkowski Biskup Płocki.

  1. We wtorek 4 marca w liturgii tego tygodnia czcimy Świętego Kazimierza Królewicza (1458-1484), który był drugim z sześciu synów króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Bardzo interesował się sprawami publicznymi, dlatego ojciec upatrywał w nim swego następcę. Niestety w wieku 26 lat zmarł on na gruźlicę, ale jego kult szybko rozszerzył się na terenach całej Rzeczypospolitej. Święty Kazimierz jest patronem narodu litewskiego, dlatego za jego wstawiennictwem polecajmy Bożej Opatrzności Kościół katolicki na Litwie, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, szczególnie z naszej parafii, którym życzymy Bożego błogosławieństwa i zdrowia w codziennym życiu.
  2. W środę 5 marca dzień imienin świętują Pan Organista Adrian Podsiedlik i Pan Zakrystianin Adrian Stępień, którym już dzisiaj składamy życzenia łaski zdrowia, błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej Czernickiej oraz Świętej Cecylii i Wszystkich Świętych.
  3. Wszystkim solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia, chorych otaczamy ufną modlitwą (szczególnie przebywających w szpitalu), a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
  4. Przed nami ostatnie dni karnawałowej radości. Starajmy się pamiętać w tym czasie o chrześcijańskiej cnocie umiarkowania.
Rok liturgiczny 2024/2025
Herb Diecezji Płockiej

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Poczta www

Archiwa